موضوعات
آذربايجان شرقی

خوشنویسی ضامن سلامت روح و روان است

نویسنده: اشرف شفیعی تبریز – خبرنگار
تاریخچه هنر خوشنویسی در آذربایجان شرقی به قرن‌ها پیش باز می‌گردد؛ زمانی که در قرن هشتم هجری هنرمند صاحب‌نام، «میر علی تبریزی» نخستین بار خط نستعلیق را ابداع کرد...
1396/09/14
 تاریخچه هنر خوشنویسی در آذربایجان شرقی به قرن‌ها پیش باز می‌گردد؛ زمانی که در قرن هشتم هجری هنرمند صاحب‌نام، «میر علی تبریزی» نخستین بار خط نستعلیق را ابداع کرد. خوشنویسی هنر اصیل ایرانی است که در آن بیشتر از مضامین عرفانی استفاده می‌شود. آیات قرآن، احادیث و روایت‌‌های پیامبران و شعرهای زیبای عرفانی با این هنر زیبا در دل کتاب‌ها و روی کتیبه‌ها حک می‌شود. حتی کارشناسان هنری معتقدند که هنر خوشنویسی می‌تواند نقش بسزایی در صبر، متانت، مقاومت و انسان سازی ایفا کند.
خطه آذربایجان از دیر باز هنرمندان زیادی در زمینه خطاطی و خوشنویسی در دامان خود پرورش داده است و این هنر نسل به نسل و سینه به سینه به دوران کنونی منتقل شده است. در حال حاضر نیز در هنر خوشنویسی هنرمندان جوان زیادی با استعدادهای درخشان وجود دارند که تا چند سال گذشته در قالب انجمن‌های خوشنویسی فعالیت می‌کردند اما امروز دیگر نام و نشانی از این انجمن‌ها نیست. هنرمندان خوشنویس تبریزی معتقدند که ناپایدار بودن، مشخصه انجمن‌های خوشنویسی در تبریز است چرا که بیشتر هنرمندان بر این باورند که باید به صورت انفرادی فعالیت کنند.
خطاطی در تبریز ریشه‌ای دیرینه دارد اما متاسفانه در دهه‌‌های اخیر و با ورود نرم‌افزارهای خطاطی و خوشنویسی، کمترکسی به سراغ یادگیری خوشنویسی با قلم یا خودکار می‌رود. با اینحال برخی اساتید خوشنویسی در تبریز تلاش می‌کنند تا با شیوه‌های مختلف، خوشنویسی را در میان شهروندان رواج دهند. «مرتضی صمدی» مدیر انجمن خوشنویسان نوین تبریز که بیش از 27 سال در زمینه خوشنوسی فعالیت دارد در گفت‌وگو با همشهری از ارائه و اجرای طرح‌های ویژه خوشنویسی برای عموم شهروندان تبریزی خبر می‌دهد و معتقد است می‌توان تحولی بزرگ در زمینه خوشنویسی ایجاد کرد.
  • به عنوان یک خوشنویس که نزدیک به سه دهه در این زمینه فعالیت داشته اید،  نتایج خوشنویسی را  در زندگی فردی و اجتماعی شهروندان به ویژه شهروندان تبریزی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
یکی از ویژگی‌های این هنر ارزشمند آرامش روحی و روانی است که در هنگام نوشتن به هنرمند منتقل می‌شود. این هنر نیاز به صبر و حوصله و آرامش دارد و تا فرد آرامش کافی نداشته باشد نمی‌تواند با خط خوش بنویسد بر همین اساس ترویج خوشنویسی در جامعه مترادف با ارتقای آرامش روحی و روانی عمومی خواهد بود. متاسفانه تنش‌های روحی در میان شهروندان تبریزی که در شهری بزرگ زندگی می‌کنند، بیشتر است و آمار نزاع در این استان بالاتر از برخی استان‌های همطراز برآورد شده است. این در حالی است که هنر در هر زمینه‌ای می‌تواند به کمک آرامش عمومی جامعه بیاید که در این میان، توصیه می‌کنم علاقه‌مندان به هنر خوشنویسی، برای داشتن آرامش و سلامت روحی و روانی خود به سراغ این هنر بیایند.
  • اغلب شهروندان از خوشنویسی تصور قلم و کاغذ و دوات و جوهر دارند که در مراودات روزمره چندان کاربردی ندارد. علاوه بر آن خرید جوهر و قلم و کاغذ مخصوص خوشنویسی هزینه‌هایی هم دارد که برخی مایل به هزینه کرد نیستند. آیا می‌توان با روش‌های دیگری خوشنویسی را  در میان شهروندان ترویج داد؟
در شرایط کنونی، خوشنویسی با خودکار روش معمولی است که هیچ هزینه ای ندارد و برای عموم نیز کاربرد دارد. اکثر شهروندان به نوشتن در مراودات روزمره نیاز دارند. بنابراین معتقدم که خوشنویسی با خودکار یک ضرورت عمومی است. من در اکثر نامه نگاری‌ها از خودکار استفاده می‌کنم و جالب این‌که نامه‌هایی که با خودکار و با خط خوش نوشته می‌شود، تاثیر‌گذاری بیشتری هم دارد. مدیران و کارمندان خسته از کار روزانه وقتی نامه ای خوش خط و زیبا می‌بینند، همکاری بیشتری می‌کنند.
شأن اجتماعی فرد خوشنویس معمولا در میان شهروندان بالاتر از دیگران است.
  • چه پیشنهادی برای فراگیر شدن خوشنویسی با خودکار در تبریز و استان دارید؟
به ارگان‌ها و ادارات مختلف پیشنهاد داده‌ام تا برای آموزش خوشنویسی با خودکار دوره‌هایی را برگزار کنند. به تازگی دوره خوشنویسی با خودکار ویژه قضات و کارکنان دادگستری استان را برگزار کردیم. همچنین دوره ای برای تعدادی از خبرنگاران برگزار شد و آمادگی داریم تا به صورت عمومی و در دوره‌های رایگان خوشنویسی با خودکار را به شهروندان آموزش دهیم. تنها انتظار از مسئولان فراهم کردن کلاس و مقدمات آموزشی و وسایل کمک آموزشی
ساده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code