موضوعات
آذربايجان شرقی

جایگزینی3هزار واحد مسکونی جدید با واحدهای پرخطر

نویسنده: اشرف شفیعی /تبریز – خبرنگار همشهری
تبریز یكی از بیشترین بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشین كشوری را دارد و در برخی گزارش‌ها حائز رتبه دوم پس از تهران در حاشیه‌نشینی است...
1395/08/26
تبریز یكی از بیشترین بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشین كشوری را دارد و در برخی گزارش‌ها حائز رتبه دوم پس از تهران در حاشیه‌نشینی است. از‌یک‌سو فرسوده بودن بافت‌های شهری در مركز شهر و  از سوی دیگر  افزایش حاشیه‌نشینی در این شهر مسئولان شهری و شورای اسلامی تبریز را بر آن داشت تا گام‌های بزرگی برای رفع این معضل برداشته شود. از چند سال گذشته پروژه‌های متعددی به‌صورت همزمان در مركز و حاشیه تبریز آغاز شده و علاوه بر آن ساكنان مناطق حاشیه و فرسوده تبریز مشوق‌هایی مانند تسهیلات كم بهره‌و پروانه‌های ساختمانی رایگان دریافت می‌كنند. هرچند به واسطه حجم زیاد پروژه‌های عمرانی مانند طرح عتیق  حركت كندی در این زمینه وجود دارد، اما شهروندان امیدوارند با اتمام این طرح‌ها امكان زندگی بهتر و مدرن‌تری را در تبریز داشته باشند.

اجرای طرح همگانی بافت‌های ناكارآمد شهری
مدیرعامل شركت عمران و توسعه آذربایجان در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: این شركت متولی اصلاح بافت‌های ناكارآمد شهری است و در 3 سال اخیر با همكاری شورای شهر و شهرداری تبریز و نهادهای تأثیرگذار، موفق به اجرای طرح همگانی برای ساماندهی و اصلاح بافت‌های ناكارآمد شهری شده است. به گفته«احمد سجودی» با مجوزی كه از سوی دولت صادر شد، وام نامحدود به ساكنان این بافت‌ها داده می‌شود و بر‌اساس مصوبه شورای شهر نباید هیچ مبلغی بابت واگذاری خانه‌ها از مردم گرفته شود. به گفته وی همزمان با نوسازی خانه‌ها، خیابان‌ها و پارك‌ها و مراكز بهداشتی و عمومی نیز در این مناطق احداث خواهد شد.  سجودی خاطر نشان می‌كند: شركت عمران توسعه آذربایجان برای 3هزار خانوار كه در مناطق پرخطر و حاشیه‌نشین تبریز سكونت دارند، با حمایت دولت وام باسود 10‌درصد و پروانه رایگان ارائه می‌دهد. این در حالی است که در حال حاضر از 3 هزار واحد، حدود 800 واحد در حال احداث است و به‌زودی در یك سال آینده به اتمام خواهد رسید. وی معتقد است هدف شركت، واگذاری سریع این 3 هزار واحد به ساكنان مناطق حاشیه‌نشین است.

احداث بزرگ‌ترین هایپر ماركت استانی
سجودی با اشاره به فعالیت‌های دیگر این شركت، می‌افزاید: اولین پروژه بزرگ این شركت، پروژه 5 هكتاری عتیق است. این زمین پیش از این جزو بافت فرسوده تبریز بود كه در حدود 150 هزار‌متر زیر بنا دارد و شامل 1200‌متر پاركینگ است و در حال حاضر بزرگ‌ترین هایپر ماركت استان در این مكان در حال احداث است.
به گفته وی این هایپر مارکت حدود 7 هزار‌متر زیربنا دارد و تا سال آینده نیز ساخت آن به پایان می‌رسد.
سجودی اضافه می‌كند: در 3 سال اخیر، بزرگ‌ترین خدمت شورا و شهرداری تبریز به مردم تصویب آیین‌نامه طرح همگانی بافت‌های ناكارآمد در این شهر بوده است. با این طرح عمومی، به‌زودی بسیاری از مناطق فرسوده تبریز بازسازی خواهد شد و دیگر نگرانی بابت زلزله و دیگر حوادث طبیعی وجود نخواهد داشت.

پروژه حاشیه‌نشین شهرك ارم
ناظر فنی شركت عمران و توسعه آذربایجان نیز در این زمینه می‌گوید: پروژه حاشیه‌نشین شهرك ارم، كه یكی از بافت‌های ناكارآمد شهری بود، اكنون در حال احداث است. این پروژه 220 واحدی است كه 176 واحد آن احداث شده و آماده تحویل به شهروندان است.
«اسماعیل میرزایی» ادامه می‌دهد: واحدهای قبلی غیر‌قابل سكونت بودند، اما واحدهای نوساز بر اساس ارزش مكانی و متراژ، قیمت‌گذاری شده و سپس واگذار می‌شود. این واحد‌ها حدود 55‌ متر تا 63‌ متر زیر بنا دارند و از 176 واحد تاکنون 76 واحد واگذار شده است.
وی می‌افزاید: برای این پروژه تاكنون 11 میلیارد تومان هزینه صرف شده و بر اساس آیین‌نامه شهرداری و نظام مهندسی تمام پروژه‌ها در برابر حوادث طبیعی مقاوم‌سازی شده‌ است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code