موضوعات
آذربايجان شرقی

جاده ای ۸ کیلومتری که به مقصد نمی‌رسد

نویسنده:
ساخت کمربندی ایلخچی آذربایجان شرقی که ازسال ۱۳۸۷ کارهای اجرایی آن آغاز شده هنوز در پیچ و خم وعده‌ها گرفتار است و مردم همچنان منتظر پایان ساخت این کمربندی 8 کیلومتری هستند...
1394/06/16
ساخت کمربندی ایلخچی آذربایجان شرقی که ازسال ۱۳۸۷ کارهای اجرایی آن آغاز شده هنوز در پیچ و خم وعده‌ها گرفتار است و مردم همچنان منتظر پایان ساخت این کمربندی 8 کیلومتری هستند.
به گزارش مهر، تابستان و گرمای بی‌سابقه وسط روز و ترافیکی که گویی برای گرفتار شدگان در آن تمامی ندارد و خیابانی که پر است از واکنش‌های عصبی شهروندان گرفتار در ترافیک، نمایشی است که از سال‌ها پیش در حال اجراست. سر که برمی‌گردانی راننده‌ای را می‌بینی که شیشه خودرو را پایین آورده و با کلافگی غیرقابل وصف در حال پُک زدن به سیگار است. دیگری که گویی عجله هم دارد در حال صحبت با تلفن همراه فریاد می‌زند: «حرکت کن آقا حرکت کن! دیر شد! حرکت کن.» ویترینی کامل از درگیری‌های ریزودرشتی که روزانه در خیابان اصلی شهر ایلخچی در ۲۰‌کیلومتری جنوب غربی کلانشهر تبریز، صحنه‌هایی ناخوشایند را در اذهان مسافران و گردشگران عبوری از این مسیر به یادگار می‌گذارد.
شهر ایلخچی آذربایجان شرقی با جمعیت بیش از ۳۲ هزار نفر در ۲۰‌کیلومتری جنوب غربی کلانشهر تبریز واقع‌شده و سال‌هاست که سفر به این شهر تاوان دارد، تاوانی از جنس گرفتار شدن در ترافیک، درد دل بسیاری از سرنشینان بیش از ۱۲۰‌هزار خودرو سبک و سنگینی است که روزانه پس از تحمل ترافیک چند کیلومتری در این شهر، از تبریز به ارومیه می‌روند و از این شهر عبور می‌کنند. «محمد نجفی» که در کارخانه شهرک صنعتی شهید سلیمی کار می‌کند، مجبور است هرروز این مسیر را برای رفتن به این شهرک طی کند. وی می‌گوید: برای رفت‌وآمد به محل کارم از مینی‌بوس استفاده می‌کنم، اما بعضی روزها مجبورم با تاکسی به خانه برگردم.  وی با نشان دادن سرش ادامه می‌دهد: تحمل ترافیک شهرایلخچی جز سردرد چیزی ندارد.  «ابراهیم الهیاری مرندی» در طول هفته چند روزی را با خودرو شخصی به تبریز رفت‌وآمد می‌کند. وی در وصف مسیر کمربندی ایلخچی می‌گوید: چند سال است که منتظر ساخت این کمربندی هستیم، اما با این حال مسئولان اطلاعاتی در مورد این پروژه ارائه نمی‌کنند و تغییر چندانی نیز در ساخت‌وساز آن نمی‌بینیم. باوجود تمام این انتظارات بحق شهروندان، تکمیل و راه‌اندازی اتوبان جنوبی شهر ایلخچی مدتی است به‌صورت نیمه‌تمام رهاشده و عملیات اجرایی آن نیمه فعال است و شهرداری این شهر نیز با واقف بودن به این مشکلات، در حال برنامه‌ریزی برای اجرای کمربندی شمالی است و طراحی و تملک اراضی حریم آغازشده است.

وقتی بخت سفید شهروندان ایلخچی سیاه می‌شود
مسئولان و اهالی شهر ایلخچی از خیابان اصلی این شهر به‌عنوان قتلگاه مسافران یاد می‌کنند، مسیری که خانواده‌ها را مضطرب و نگران می‌کند و با بازگشایی مدارس در مهر این نگرانی‌ها صدچندان می‌شود، چون شهر ایلخچی در مسیر جاده ترانزیتی قرارگرفته و روزانه بیش از ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو سنگین و سبک از خیابان اصلی این شهر تردد می‌کنند. درواقع این خیابان شهر ایلخچی را به 2 بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند و با توجه به این‌که مدارس در مقاطع مختلف در هر دو سمت این مسیر واقع هستند، دانش آموزان مجبورند برای رسیدن به سر کلاس روزانه حداقل دو بار از عرض این خیابان پررفت‌وآمد عبور کنند که واقعاً کاری سخت و بی‌نهایت خطرآفرین است و بروز حوادث و تصادفات ناگوار به خاطر تردد بیش‌ از حد و ترافیک سبب شده دانش آموزان و خانواده‌هایشان همیشه در استرس باشند. این جاده چندین سال است یکی از محورهای پرتردد و حادثه‌خیز استان به شمار می‌آید و روزانه چندین حادثه ناگوار برای شهروندان و همچنین مسافران گذری رخ می‌دهد.

ساخت کمربندی ایلخچی در مرحله جذب اعتبار
نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی بر لزوم پیگیری جدی ساخت کمربندی ایلخچی تأکید کرد و افزود: تکمیل و بهره‌برداری از این مسیر یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که باید در منطقه پیگیری شود، زیرا با اجراشدن این طرح شاهد روان شدن ترافیک خواهیم بود.
«میرهادی قره سیدرومیانی» در ادامه اظهار کرد: شهر ایلخچی در مسیر ترانزیتی تبریز به ارومیه قرارگرفته و روانی ترافیک در این مسیر جزو ضروریاتی است که باید از طریق مسئولان شهرستان و استان دنبال شود و بر همین اساس، این پروژه در مرحله جذب اعتبار قرار دارد که همه تلاش خود را برای پیگیری تخصیص این اعتبار انجام می‌دهیم. وی در مورد اعتبار لازم برای این پروژه نیز گفت: درمجموع برای این پروژه اعتبار ۹۰ میلیارد ریالی نیاز است که انتظار داریم در سریع‌ترین زمان ممکن تخصیص یابد، زیرا برای رهایی از ترافیک این مسیر، ساخت این کمربند 8 کیلومتری ضروری است.

افتتاح پروژه کمربندی ایلخچی در سال ۹۵
رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان اسکو اظهار کرد: پروژه کنارگذر ایلخچی به طول 8 کیلومتر در سال ۸۷ شروع‌ شده و پیشرفت آن تا امروز ۴۵ درصد و مربوط به خاک‌ریزی، خاک‌برداری و ابنیه بوده و اعتباری که از روز شروع پروژه تا ابتدای سال ۹۴ هزینه شده، ۱۰۰ میلیارد ریال است و اعتبار سال ۹۴ نیز ۱۷ میلیارد ریال پیش‌بینی‌شده که تا امروز ابلاغ و پرداخت‌نشده است. «علی شقاقی» تصریح کرد: تاکنون 6 کیلومتر از این پروژه اجراشده و 2 کیلومتر باقی‌مانده به خاطر مشکل اصلی ارزیابی و آزادسازی پروژه نیمه‌تمام است، چون عمدتاً این جاده از باغ‌های کشاورزی عبور می‌کند و هزینه ارزیابی بالا و در حدود ۴۰ میلیارد ریال ارزیابی‌شده است. وی در مورد منابع مورد نیاز برای تکمیل کمربندی ایلخچی نیز گفت: کل اعتباری که نیاز است این پروژه را در صورت تأمین اعتبار به بهره‌برداری برسانیم، علاوه بر ۱۰ میلیارد ریالی که تا امروز هزینه شده، ۴۰۰ میلیارد ریال نیز نیاز است تا پروژه در دولت تدبیر وامید پایان یابد. رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان اسکو مبلغ کل این پروژه از شروع تا اتمام را ۵۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به این‌که کندی این پروژه به لحاظ تزریق نشدن اعتبار و مشکلات مالی است، اگر منابع مالی تأمین شود، می‌توان وعده اتمام و افتتاح پروژه را تا پایان سال ۹۵ یا اوایل سال ۹۶ داد. شقاقی در پایان اظهار کرد: اکنون شرکت پیمانکار در محل پروژه مستقر شده و عملیات اجرایی پروژه در حال اجراست و هیچ مشکلی از بابت پیشرفت کار وجود ندارد و روند اجرایی به‌صورت عملیاتی انجام می‌شود و امیدواریم با افتتاح این پروژه آلودگی هوا و ترافیک سنگین شهر ایلخچی تا حدود بسیار زیادی حل شود.

پیشرفت لاک‌پشتی و تخصیص اعتبارات قطره‌چکانی
سخنگوی شورای اسلامی شهر ایلخچی در مورد وضعیت این پروژه گفت: با مصوبه گروه سلامت شهرستان اسکو، بخشدار ایلخچی اداره راه و شهرسازی شهرستان را ملزم به بررسی و ارائه آخرین آمار و ارقام تردد خودروهای سبک و سنگین از داخل شهر کرده بود که طبق آخرین اطلاعات منتشره روزانه ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو از داخل شهر عبور می‌کنند.
«جلال حق‌شناس» تردد بیش‌ازحد خودروها را از داخل شهر جفا در حق شهروندان دانست و افزود: عبور بیش‌ازحد خودروهای سبک و سنگین از داخل شهر و دودهای سرطان‌زای این خودروها سلامتی شهروندان را به ‌شدت تهدید می‌کند و ظلمی بزرگ در حق شهروندان است. وی اصلی‌ترین مشکل شهر ایلخچی را آلودگی هوا برشمرد و افزود: شدت آلودگی هوا و مشکلات ناشی از آن به حدی است که از سوی گروه سلامت اسکو به‌عنوان مشکل اصلی شهر شناسایی و معرفی‌شده است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر ایلخچی آمارهای تکان‌دهنده شبکه جامع سلامت همگانی اسکو را یک هشدار برای مسئولان عنوان و تصریح کرد: ۳۰ درصد از کل بیماران آسمی تحت پوشش شهرستان اسکو مربوط به ایلخچی، ۱۵ درصد اسکو، ۱۰‌درصد شهر جدید سهند و ۴۵ درصد بقیه مربوط به ‌کل مناطق روستایی شهرستان است که به‌ نوبه خود هشداری جدی برای مسئولان ذی‌ربط محسوب می‌شود و بدون شک موضوع تردد بیش‌ازحد خودروها از داخل شهر یکی از دلایل اصلی این وضعیت است.
وی آلودگی شدید صوتی ناشی از تردد خودروهای سنگین از داخل شهر را دیگر عامل تهدیدکننده سلامت جسم و روان شهروندان ایلخچی برشمرد و گفت: بر اساس اندازه‌گیری‌های اخیر شبکه سلامت اسکو در 3 ‌نقطه شهر، این آلودگی‌ها در ساعات اولیه روز ۷۴ دسی‌بل بوده که تفاوت قابل‌توجهی را نشان می‌دهد و اگر این اندازه‌گیری‌ها در ساعات پرتردد که در زمان‌های مختلف روز متغیر است، صورت می‌گرفت، قطعاً رقم بالایی را نشان می‌داد. حق‌شناس به آثار نامطلوب ناشی از آلودگی‌های تنفسی و صوتی اشاره کرد و افزود: افسردگی، پرخاشگری و شیوع بیماری‌های روانی در بهداشت و روان افراد تأثیر زیادی دارد که اگر به‌موقع رفع نشود دولت باید تاوان زیادی را در بخش درمان بپردازد.
وی از تعلل مسئولان در مورد تکمیل کنارگذر جنوبی شهر انتقاد و تصریح کرد: ساخت و تکمیل کنارگذر شهر ایلخچی در سال‌های گذشته به‌کندی اجراشده و این پروژه حیاتی از 3 سال پیش به علت نبود بودجه عملاً تعطیل‌شده که همه مسئولان مربوط در بروز این وضعیت مقصرند.  سخنگوی شورای اسلامی شهر ایلخچی پیشرفت کمربندی ایلخچی را لاک‌پشتی و تزریق اعتبارات آن را قطره‌چکانی دانست و افزود: اعتبارات اختصاص‌یافته به این پروژه کافی نیست، چراکه بخشی از این اعتبار به بدهی‌های گذشته تعلق خواهد گرفت و تا زمانی که اعتبارات این پروژه به‌صورت قطره‌چکانی اختصاص یابد، امیدی به تکمیل آن نیست و شهروندان باید سال‌های زیادی را با معضلات آلودگی و ترافیک دست‌وپنجه نرم کنند.  حق‌شناس پیشرفت پروژه کمربندی ایلخچی را رضایت‌بخش ندانست و گفت: از کل پروژه کمربندی که طول آن تنها 8 کیلومتر است و عملیات ساخت آن از سال ۸۷ آغازشده، فقط 5 کیلومتر در حد عملیات خاک‌ریزی و خاک‌برداری ۴۵ درصد پیشرفت داشته که چندان رضایت‌بخش نیست و این در حالی است که ارزیابی بخش قابل‌توجهی از مسیر باقی‌مانده نیز صورت نگرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code