موضوعات
آذربايجان شرقی

توانمندی تبریز در تولید تراکتور‌های مورد نیاز کشور

نویسنده:
مدیرعامل شرکت تراکتورسازی با اشاره به مشکلات موجود در خصوص انتقال وجه و مواردی از این قبیل در صادرات گفت: با این وجود به دلیل کیفیت بالای تراکتور در ایران، سال گذشته بیش از 2 هزار تراکتور به سایر کشورها صادر شد...
1396/07/19
مدیرعامل شرکت تراکتورسازی با اشاره به مشکلات موجود در خصوص انتقال وجه و مواردی از این قبیل در صادرات گفت: با این وجود به دلیل کیفیت بالای تراکتور در ایران، سال گذشته بیش از 2 هزار تراکتور به سایر کشورها صادر شد. به گزارش فارس «ابوالفتح‌ابراهیمی» در مورد تولیدات سالانه مجموعه تراکتورسازی گفت: تولیدات تراکتور در سال‌جاری با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال گذشته روبه رو بوده که عمده دلیل این میزان افزایش به واسطه صادرات تراکتور به کشورهای دیگر است. وی اضافه کرد: تراکتورسازی تبریز 2 سال پیاپی در بخش صادرات به مقام نخست دست یافته است که کیفیت بالا و قیمت مناسب باعث شده تراکتورسازی جایگاه ویژه‌ای در صادرات به کشورهایی از قبیل آفریقا و هلند به دست آورد.
ابراهیمی با تأکید بر این‌که بازار داخلی به عنوان بازاری برای خدمت هر چه بهتر محسوب می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر مجموعه تراکتورسازی اشتغال مستقیم برای 5 هزار نفر ایجاد کرده است، همچنین این مجموعه با ۵۰۰ کارخانه کوچک و بزرگ در رابطه با سفارش قطعات کار می‌کند.
وی معتقد است که اگر اختلالی در فعالیت تراکتورسازی ایجاد شود، اولین ضربه به تولیدکنندگان قطعه و سپس به کارگران وارد می‌شود. ابراهیمی به تولید بیش از ۱۶ نوع تراکتور در مجموعه تراکتورسازی تبریز اشاره کرد و گفت: تراکتورسازی توانایی تولید تراکتور سبک از ۳۵ اسب بخار تا تولید تراکتور سنگین با ۱۵۰ اسب بخار را دارد. مدیرعامل تراکتورسازی تبریز اضافه کرد: بیش از ۹۰ درصد قطعات تراکتورسازی به دست کارگران داخلی کشور تولید می‌شود و ۱۰ درصد باقیمانده نیز به دلیل مقرون به صرفه نبودن تولید نمی‌شود.

تراکتورهای فرسوده در کشور
ابراهیمی در مورد ظرفیت تولید کارخانه تراکتورسازی در سال عنوان کرد: اگر کشاورز به راحتی دسترسی به منابع بانکی داشته باشد، می‌توان تولیدات تراکتورسازی را به همان میزان تقاضا افزایش داد زیرا در حال حاضر ۳۰۰ هزار تراکتور فرسوده در کشور وجود دارد و اگر جلوی واردات بی‌رویه تراکتور از هند و چین گرفته شود، می‌توان سالانه بیش از ۳۰ هزار دستگاه تولید کرد. به گفته وی، تراکتورسازی تبریز توانایی تأمین نیازهای کل کشور را دارد و علاوه بر آن به عنوان معین سایر صنایع نیز محسوب می‌شود زیرا تراکتورسازی تنها مجموعه‌ای است که قطعات، ریخته، موتور و تراکتور را تولید کند. مدیرعامل تراکتورسازی تبریز با بیان این‌که تراکتورسازی توانایی افزایش ایجاد اشتغال در همه بخش‌ها را دارد، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ هزار دستگاه در سراسر کشور وجود دارد که دولت با اعطای تسهیلاتی اقدام به نوسازی تراکتورهای فرسوده کرده و کشاورزان می‌توانند از طریق وام با نرخ ۱۵ درصد به صورت ۸۰ درصد وام و ۲۰ درصد خریدار اقدام به خرید تراکتور کنند. وی ادامه داد: قیمت تراکتورهای تولیدی از ۲۷ میلیون تا ۱۸۹ میلیون تعیین شده که بیشترین خرید تراکتور بین قیمت‌های ۴۰ تا ۵۰ میلیون انجام می‌گیرد. مدیرعامل تراکتورسازی تبریز می‌افزاید: امروزه جلوی قاچاق از طریق مرزها گرفته شده ولی با توجه به این‌که تراکتور خودرویی با قابلیت حرکت در کوه و تپه است از این رو احتمال وجود قاچاق در آن محتمل است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code