موضوعات
آذربايجان شرقی

تعهد اخلاقی؛ شرط اول ورود به دنیای عکاسی

نویسنده: فاطمه ملک پور/ تبریز – خبرنگار
از حدود 170 سال پیش که عکاسی وارد تبریز شد تاکنون این هنر جایگاه بالایی در بین مردم داشته به طوری که در هر زمان، افراد بسیاری تمایل به فعالیت در این عرصه داشته‌اند...
1396/07/19
از حدود 170 سال پیش که عکاسی وارد تبریز شد تاکنون این هنر جایگاه بالایی در بین مردم داشته به طوری که در هر زمان، افراد بسیاری تمایل به فعالیت در این عرصه داشته‌اند. با پیشرفت علم، شاخه‌های مختلفی به هنر عکاسی اضافه شد که عکاسی طبیعت یکی از این شاخه‌ها است. برای آشنایی بیشتر با هنر عکاسی طبیعت با «کمال شب‌خیز» هنرمند عکاس و مدرس دانشگاه گفت‌وگو و ابعاد این شاخه از عکاسی را بررسی کردیم. وی در طول 32 سال فعالیت خود در 100 نمایشگاه عکاسی شرکت کرده که حدود یک سوم نمایشگاه‌ها به صورت انفرادی و بیشتر در شهرهای ترکیه مانند استانبول و دیاربکر بوده است. به تصویر کشیدن زیبایی‌ها و تبدیل به یک اثر ماندگار، مستلزم رعایت اصولی است که از زبان این هنرمند عکاس در ادامه خواهید خواند.
  • هنر عکاسی نسبت به سایر هنرها چه تفاوتی دارد و میزان تاثیر این هنر در مخاطب تا چه اندازه است؟
عکاسی یک زبان تصویری قوی است به طوری که افراد بی‌سواد نیز می‌توانند مفهوم یک عکس را به خوبی دریافت کنند. هم‌اکنون رشته عکاسی در 3 دانشگاه تبریز تدریس می‌شود و هر ترم هزار نفر عکاسی یاد می‌گیرند که این موضوع مردمی شدن این هنر را نشان می‌دهد. امروزه افراد به صورت آماتور با گوشی موبایل به راحتی می‌توانند عکس بگیرند بنابراین به دلیل سهولت دسترسی به این ابزارها، این هنر گسترش یافته است.
  • وجه تمایز یک عکاس آماتور با یک عکاس حرفه‌ای چیست؟
سواد بصری افراد علاقمند به هنر عکاسی باید افزایش یابد چون عکاسی تنها ثبت تصویر نیست برای هنر عکاسی باید خوب دید و بعد ثبت کرد چراکه از بین نگاه‌ها تنها یک کادر انتخاب می‌شود. عده‌ای با یادگیری، مطالعه، هنر خوب دیدن و زیباشناسی فعالیت خوبی در این هنر دارند، در حالی که متاسفانه گاهی اوقات افرادی با دوربین حرفه‌ای به دلیل نداشتن سواد بصری، کادرها و سوژه‌های خوبی نمی‌توانند پیدا کنند.
  • یک سوژه چگونه می‌تواند به یک اثر ماندگار و خوب تبدیل شود؟
یک عکاس خوب به گونه‌ای از یک عکس دوبعدی عکس می‌اندازد که با رعایت تکنیک‌های سایه روشن و نورپردازی عکس سه بعدی دیده می‌شود. این در حالی است که در عکس هنری، بعد چهارم (مفهوم) نیز وجود دارد اما متاسفانه در این زمینه، برخی از عکاسان مطالعه کمی دارند. یک عکاس باید شعر و داستان بخواند چرا که این موارد در ارتقای کیفیت فعالیت هنر عکاسی تاثیرگذار است.
  • در حال حاضر وضعیت هنرمندان عکاس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بسیاری از افراد به عکاسی به دید صنعت و برخی نیز دید هنری دارند ولی در نهایت عکاس موفق کسی است که 2 دیدگاه صنعت و هنر را با هم داشته باشد. عکاسی خبری جزو 6 شغل برتر و پول‌ساز دنیا است. البته سایر شاخه‌های عکاسی نیز پول‌ساز و موفق هستند. وضعیت مالی عکاسانی که با انگیزه کار می‌کنند نسبت به سایر شغل‌ها خوب است که در تبریز نیز عکاسان معروف و خوبی داریم.
  • چه مواردی برای یک هنرمند عکاس در جامعه می‌تواند مشکل‌ساز باشد؟
در گذشته بیشتر مشکلات فنی داشتیم ولی هم‌اکنون از لحاظ جایگاه اجتماعی و نوع برخورد افراد مشکلاتی وجود دارد. این مشکلات بیشتر در شاخه عکاسی خبری است برای مثال در مناسبتی از عکاسان برای پوشش تصویری دعوت می‌شود که به دلیل نبود هماهنگی بین مسئولان، یک اداره اجازه عکس‌انداختن می‌دهد و اداره دیگر مانع فعالیت عکاس می‌شوند. این مشکل همیشه وجود دارد هر چند نمی‌توان این را مشکل جدی دانست چراکه عکاس همیشه راه‌حلی می‌یابد و صحنه را از دست نمی‌دهد. یکی دیگر از مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که در سال 75 تنها 5 عکاس در تبریز شناخته شده بودند ولی اکنون 50 هزار نفر برای عکاسی اعلام آمادگی می‌کنند در صورتی که دوربین به دست گرفتن با تعهد داشتن فاصله زیادی دارد. تعهد یعنی باید مصلحت جامعه را در نظر بگیریم و به گونه‌ای نباشد که از دور عکس همه چیز را بگیریم و فرار کنیم و جامعه را به این هنر بدبین کنیم. عکاس باید با سوژه‌های خود ارتباط برقرار کرده، حرف بزند و فرد مورد نظر را راضی کند. متاسفانه در حال حاضر شرایطی فراهم شده که کسانی که زشتی‌های جامعه را نشان می‌دهند به ویژه در خارج از کشور بیشتر معروف هستند در صورتی که ما خوبی‌هایی داریم که باید آنها را به تصویر بکشیم.
  • نظر شما در زمینه تاثیر انتخاب و انعکاس تصاویر منفی در جامعه و یا حتی در دنیا چیست؟
حدود 30 سال است که مکان‌های تاریخی، فولکلور و مراسم‌ آذربایجان را در قالب یک مجموعه کار می‌کنم که هنوز تمام نکرده‌ام. به عنوان یک آذربایجانی تعهد دارم بهترین و مثبت‌ترین عکس‌ها را از شهر خود بگیرم. درست است تعداد عکاسان زیاد شده ولی ای کاش با احساس مسئولیت به کار و هنر خود متعهد باشند و از هنر به صورت مثبت استفاده کنند. تعهد عکاسی رعایت موارد اخلاقی است. در هر صورت افرادی تلاش می‌کنند عکاسی با دید منفی در جامعه افزایش یابد که این مورد برای جامعه مضر است. شاید عکس‌های منفی مدتی در اخبار جنجال راه بیندازد ولی بعد از مدتی این عکس‌ها استفاده‌ای نخواهد داشت.
  • دیدگاه شما در زمینه هنر عکاسی چیست؟
هنر عکاسی علاوه بر زیبایی، حالت کاربردی دارد و برخلاف برخی از هنرهای محصور این هنر به صورت فراگیر است و به مرور زمان شاخه‌های این هنر در حال افزایش است. هنر عکاسی به ویژه شاخه عکاسی طبیعت بیشتر بر مبنای ارتباط درونی است یعنی در یک ثانیه کادری را که دوست داری ثبت می‌کنی و فرصت دخالت فرد دیگری در تغییر اثر وجود ندارد. ورود به شاخه طبیعت عشق می‌خواهد چرا که عکاسی طبیعت نوعی جهان‌بینی است که با ورود به این هنر، عظمت خداوند دیده می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code