موضوعات
آذربايجان شرقی

تبریز مرکز مطالعات گردشگری جاده ابریشم می‌شود

نویسنده:
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از انتخاب تبریز به عنوان مرکز مطالعات گردشگری و میراث فرهنگی در محور جاده ابریشم از سوی آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) خبر داد...
1396/09/11
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از انتخاب تبریز به عنوان مرکز مطالعات گردشگری و میراث فرهنگی در محور جاده ابریشم از سوی آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) خبر داد. به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان «فرشاد رستمی» افزود: در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان جایکا برگزار شد، با اشاره به اتمام ارزیابی کریدورهای تاریخی ایران، تبریز، پروژه جدید مطالعاتی حوزه گردشگری و میراث فرهنگی این آژانس در محور جاده ابریشم عنوان شد.
وی با اشاره به اهداف جایکا از انجام این مطالعات افزود: وجود آثار ثبت شده جهانی، برندهای مطرح و ظرفیت‌های گردشگری استان باید تحول اقتصادی در معیشت مردم ایجاد کند. مطالعات جایکا در این راستا انجام می‌شود و برای این منظور با توجه به شاخص‌های موجود از میان شهرهای اهواز، شیراز، اصفهان، یزد و تبریز در دو کریدور تمدن باستانی و جاده ابریشم، تبریز مورد انتخاب نهایی این آژانس قرار گرفت.
رستمی گفت: با وجود آثار ثبت‌شده جهانی در استان‌های همجوار، شهر تبریز به عنوان مرکز محور گردشگری شمال‌غرب کشور در این پروژه مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.
سرپرست معاونت گردشگری استان خاطرنشان کرد: ظرفیت بالای رویداد بین المللی تبریز 2018 یکی از مهم ترین شاخصه‌های تصمیم جایکا بود، چرا که رویدادهای بین المللی و وجود برندهای مطرح زمینه توسعه گردشگری را فراهم می‌سازد.

تبریز؛ دروازه اروپا و آسیای شرقی
کارشناس ارشد میراث فرهنگی وگردشگری جایکا نیز در این نشست، انتخاب شهر تبریز به عنوان مرکز مطالعاتی این آژانس را اتفاقی مبارک دانست و گفت: تبریز از گذشته‌های دور تاکنون به عنوان دروازه بین اروپا و آسیای شرقی بوده است و به دلیل دارا بودن آثار ثبتی در فهرست جهانی یونسکو همچون بازار تبریز ظرفیت بالایی برای توسعه گردشگری تاریخی و فرهنگی دارد. «آکیرا اوهارا» ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های بالای گردشگری در استان، از جمله وجود روستاهای هدف گردشگری مانند روستای صخره ای کندوان و تنوع ظرفیت‌های اکوتوریسمی و به طور کلی ظرفیت این استان در حوزه گردشگری سلامت و وجود برندهای مطرح همچون فرش تبریز را از جمله عوامل موثر در این انتخاب عنوان کرد.
اوهارا همچنین بر مشارکت جامعه محلی و انجمن‌های مردم نهاد در اجرایی کردن برنامه‌های گردشگری تأکید کرد و گفت: آگاهی و میزان مشارکت مردم بومی و محلی برای توسعه گردشگری بسیار مهم است و برگزاری دوره‌های آموزشی در این حوزه می‌تواند بسیار موثر باشد که جایکا به موازات این مطالعات و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان اقدامات زیربنایی را انجام خواهد داد.
وی در ادامه به موضوع بازاریابی و تجاری سازی در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی تأکید کرد و گفت: برقراری پروازهای مستقیم از تبریز به مقاصد بین المللی از جمله اروپا، قفقاز، روسیه و ترکیه و همچنین اتصال تبریز به شبکه زمینی و ریلی بین المللی ویژگی دیگری است که در این مطالعات به آن استناد خواهد شد.
لازم به ذکر است تیم حاضر از سوی آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) در حضور دو روزه خود در تبریز از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهر تبریز و استان از جمله روستای تاریخی کندوان و همچنین شهر تاریخی مراغه بازدید کردند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code