موضوعات
آذربايجان شرقی

بازگشت 476 هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی به دولت

نویسنده:
دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان‌شرقی از اعاده بیش از 476 هکتار اراضی به دولت خبر داد...
1396/09/07
دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان‌شرقی از اعاده بیش از 476 هکتار اراضی به دولت خبر داد. به گزارش فارس «موسی خلیل الهی» در جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری استان بر حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی تأکید کرد و گفت: در 7 ماه سال 96، 476 هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی رفع تصرف و به دولت اعاده شد. دبیر شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری استان همچنین روند تهیه نقشه حدنگار (کاداستر) برای اراضی ملی استان را چشمگیر دانست. در این جلسه بر جلوگیری از تغییر کاربری و از بین‌رفتن باغ‌ها و اراضی زراعی شهرستان مرند تأکید و مقرر شد کار گروهی تشکیل شود تا راهکارهای عملی و قانونی برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی و عوامل دخیل در تغییر کاربری اراضی شهرستان مرند مشخص و پیگیری‌های لازم انجام شود.همچنین مقرر شد تمام دستگاه‌های اجرایی استان در خصوص تهیه نقشه حدنگار برای اراضی تحت اختیار خود با اداره ثبت اسناد و املاک استان همکاری لازم را به­ عمل آورند.

نابودی زیست‌بوم با اتکای بیش از حد به تکنولوژی
رئیس دانشگاه تبریز گفت: انسان با اتکای بیش از حد به تکنولوژی، زیست بوم خود را در معرض نابودی قرار داده است. به گزارش مهر«محمدرضا پورمحمدی» گفت: اگر تعادل شکننده موجود در کره زمین به هم بخورد، بازگشت به شرایط زیستی مناسب امری مشکل یا غیر ممکن خواهد بود. وی افزود: جنبش سبز فعالیت خود را در نیمه دهه ۱۹۷۰ در نیوزلند، فرانسه و آلمان شروع کرد که مهم‌ترین اصول آن خود اتکایی محلی، اصلاح کیفیت زندگی، هماهنگی با طبیعت و تمرکززدایی و تنوع بوده است.
استاد برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان این‌که معماری سبز برخاسته از معماری و توسعه پایدار است که این نیز ناشی از نیاز انسان امروز برای مقابله با پیامدهای سوء جهان صنعتی و مصرفی  است، اضافه کرد: صرفه جویی در انرژی، مسائل جهانی زیست محیطی، بهینه کردن پروسه تولید مصالح، بهره گیری از اصول معماری محلی و استفاده از فضای سبز برای کمک به حفاظت محیط‌‌ زیست از جمله مزیت‌های معماری سبز است.
پورمحمدی تأکید کرد: امروزه در فعالیت‌های معماران هایتک استفاده از تکنولوژی و عوامل طبیعی همچون آفتاب، باد، آب‌های زیرزمینی و گیاهان برای تنظیم شرایط محیطی ساختمان مطرح است، بنابراین در معماری جدید آنها به نام «اکو تک» (اکولوژی + تکنولوژی) خوانده می‌شود، تکنولوژی در مقابل طبیعت قرار ندارد، بلکه در کنار و به موازات طبیعت برای بهره‌برداری هرچه بیشتر از امکانات محیطی و تامین آسایش انسان جای دارد.
رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به اهداف معماری‌هایتک یادآور شد: معماران  برای ایجاد پیوند و هماهنگی بین انسان و محیط طبیعی از طریق فضای معماری به فکر استفاده از مصالح و مواد طبیعی و در مواردی کاربرد روش‌های بومی افتادند و خصوصیات مصالح سنتی را از نو شناختند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code