موضوعات
آذربايجان شرقی

بازدید ارزیابان IUCN از جنگل‌های ارسباران در مهر ماه

نویسنده:
معاون میراث ‌فرهنگی کشور تأکید کرد که لازم است تمام بسترهای لازم در منطقه فراهم شود تا پس از ثبت‌ جهانی دومین میراث طبیعی و نخستین منطقه جنگلی در کشور، اجرای برنامه نظام‌مند در منطقه و تحقق آن در 20 سال آینده پیگیری شود...
1396/05/21
معاون میراث ‌فرهنگی کشور تأکید کرد که لازم است تمام بسترهای لازم در منطقه فراهم شود تا پس از ثبت‌ جهانی دومین میراث طبیعی و نخستین منطقه جنگلی در کشور، اجرای برنامه نظام‌مند در منطقه و تحقق آن در 20 سال آینده پیگیری شود. به‌ گزارش روابط‌ عمومی این اداره کل «محمدحسن طالبیان» گفت: با توجه به اهمیت منطقه حفاظت‌شده ارسباران و اینکه ایران یکی از مقاصد مهم در گردشگری فرهنگی دنیا محسوب می‌شود، لازم است در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی اقدامات مدیریتی یکپارچه‌ای با مشارکت جوامع محلی صورت گیرد. وی افزود: منطقه حفاظت‌شده ارسباران از این ظرفیت برخوردار است که به‌عنوان یک سایت طبیعی استاندارد در جهان معرفی شود و این اتفاق با رعایت عواملی چون ساماندهی روستاها، ایجاد مسیرهای مناسب بازدید، معرفی مناسب، نصب تابلو و مدیریت صحیح امکان‌پذیر است. به گفته معاون میراث ‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری با توجه به اینکه ارزیابان IUCN ( اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت) اوایل مهرماه امسال برای بازدید از منطقه حفاظت‌شده ارسباران وارد ایران می‌شوند، لازم است تمام هماهنگی‌ها برای فراهم کردن مقدماتی که در ارزیابی این کارشناسان مؤثر است انجام گیرد و آگاهی‌افزایی به جوامع محلی انجام شود. علاوه بر این، ساماندهی عوامل مخدوش‌کننده بصری، مدیریت پسماند روستاهای ‌واقعی در عرصه و حریم منطقه حفاظت‌شده ارسباران، ایجاد وحدت رویه بین مدیران مرتبط و نصب تابلوهای معرفی منطقه ازجمله اولویت‌هایی است که لازم است به‌سرعت و به‌درستی انجام گیرد.

ساخت‌وسازهای مطابق با معماری منطقه
طالبیان معتقد است حتی اگر منطقه حفاظت‌شده ارسباران در فهرست آثار جهانی قرار نگیرد، باید به‌عنوان میراث ملی و طبیعی کشور از حفاظت و ساماندهی جدی برخوردار باشد. وی افزود: ساخت‌و‌سازهای روستاها باید مطابق با ضوابط و الگوهای معماری متناسب با منطقه باشد و هرگونه عوامل آسیب‌زا در منطقه نیازمند ساماندهی است.
 وی درباره موضوع مدیریت منطقه جنگل‌های ارسباران بیان کرد: یکی از اتفاقاتی که پیش از ثبت‌ جهانی منطقه حفاظت‌شده ارسباران باید بر آن تأکید شود مدیریت یکپارچه دستگاه‌ها و مسئولان استانی برای ساماندهی منطقه ارسباران است، به ‌طوری که اگر به ‌لحاظ مدیریتی هماهنگ عمل کنیم و دارای برنامه جامع و هدفمندی باشیم، نه‌تنها این منطقه ارزشمند در فهرست آثار میراث ‌جهانی ثبت خواهد شد، که جوامع محلی از منافع درازمدت و پایدار آن بهره‌مند می‌شوند.

ضرورت ارائه بسته‌های آموزشی
استاندار آذربایجان ‌شرقی نیز تأکید کرد: تا پیش از ورود ارزیابان یونسکو به منطقه حفاظت‌شده ارسباران تمام اقدامات و هماهنگی‌ها برای رفع موانع موجود انجام خواهد شد. به گفته «اسماعیل جبارزاده» تمام دستگاه‌های استانی کمک خواهند کرد تا بازدید ارزیابان IUCN با هیچ مشکلی مواجه نشود. وی به آماده‌سازی افکار عمومی اشاره کرد و افزود: آماده‌سازی افکار عمومی برای پذیرش این اتفاق که ثبت‌ جهانی یک میراث‌ فرهنگی و طبیعی محدودیت نیست، بلکه به توسعه پایدار و معیشت بهتر منجر می‌شود، برای تحقق اهداف ثبت‌ جهانی منطقه حفاظت‌شده ارسباران بسیار مهم است. در همین زمینه «قلی‌الله قلی‌زاده» نماینده مردم کلیبر و خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به پیگیری ایجاد ردیف اعتباری مستقل برای پایگاه ثبت‌جهانی جنگل‌های ارسباران گفت: تهیه بسته‌های آموزشی با توجه به نمونه‌های جهانی امری مهم در آگاهی‌بخشی و ظرفیت‌سازی جوامع محلی و آماده‌سازی افکار عمومی به‌شمار می‌رود. «ناصر مقدسی» قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، نیز با اشاره به معیشت و وضعیت اقتصادی روستاییان ساکن در منطقه گفت: ما به‌دنبال الگوسازی هستیم تا بعد از ثبت‌ جهانی، برنامه‌های درازمدت را در شورای استان و پس از آن در مراجع بالاتر مطرح کنیم. «امین امینیان» فرماندار خداآفرین، همچنین، با اشاره به وجود 47 روستای دارای استقرار در منطقه حفاظت‌شده ارسباران و ضرورت مدیریت یکپارچه و ایجاد تعادل و گردشگری پایدار بر تهیه برنامه جامع و هدفمند به‌ منظور تفکیک محدوده گردشگری و حریم منطقه حفاظت‌شده ارسباران تأکید کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code