موضوعات
آذربايجان شرقی

امید گسترش فولاد با سرمربی جدید افزایش یافت

نویسنده: یعقوب کامرانی/ تبریز- خبرنگار
گسترش فولاد با تغییر کادر فنی و ورود سرمربی جدید، امید دوباره‌ای به ادامه رقابت‌های لیگ برتر پیدا کرده است. این تیم که بازی جام حذفی خود را با سرمربی جدید، با برد به پایان رسانده است، به اولین بازی در کنار «فیروز کریمی» در لیگ برتر رسیده است و باید روز پنجشنبه مقابل پیکان تهران به میدان برود...
1396/07/19
گسترش فولاد با تغییر کادر فنی و ورود سرمربی جدید، امید دوباره‌ای به ادامه رقابت‌های لیگ برتر پیدا کرده است. این تیم که بازی جام حذفی خود را با سرمربی جدید، با برد به پایان رسانده است، به اولین بازی در کنار «فیروز کریمی» در لیگ برتر رسیده است و باید روز پنجشنبه مقابل پیکان تهران به میدان برود. این بازی خارج از خانه برای گسترشی‌ها، راس ساعت 16 آغاز می‌شود.

امید به تکرار نتیجه جام حذفی
گسترش فولاد در بازی دربی تبریز که در هفته هشتم لیگ برتر برگزار شد، موفق به برد نشد و با نتیجه 2 بر یک از تراکتورسازی شکست خورد. گسترش فولاد در این بازی می‌توانست به تساوی نیز برسد اما بدشانسی‌های این تیم و سرمربی خارجی‌اش باعث شد که این بازی، آخرین بازی «لوکا بوناچیچ» در تیم تبریزی باشد. شکست در این بازی باعث شد تا مدیران گسترش فولاد به فکر سرمربی جدیدی باشند. در نهایت نیز قرعه به نام فیروز کریمی افتاد که پیش تر نیز به عنوان یکی از گزینه‌های گسترش مطرح شده بود.
ورود فیروز کریمی به گسترش فولاد با برد این تیم در بازی حساس جام حذفی اتفاق افتاد. این تیم در جام حذفی به مصاف یکی از تیم‌های مدعی لیگ دسته یک رفت و موفق شد این تیم را با نتیجه یک بر صفر شکست داده و مجوز حضور در مرحله بعدی جام حذفی را بگیرد. تک گل گسترشی‌ها را در این دیدار «عرفان افراز» در دقیقه ۲۳ به ثمر رساند تا فیروز کریمی در اولین روز سرمربیگری خود در گسترش فولاد پیروزی را برای آبی‌های تبریز به ارمغان بیاورد. به نظر می‌رسد تغییراتی که کریمی در همین زمان اندک به گسترش فولاد داده، باعث شده است که این تیم در جام حذفی به برد برسد و بدون شک این سرمربی در بازی پیش رو با پیکان نیز برنامه‌هایی را برای تیم تبریز خواهد داشت.
پیکان نیز این روزها یکی از تیم‌های قدرتمند لیگ برتر است و با بازیکنان خوبی که در این تیم هستند، به رده‌های بالایی جدول رده‌بندی رسیده است. پیکان در هفته گذشته لیگ برتر موفق به برد 2 بر صفر مقابل سیاه جامگان شد و این هفته نیز بدون شک به برد خانگی خواهد اندیشید. پیکان این روزها نتایج خوبی کسب می‌کند و شاید بتوان این بازی را سخت ترین بازی گسترش فولاد در چند هفته اخیر عنوان کرد.

نبرد قعرنشین و بالانشین
اگرچه پیکان صدرنشین لیگ برتر نیست اما یکی از تیم‌های بالانشین و مدعی این لیگ تا پایان هفته هشتم به شمار می‌رود. این تیم که 4 برد، 2 تساوی و 2 باخت در کارنامه دارد، 14 امتیازی است و در رده چهارم جدول قرار گرفته است. این در حالی است که گسترش فولاد قعرنشین لیگ برتر است و با 7 امتیاز در رده 16 قرار گرفته است. 2 برد، یک تساوی و 5 باخت حاصل فعالیت گسترش فولاد با ترکیب سابق است. آمار این 2 تیم نیز در مقایسه با یکدیگر، متفاوت است؛ برای نمونه پیکان 10 گل زده در کارنامه دارد. این در حالی است که گسترش فولاد با 5 گل زده، نصف پیکان موفق به گلزنی شده است. همچنین پیکان 6 گل خورده در کارنامه دارد. تعداد گل‌های خورده گسترش فولاد نیز به 14 گل رسیده است.
برد احتمالی در این بازی می‌تواند گسترشی‌ها را 10 امتیازی کند. با توجه به تعداد زیاد تیم‌های 7 و 8 امتیازی، با این 3 امتیاز احتمالی، آبی‌های تبریز شانس زیادی برای صعود چند پله ای در جدول رده بندی پیدا خواهند کرد. پیکانی‌ها نیز اگرچه با برد نمی‌توانند به صدر جدول برسند اما ممکن است با نتایج خاص دیگر تیم‌ها، به رده دوم هم رسیده و در یک قدمی صدر قرار بگیرد. تساوی یا باخت نیز تاثیر زیادی روی تیم‌ها نخواهد داشت و به خصوص برای گسترش فولاد نمی‌تواند مناسب باشد.

شمشیر دولبه تغییرات
تغییرات در ترکیب گسترش فولاد و تاکتیک‌های تیمی که توسط سرمربی جدید اعمال می‌شود، می‌تواند همانند شمشیر دولبه ای برای تیم تبریز باشد. هرچند تیم‌های متحول شده به دلیل ناشناخته بودن، در هفته‌های ابتدایی می‌توانند نتیجه بهتری بگیرند اما این تغییرات می‌تواند باعث ناهماهنگی در تیم نیز شود. در حالت کلی گسترش فولاد می‌تواند با تکیه بر همین تاکتیک‌های جدید و ناشناخته برای رقیب، یک روز رویایی را رقم بزند.
گسترشی‌ها با تفکرات خاص فیروز کریمی در بازی جام حذفی به میدان رفتند و این تیم در بازی با مسجد سلیمان با ترکیب «فرناندو دخسوس»، «سیداحمد موسوی»، «احمد زنده روح»، «سید محسن حسینی»، «سامان نریمان جهان»، «آندرانیک تیموریان»، «پیمان بابایی»، «مسیح زاهدی»، «میلاد شیخ فخر الدینی» ، «عرفان افراز» و «امید جهانبخش» حاضر شد. «یوسف سیدی» و «محمد خرم الحسینی» نیز در نیمه دوم به عنوان یار تعویضی به بازی آمدند. به نظر می‌رسد در بازی پیش رو نیز این ترکیب بدون تغییر یا با تغییرات اندکی به میدان خواهند رفت؛ برای نمونه، بازیکنان خارجی می‌توانند غایبان بزرگ این تیم لقب بگیرند. کریمی که در گذشته نشان داده رابطه خیلی خوبی با بازیکنان خارجی ندارد، در بازی جام حذفی هم از نفرات خارجی گسترش فولاد استفاده نکرد و بیشتر به نفرات جوان میدان داد. یکی از اتفاقات دیگر در ترکیب گسترش فولاد استفاده از یوسف سیدی در پست دفاع چپ بود. سیدی که معمولا به عنوان وینگر در فوتبال ایران و ترکیب گسترش دیده شده، در نیمه دوم بازی با نفت مسجدسلیمان به عنوان مدافع چپ بازی کرد.

   گسترش ضعیف نیست
اگرچه گسترش فولاد از نظر آماری ضعیف ترین خط دفاع و حمله لیگ برتر را در اختیار دارد اما یک تیم ضعیف و دست و پا بسته نیست. با مشاهده لیست نفرات این تیم می‌توان مشاهده کرد که از نظر اسمی، این تیم از ترکیب و نیمکت بسیار خوبی برخوردار است. به اعتقاد کارشناسان نیز گسترش فولاد به قعر جدول تعلق ندارد و با اتکا به این بازیکنان می‌تواند ظرف چند بازی به میانه‌های جدول رده بندی برسد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code