موضوعات
آذربايجان شرقی

آماده‌سازی تبریز 2018؛ نیازمند همکاری همه سازمان‌ها

نویسنده:
عضو شورای شهر تبریز معتقد است که تبریز به لحاظ اقامتی شهری فقیر است...
1396/06/22
عضو شورای شهر تبریز معتقد است که تبریز به لحاظ اقامتی شهری فقیر است. «فریدون بابایی اقدم» در گفت‌گو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: تبریز ۲۰۱۸ فرصتی بزرگ برای تامین زیرساخت‌های لازم بود اما این فرصت بزرگ به یک تهدید تبدیل شد. ما نتوانستیم افکار عمومی را برای پذیرش مهمانان آماده کنیم و این فرصت تلنگری برای حل نارسایی‌ها، مسائل و مشکلات بود، اما اکنون کمتر از 5 ماه زمان باقی است و آنطور که افکار عمومی انتظار داشت نتوانستیم در این راستا اقدامات بزرگی انجام دهیم.
وی همچنین ایجاد زیرساخت‌های لازم در تمام حوزه‌های تبریز ۲۰۱۸ را مستلزم هزینه‌های کلان دانست و افزود: شهرداری تبریز به تنهایی توان به دوش کشیدن هزینه‌های هنگفت تامین زیرساخت‌های لازم برای تبریز ۲۰۱۸ را ندارد.
عضو شورای پنجم تبریز با بیان این‌که درآمد شهرداری مناطق تبریز تنها کفاف حقوق کارکنان خود را می‌دهد، تصریح کرد: در برخی مناطق حقوق کارکنان با تاخیر پرداخت می‌شود و در طی ماه‌های اخیر هزینه‌های جاری مناطق تنها حقوق کارکنان را تامین کرده و منابع مالی کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد.

فعالیت‌ها در راستای بودجه سال ۹۶ حرکت نمی‌کند
بابایی اقدم با بیان این‌که فعالیت‌ها در راستای بودجه حرکت نمی‌کند، گفت: در بودجه امسال 5 محور در زمینه گردشگری تصویب شده بود اما در طول این 6 ماه اخیر فعالیتی در راستای بودجه مشاهده نشده است. وی همچنین در ادامه با اشاره به اقدامات سازمان زیباسازی شهرداری در تبریز ۲۰۱۸ افزود: این سازمان در زمان کوتاه باقی مانده تنها می‌تواند چهره بصری شهر را زینت دهد و زمانی برای انجام پروژه‌های مورد نظر باقی نمانده است.
به گفته این عضو شورا، شهر تبریز به لحاظ ظرفیت‌های گردشگری به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شد، اما با این وجود مسائل و مشکلات شهری را نمی‌توان در کوتاه مدت حل و فصل کرد.

احداث هتل در طول 2 سال غیر ممکن است
بابایی اقدم افزود: انتظار داشتیم منابع مالی خط یک مترو اختصاص داده شود ، اما این امر محقق نشد. وی همچنین مدت زمان 2 سال برای آمادگی برای میزبانی از مهمانان خارجی را مدتی کوتاه برای ایجاد زیرساخت‌های لازم در شهر عنوان و اظهار کرد: برای تبریز ۲۰۱۸ ، 2سال زمان تعیین شده بود و ما نمی‌توانستیم در این 2 سال اقدام به احداث زیرساخت‌های مهم به خصوص هتل کنیم.
عضو شورای پنجم تبریز از رایگان بودن صدور پروانه برای احداث هتل‌ها خبر داد و گفت: برای ساخت هتل نیز باید چشم‌اندازی ترسیم شود، زیرا در طول مدت 2 سال احداث هتل امکان پذیر نیست.

سنگ بزرگ علامت نزدن است
بابایی اقدم معتقد است که سنگ بزرگ علامت نزدن است، از این رو و با وجود این‌که مسئولان بلند پایه، میزبانی از 2 میلیون گردشگر خارجی را در تبریز ۲۰۱۸ اعلام کردند، اما ایجاد امکانات اقامتی در 2سال اقدامی دور از توان است.
به گفته وی، سخنرانی در مورد تبدیل شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان دردی را دوا نمی‌کند و باید با عمل به وعده‌ها وارد میدان شویم. بابایی‌اقدم  افزود: ما از مجموعه تورگردان‌های داخلی و حتی تورگردان‌های خارج از کشور خواستار انتخاب مسیر تبریز در قالب برنامه‌های سفر آنها بودیم و مجموعه این تلاش‌ها باعث ایجاد پرواز مستقیم تبریز - هامبورگ و تبریز - آذربایجان شد، هدف از انجام این کار، شناسایی تبریز نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در تمام کشورهای دنیا است.
عضو شورای پنجم تبریز تأکید کرد: تاکنون گردشگران داخلی و خارجی با رضایت نسبی تبریز را ترک کرده‌اند، اما اعلام میزبانی از 2 میلیون گردشگر، رقم اغراق آمیزی بود که سطح انتظارات را در افکار عمومی بالا برد.

رضایت گردشگران از توسعه تبریز
بابایی اقدم همچنین در ادامه از رضایت گردشگران داخلی و خارجی از توسعه شهر تبریز خبر داد و گفت: گردشگران در چند سال گذشته ای که به تبریز آمده‌اند رضایت بیشتری از توسعه شهر تبریز دارند، اما با وجود توسعه شهر تبریز نسبت به سال‌های گذشته این شهر به لحاظ گردشگری و اقامتی شهری فقیر است. وی به فعال شدن ستاد ملی تبریز ۲۰۱۸ اشاره کرد و گفت: فعال شدن این ستاد امری مهم بوده و لزوم تخصیص منابع برای  آن ضروری است.
عضو شورای شهر در خصوص انتخاب شهردار تبریز نیز گفت:در خصوص انتخاب شهردار با وجود  گزینه‌های مطرح شده، اعضا به جمع بندی کلی در این خصوص نرسیده‌اند و فعلا این موضوع در هاله ای از ابهام است. بابایی اقدم همچنین در پایان به لزوم تحرک و جدیت بیشتر میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی در راستای تبریز ۲۰۱۸ تأکید کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code