موضوعات
آذربايجان شرقی

افزایش 59 درصدی معامله سهام در بورس استان

نویسنده: فرحناز گوگانی تبریز - خبرنگار همشهری
روند نزولی هفته‌های قبل بورس استان، طی هفته گذشته به یک روند کاملا صعودی تبدیل شد، چنانچه هم در تعداد سهام مبادله شده و هم در ارزش معاملات، تالار شیشه‌ای تبریز افزایش خوبی نشان داد...
1394/10/07
روند نزولی هفته‌های قبل بورس استان، طی هفته گذشته به یک روند کاملا صعودی تبدیل شد، چنانچه هم در تعداد سهام مبادله شده و هم در ارزش معاملات، تالار شیشه‌ای تبریز افزایش خوبی نشان داد.
بر اساس اعلام بورس اوراق بهادار استان، در طول هفته گذشته 74 میلیون و 900 هزار و 935 سهم به ارزش 284 میلیارد و 882 میلیون و 751 هزار و 291 ریال داد و ستد شد. این تعداد سهام معامله شده نسبت به هفته قبل، افزایش حدود 59 درصدی داشته است و از نظر ارزش سهام نیز شاهد افزایش 29 درصدی در مقایسه با ارزش سهام مبادله شده طی هفته ماقبل آن هستیم. همچنین در هفته گذشته 81 کد معاملاتی جدید در استان صادر شد که در این مورد نیز شاهد افزایش 30 کد در مقایسه با آمار هفته گذشته هستیم.

جمع بندی وضعیت در آذر
مدیر بورس منطقه‌ای استان از افزایش 75‌درصدی ارزش معاملات تالار بورس تبریز در آذر امسال نسبت به ماه آبان سال جاری خبرداد. «محمدامین عابدینی» گفت: بر اساس آمار موجود، در آذر سال جاری 264 میلیون و 539 هزار و 377 سهم و ورقه حق تقدم به ارزش 624 میلیارد و 477 میلیون و 456 هزار و 618 ریال در این تالار معامله شد که در مقایسه با حجم معاملات آبان رشد 75 درصدی را نشان می‌دهد. وی افزود: 39 درصد معاملات ماه آذر به خرید سهام و 61 درصد به فروش سهام اختصاص داشت و این معاملات توسط 45 کارگزار بورس انجام شد. به گفته وی، در آذر سال جاری 337 کد معاملاتی جدید در تالار بورس تبریز صادر شده است.

برجام تاثیر کوتاه مدت ندارد
صرفنظر از افزایش‌ها یا کاهش‌های نوسان دار معاملات در بورس تبریز و سایر بورس‌های کشور، باید اذعان کرد که بر اساس اظهارنظرهایی مبنی بر آغاز اجرایی شدن برجام از اواخر دی، پیش بینی رونق بورس و تاثیر مثبت برجام بر بازار سرمایه نیز وجود داشت اما به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی، برجام نمی‌تواند اثر کوتاه مدت داشته باشد و بدون شک این روزها اثر خاصی از این موضوع روی بازار دیده نمی‌شود. به باور کارشناسان، بازار سهام برای مثبت شدن و بازگشت به دوران رونق سابق، نیازمند تغییر در عوامل بنیادی اقتصاد کلان است. در شرایط کنونی معامله گران به بورس بی اعتماد شده اند و بر همین اساس خبرهای خوب و مثبت منتشر شده از برجام نیز نتوانسته به رونق پایدار بازار سرمایه منجر شود. شاید حل وفصل مشکلات بخش صنعت و تولید را بتوان پیش زمینه حل مشکلات بازار سرمایه عنوان کرد و تا مشکلات صنایع و شرکت‌ها حل نشود، نمی‌توان به بازگشت رونق به بورس امیدوار بود. جدای از وضعیت نامناسب قیمت جهانی نفت که تاثیرات مستقیمی بر اقتصادهای نفتی از جمله اقتصاد کشورمان دارد، مسئولان باید فکری به حال برون رفت اقتصاد از رکود سنگین فعلی کنند.

مشکلات نفتی
کاهش بی‌سابقه قیمت نفت در هفته‌های اخیر موجب شده است تا علاوه بر خنثی شدن اثر اخبار مثبت سیاسی در مورد بسته شدن پروندهPMD، حرکت سینوسی بورس و نگرانی حاکم در آن تشدید شده و سهام اکثر شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های پالایشگاهی با کاهش قیمت مواجه شود. به این ترتیب افت قیمت نفت که ماده اولیه مورد استفاده در شرکت‌های پالایشی است، نگرانی جدیدی را بین سهامداران این شرکت‌ها ایجاد کرده و موجب شده است تا علاوه بر مبهم شدن وضعیت آینده این صنعت استراتژیک، نگرانی از تعدیل‌های منفی و تشدید زیان پالایشگاه‌ها در گزارش‌های ماهانه و فصلی بورس بیشتر شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code