موضوعات
آذربايجان شرقی

افتتاح انجمن دانش آموختگان تئاتر تبریز

نویسنده:
انجمن دانش آموختگان تئاتر تبریز طی مراسمی با حضور مسئولان فرهنگی تبریز، مدیر خانه تئاتر ایران و جمعی از اهالی هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی افتتاح شد...
1396/07/18
انجمن دانش آموختگان تئاتر تبریز طی مراسمی با حضور مسئولان فرهنگی تبریز، مدیر خانه تئاتر ایران و جمعی از اهالی هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، رئیس هیات مدیره انجمن دانش آموخته‌های تئاتر تبریز در آئین افتتاح این تشکل در خانه هنرمندان تبریز گفت: کار تشکیل این انجمن از تیر 95 شروع و با همکاری فرمانداری تبریز، هیات موسس آن تشکیل و در مدت 9 ماه به طور رسمی ثبت شد.«علی فتوحی» هدف از تشکیل این انجمن را جذب افراد دانش آموخته و مستعد تئاتر تبریز و ایجاد هماهنگی در برنامه‌های مختلف عنوان و اظهار کرد: جذب و افزایش مخاطبان تئاتر، نهادینه کردن تئاتر در جامعه و کارآفرینی برای دانش آموخته‌های این رشته از اهداف تشکیل این انجمن است.
رییس هیات مدیره انجمن دانش آموخته‌های تئاتر تبریز برگزاری همایش‌ها و دوره‌های آموزشی و جشنواره‌های مختلف نمایشی، چاپ نشریات تخصصی، جذب حامیان مردمی برای این رشته‌ هنری و برقراری ارتباط دوسویه با گروه‌های دولتی و غیردولتی ملی و بین المللی را از دیگر اهداف این انجمن اعلام کرد.

انتقاد از انحلال تشکل‌های تئاتر
مدیرکل کتابخانه‌های آذربایجان شرقی و از اساتید قدیمی تئاتر تبریز نیز در این آئین با اشاره به سیاست‌های حمایتی دولت برای تاسیس تشکل‌های مردمی گفت: هنوز نیز بدنه هنرهای نمایشی کشور از زخم انحلال تشکل‌های تئاتری در اواسط دهه 80 رنج می‌برد.
«شهرام خدایی» افزود: در برهه‌ای از زمان 400 انجمن نمایشی فعال در کشور وجود داشت که در سال 85 همه آن‌ها و بسیاری از تشکل‌های مردم نهاد دیگر تعطیل شد. وی با نقد سیاست‌های نادرستی که موجب رکود تشکل‌های مردمی و در نتیجه حوزه فرهنگ و هنر در آن دوران شد، اظهار امیدواری کرد: با سیاست‌های در پیش گرفته شده در دولت جدید، حوزه فرهنگ و هنر ایران زمین بار دیگر شاهد شکوفایی‌ و بالندگی شود.

تئاتر کشور در تلاطم امواج طوفانی
مدیرعامل خانه تئاتر کشور نیز در این مراسم اعلام کرد: تئاتر کشور به دلیل سیاست‌های نادرست سالیان گذشته در تلاطم امواج طوفانی گیر کرده و وضعیت اسفباری را تجربه می‌کند. «اصغر همت» ادامه داد: با توجه به شرایط موجود نمی‌دانیم تئاتر و هنرهای نمایشی کشور چه موقع از روند کنونی رها شده و به ثبات می‌رسد. وی با بیان این‌که برخی مسئولان در سال‌های گذشته به تئاتر کشور ظلم کرده‌اند، گفت: برای انقلابی که براساس مسائل فرهنگی استوار شده، وضعیت امروز حوزه فرهنگ و هنر زیبنده نیست.
وی نگاه تجاری به مقوله فرهنگ و هنر به ویژه تئاتر را آسیب جدی به این حوزه دانست و گفت: این‌که عده‌ای انتظار دارند تئاتر به هنری سودآور تبدیل شود و بتواند خودش هزینه‌های خودش را در بیاورد موضوعی تعجب آور است چرا که هیچ جای دنیا نگاه اقتصادی به تئاتر ندارند و تئاتر برای تنویر افکار عمومی همواره نیازمند حمایت و یارانه ارگان‌های دولتی و عمومی است تا جامعه و اقتصاد و فرهنگ بهتری داشته باشیم و کمتر آسیب پذیر باشیم.
همت تأکید کرد: فکر خامی از دهه گذشته در کشور حاکم شده که گیشه دارد جای اندیشه  را می‌گیرد و این روند تنها ابتذال را در حوزه هنرهای نمایشی گسترش خواهد داد چراکه عده‌ای با این تفکر، کیفیت را فدای مسائل اقتصادی می‌کنند.
وی با انتقاد شدید از دولتی‌سازی تئاتر در کشور گفت: راه اندازی انجمن‌های هنرهای نمایشی با هدف دولتی کردن این حوزه یکی از بدترین اقدامات ممکن بود که در دولت وقت صورت گرفت و امیدواریم دولت کنونی نسبت به اصلاح آن اقدام کند.

آسیب تئاتر از سیاست
عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز نیز در این مراسم گفت: نقطه ضعف حوزه فرهنگ و هنر این است که چشم به دولت داشته و در این مسیر آسیب‌های بسیاری دیده است. «سعید نیکوخصلت» افزود: راه‌اندازی تشکل‌های مردمی مانند این مجموعه، حرکت از طرف اهالی فرهنگ و هنر برای قطع وابستگی و استقلال است. وی با اشاره به برخی سیاست‌های نادرست سال‌های گذشته در محدود کردن برخی حوزه‌های اجتماعی گفت: متاسفانه حوزه فرهنگ و هنر ایران از سیاست آسیب‌های بسیاری دیده که تئاتر و هنرهای نمایشی هم از آن مستثنی نیست.
نیکوخصلت مشکل اغلب حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی را نبود فلسفه و دیدگاه عملی دانست و افزود: برای موفقیت در یک عرصه باید فاصله بین رویا و واقعیت کوتاه باشد تا بتوان به افق‌های ترسیم شده رسید. به گفته وی در کشور ما ایده‌ها در بطن خفه می‌شود و تنها بخشی از آنها به نتیجه می‌رسد از این رو وظیفه ارگان‌های دولتی و نهادهای عمومی مانند شهرداری و شورای شهر، ایجاد بستر‌های مناسب برای عملی شدن ایده‌هایی است که توسط خود اهالی فن ارائه و به منصه ظهور می‌رسند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code