موضوعات
آذربايجان شرقی

آغاز ماراتن سازندگی در مسیر «تبریز 2018»

نویسنده: مریم چرخ انداز تبریز - خبرنگار همشهری
با به پایان رسیدن هیجان انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 میلادی، نوبت عمل رسیده است و مسئولان استان باید در کمتر از 2‌سال باقیمانده، مقدمات و زیرساخت‌های تحقق این رویداد بزرگ را فراهم کنند...
1394/10/27
با به پایان رسیدن هیجان انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 میلادی، نوبت عمل رسیده است و مسئولان استان باید در کمتر از 2‌سال باقیمانده، مقدمات و زیرساخت‌های تحقق این رویداد بزرگ را فراهم کنند. این روزها نخستین قدم‌ها در این زمینه در حال برداشته شدن است و به نظر می‌رسد در صورت استمرار این روند، شاهد تبریزی متفاوت در سال 2018 خواهیم بود.

تلاش هدفمند دستگاه‌های اجرایی
رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز، نکته کلیدی برنامه‌ریزی‌ها برای پایتختی گردشگری اسلامی تبریز در سال 2018 میلادی را تلاش هدفمند و منسجم همه دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد و گفت: آغاز جلسات و نشست‌های کمیته ویژه «تبریز 2018» می‌تواند یک شروع خوب باشد.
«شهرام دبیری» خواستار توجه بیشتر به برنامه‌ریزی درست برای تامین زیرساخت‌ها و آمادگی تبریز برای سال 2018 میلادی شد و عنوان کرد: برای بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی باید نگاه وسیع‌تری نسبت به اهمیت و مزایای توسعه گردشگری در جامعه ایجاد شود. وی تصریح کرد: حوزه گردشگری ضامن سرمایه‌گذاری مطمئن و قابل برگشت است و توجه به این حوزه زمینه‌ساز رونق اقتصادی استان می‌شود.
دبیری ادامه داد: «در مورد برنامه‌های گردشگری، سهم بخش‌ نرم‌افزاری بیشتر از تلاش‌های سخت‌افزاری است.
ماموریت‌های سخت‌افزاری نیز نیازمند تقسیم و اولویت‌بندی وظایف است.» وی اظهار کرد: باید برنامه‌ریزی و موج‌آفرینی برای تحقق جایگاه شایسته تبریز در حوزه گردشگری آغاز شود و گردشگری حوزه‌ای است که سرمایه‌گذاری در آن کاملاً ‌برگشت پذیر است و می‌تواند مولد رونق اقتصادی و کارآفرینی باشد. دبیری اضافه کرد: نباید تمرکزمان محدود به سال 2018 باشد بلکه باید بسته‌های توریستی، شامل چشم‌اندازهای گسترده زمانی باشد و تسهیلات لازم برای گردشگران داخلی و خارجی را پوشش دهد.
وی خطوط هوایی را عمده انتخاب گردشگران برای سفرهای توریستی دانست و گفت: به همین منظور توسعه و تجهیز فرودگاه تبریز و همچنین ارتقای سطح خدمات، از نخستین دقیقه ورود گردشگران خارجی تا حضور در مراکز اقامتی باید مد نظر قرار گیرد. رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز همچنین گفت: حضور تبریز در نمایشگاه‌های معتبر و بین‌المللی گردشگری، موضوعی است که پیش‌تر تاثیرگذاری مثبت خود را نشان‌ داده است و امروز نیز می‌تواند پراهمیت باشد.
دبیری گفت: باید از ظرفیت رسانه‌ها و شبکه‌های بین‌المللی برای معرفی جاذبه‌های تبریز به خوبی بهره بگیریم.

8 هدف پیش بینی شده
رئیس انجمن علمی گردشگری شمال‌غرب کشور نیز در این زمینه گفت: توسعه زیرساخت‌های گردشگری تبریز در 8 هدف و 10 آیتم، طراحی شده است که اگر این آیتم‌ها به درستی اجرا شوند تبریز برای سال 2018 میزبان شایسته گردشگران خواهد بود.
«غلامرضا کریمی» تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه بین‌المللی وابسته به صنعت گردشگری با محوریت نقش شهرهای اسلامی در توسعه گردشگری و همچنین برگزاری همایش علمی مرتبط با این موضوع، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی با محوریت گردشگری و اعتلای فرهنگ گردشگرپذیری و افزایش دادوستدهای خرد مرتبط با صنعت گردشگری از آیتم‌های ضروری است، همچنین راه‌اندازی تاکسی‌های ویژه گردشگری به طوری که این امتیاز به راهنمایان گردشگری که مسلط به زبان انگلیسی هستند، اعطا شود و در دادن امتیاز تاکسی، تسهیلات ویژه برای خرید تاکسی لوکس توسط این راهنمایان گردشگری فراهم شود، بخشی دیگر از این آیتم‌ها هستند.
وی ادامه داد: مبادی ورودی شهرها نخستین معرف فرهنگ یک شهر هستند، از این رو مبادی ورودی تبریز باید بر اساس فرهنگ و تاریخ تبریز بهسازی شوند.
کریمی تصریح کرد: در کل دنیا شهرهای گردشگرپذیر نماد و نشانه‌هایی از آثار تاریخی خود یا تولیدات صنعتی یا صنایع دستی را به برند آن شهر تبدیل کرده اند در حالی که به این موضوع در کشور ما توجه کافی نشده است. این روزها که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است می‌توانیم یکی از محصولات فرهنگی و صنایع دستی تبریز یا نمادهای تاریخی را به برند تبریز تبدیل کنیم.

لزوم مشارکت همه شهروندان
سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز هم گفت: همه مردم باید در آماده سازی تبریز برای سال 2018 نقش داشته باشند و این اتفاق نباید به گروه‌های خاصی تعلق داشته باشد بلکه همه شهروندان و تلاشگران عرصه شهر در این زمینه با همگرایی و همراهی تلاش دارند.
«رضا خلیلی» تصریح کرد: برنامه‌هایی برای سال 2018 در زمینه معرفی بهتر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام داریم و البته نباید شهرداری تبریز در این زمینه تنها رها شود. وی ادامه داد: دستگاه‌های دولتی نیز باید اعتبارات و تسهیلات لازم را پرداخت کنند و یکی از مهم‌ترین مباحث، اصلاح و زیباسازی پاویون‌های ورودی شهر از جمله فرودگاه، راه‌آهن و ترمینال مسافربری است و باید با ارتقای خدمات، استاندارد این مناطق را بالا ببریم و به خدمات‌دهی مطلوب بپردازیم. خلیلی افزود: شهرداری تبریز تنها شهرداری است که در خارج از کشور دفتر گردشگری بین المللی دارد و هم‌افزایی نیز در این میان مهم است و باید سازمان‌های مختلف در این مورد بیشتر فعال شوند. وی افزود:کارگروه «تبریز 2018» در استان شکل گرفته و نخستین جلسه آن نیز با حضور مقام‌های مسئول ارشد استان تشکیل و اقدامات اولیه‌ای نیز در این زمینه انجام شده است. همچنین بسته تشویقی شهرداری تبریز در زمینه توسعه گردشگری ارائه می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این بسته در 2 سال مانده به آغاز 2018 استفاده کنند، چرا که شاید این فرصت تکرار نشود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code