موضوعات
آذربايجان شرقی

همشهری از سفر وزیر راه و شهرسازی به آذربایجان شرقی گزارش می‌دهد‌

آغاز فصل رونق پروژه‌های راه و شهرسازی استان

نویسنده:
تبریز – مریم چرخ انداز - خبرنگار همشهری: سفر دو روزه وزیر راه و شهرسازی به آذربایجان شرقی و بازدید از پروژه های مختلف و همچنین نشست‌های هم اندیشی، حکایت از عزم دولت برای تکمیل طرح های عمرانی مربوط به حوزه وزارت راه و شهرسازی در آذربایجان شرقی دارد، به گونه ای که باید از آغاز فصل جدید رونق این پروژه ها در استان سخن به میان آورد.
1393/02/28
«عباس آخوندی» در سفر پنجشنبه و جمعه گذشته به آذربایجان شرقی و در بدو ورود به استان از باند در دست ساخت فرودگاه بین المللی تبریز بازدید کرد و از نزدیک از روند اجرای این پروژه آشنا شد. وزیر راه و شهرسازی در این بازدید اظهار کرد: باید هرچه سریع تر بعد از اتمام عملیات اجرایی باند اصلی فرودگاه بین ‌المللی شهید مدنی تبریز، این باند به دستگاه ها و تجهیزات اصلی و پیشرفته مجهز شود. در حاشیه این بازدید، تفاهم نامه ساخت پایانه بين المللي فرودگاه تبريز در 3 بند بين «محمدعلي ايلخاني» سرپرست شركت فرودگاه هاي كشور و «صادق نجفي» شهردار كلانشهر تبريز به امضا رسيد. براساس اين تفاهم نامه ترمينال بين المللي فرودگاه شهيد مدني تبريز به مساحت 14 هزار مترمربع با برآورد هزينه 400 ميليارد ريال توسط شهرداري تبريز سرمايه گذاري مي شود.
تعیین تکلیف خط آهن تبریز–میانه
وزیر راه و شهرسازی بلافاصله بعد از گفت وگو و استراحتی کوتاه در ‌ استانداری آذربایجان شرقی به محل اجرای پروژه دوخطه راه آهن تبریز – میانه رفت و از جذب سرمايه گذار برای اجرای این پروژه خبر داد.
«عباس آخوندی» با اشاره به اينكه راه آهن تبريز - میانه، ايران را به اروپا متصل مي كند، تصريح كرد: ارتقای كيفيت خط و مسير جديد براي ترانزيت برون مرزي از اهداف پيش بيني شده اين طرح است و به زودي جذب سرمايه گذار براي اين پروژه نهايي مي شود.  وی با یادآوری ضرورت ساخت اين خط ريلي 200 كيلومتري، اضافه کرد: 180 كيلومتر از اين مسير ريلي درحال زير سازي است و در اين سفر دستور آغاز عمليات زير سازي 20 كيلومتر باقي مانده در تبريز هم صادر شد.  وزير راه و شهرسازي اعلام كرد: براي تامين مالي خط ريلي تبريز- میانه موافقتنامه كميسيون ترك تشريفات گرفته شده و اكنون درصدد تامين فاينانس آن هستيم كه اميد می رود در تابستان اين كار انجام شود و پروژه‌ سرعت بيشتري بگيرد.
محور ريلي ميانه – تبريز موجب كوتاه شدن مسير تبريز – تهران و كاهش زمان سفر به حدود 5/5 ساعت مي شود. اين مسير ‌ 9 ايستگاه دارد و حمل 3 ميليون تن بار و جابه‌جايي 4/5 ميليون نفر مسافر در سال از اهداف پيش بيني شده براي اين پروژه اعلام شده است.
احیای بافت فرسوده
وزیر راه و شهرسازی در ادامه بازدیدهای خود در جریان سفر روز نخست به آذربایجان شرقی در محل اجرای پروژه احیای بافت فرسوده چهارراه بهشتی تبریز حاضر شد و از روند اجرای این پروژه عظیم شهری کسب اطلاع کرد. شهردار تبریز در حاشیه این بازدید گفت: در طرح پایا که برای نخستین بار و به صورت پایلوت برای احیای بافت فرسوده تبریز اجرا می شود، 6 هزار نفر ثبت نام کرده اند.
«صادق نجفی» با بیان اینکه 41 هکتار زمین از سوی وزارت راه و شهرسازی به منظور اجرای این طرح در اختیار شهرداری تبریز قرار گرفته است، افزود: عملیات اجرایی 500 واحد مسکونی از 3 هزار واحد برنامه ریزی برای ساخت در این زمین شروع شده است.
وی همچنین از اجرای طرح احیای بافت فرسوده چهار راه آبرسان و چهار راه شریعتی تبریز خبر داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تبریز را مکلف کرده طرح ساخت 2 کمربندی شمالی و جنوبی این شهر را مطالعه و به این وزارتخانه ارائه کند. نجفی همچنین از طرح دیگر وزارت راه و شهرسازی برای کلانشهر تبریز خبر داد و گفت: بر اساس این طرح 600 هکتار از مناطق خوش آب و هوای تبریز برای ساخت واحدهای مسکونی مشخص شده است.
دیگر برنامه های وزیر
وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر به آذربایجان شرقی همچنین در 2 همایش هم اندیشی شرکت کرد. ‌ آخوندی ابتدا در جمع استادان دانشگاه حضور یافت و سپس با فعالان عرصه راه و شهرسازی از جمله پیمانکاران مسکن، سرمایه گذاران حوزه راه، فعالان حمل و نقل، گاراژداران و مدیران پایانه ها دیدار و گفت وگو کرد. وزیر راه و شهرسازی‌صبح جمعه نیز از محور مواصلاتی در دست اجرای تبریز – سهند بازدید کرد.
 آخوندی همچنین با حضور در شهرجدید سهند ضمن ارزیابی اجرای پروژه ملی مسکن مهر تبریز که بخش عمده ای از آن در شهر جدید سهند انجام می گیرد، از دیگر پروژه های وزارت راه و شهرسازی در این شهر جدید بازدید کرد.
بازدید از پروژه آزادراه تبریز – مرند – بازرگان، پایانه های مرزی جلفا و نوردوز، محور مواصلاتی خاروانا – ورزقان و جاده ارتباطی اهر – تبریز از دیگر برنامه های وزیر راه و شهرسازی در سفر به آذربایجان شرقی بود. آخوندی جمعه شب همچنین علاوه بر دیدار و گفت وگو با آیت الله «محسن مجتهد شبستری» نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در جلسه جمع‌بندی سفر در محل استانداری آذربایجان شرقی حضور یافت و سپس تبریز را به مقصد تهران ترک کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code