موضوعات
آذربايجان شرقی

استارت ماشین‌سازی برای آغاز لیگ دسته یک

نویسنده: فرهاد اسدی / تبریز – خبرنگار
برخلاف سال گذشته که آذربایجان شرقی هیچ تیمی در رقابت‌های لیگ دسته یک جام آزادگان نداشت، در فصل جاری 2 تیم از استان در این رقابت‌ها حضور دارند...
1396/05/16
برخلاف سال گذشته که آذربایجان شرقی هیچ تیمی در رقابت‌های لیگ دسته یک جام آزادگان نداشت، در فصل جاری 2 تیم از استان در این رقابت‌ها حضور دارند. تیم‌های ماشین سازی و شهرداری تبریز هر کدام از راه‌های متفاوت به لیگ دسته یک رسیده‌اند و وضعیت 2 تیم در این دوره از لیگ متفاوت است. بازی‌های این 2 تیم امروز (دوشنبه) برگزار می‌شود.

ماشین سازی و اولین بازی
ماشین‌سازی که فصل گذشته را در لیگ برتر سپری کرده است، با ارائه بازی‌های ضعیف، دوباره راهی لیگ دسته یک شد. این سقوط اگرچه به خودی خود برای هواداران قدیمی‌ترین تیم استان تلخ بود، اما در ادامه و با حواشی که گریبانگیر این تیم شد، باعث شد تا نگرانی‌های زیادی در بین هواداران ایجاد شود. بعد از هفته‌ها تعطیلی تمرینات باشگاه، عاقبت تاحدودی تکلیف این تیم مشخص شد و ماشین سازی دیرتر از سایر تیم‌های لیگ دسته یکی، تمرینات و اردوی آماده سازی خود را آغاز کرد. با تصمیم بازگشت ماشین سازی به کارخانه، برخی از تردیدها در مورد این تیم از بین رفت و آغاز دوباره‌ای برای سبزپوشان تبریزی رقم خورد. اگرچه گفته می‌شود که هنوز هم تکلیف کارخانه و مالکیت آن مشخص نیست و هر لحظه می‌توان شاهد تغییرات عمده در مالکیت کارخانه و تیم بود، اما به نظر می‌رسد که مدیریت جدید و کادر فنی، بازیکنان مورد نیاز را انتخاب کرده و با آغاز تمرینات، قدم‌های محکمی را در این زمینه برداشته‌اند. «حسین خطیبی» به عنوان مدیرعامل باشگاه و «رسول خطیبی» نیز به عنوان سرمربی تیم فوتبال ماشین سازی سکان هدایت این تیم را به دست گرفته‌ و بازیکنان جدید نیز تاحدودی به هماهنگی رسیده اند.  ماشین‌سازی با بازیکنان مورد نظر خود قرارداده بسته و فهرست اصلی بازیکنان ماشین سازی مشخص شده است. به گفته سرمربی سبزپوشان، در بستن این فهرست و انتخاب بازیکنان، بیشتر روی این موضوع تاکید شده بود که بازیکنان سابق ماشین‌سازی در اولویت باشند تا تیم بتواند با هماهنگی بیشتری وارد رقابت‌های لیگ شود. بر این اساس «مسعود همامی»، «پرویز کریمی»، «علی جراح کار»، «بهمن کامل»، «مهدی قریشی»، «محمد پورمحمد»، «سالار افراسیابی»، «محمد رستمی»، «فرزاد زامهران»، «علی حق‌دوست»، «مرتضی محفوظی»، «اکبر آفاق»، «محسن دلیر»، «مهرداد بایرامی»، «حسین قره داغی»، «سجاد رهبر»، «حامد پاکدل»، «علی درخشان» و «امیرحسین امیری» بازیکنان بزرگسالی هستند که در فصل آینده، پیراهن ماشین‌سازی تبریز را بر تن خواهند کرد. همچنین باشگاه ماشین سازی در این فصل به جوانگرایی نیز اهمیت داده است و «علی دیندار»، «اتابک زارعی»، «سعید مهری»، «علی میکائیلی»، «محمدرضا حیدر زاده سردرودی»، «امیرحسین اسکندرزاده» و «محمدرضا صدیقی» به‌عنوان سهمیه زیر 23 سال در جمع شاگردان رسول خطیبی حضور دارند.

مسجدسلیمان؛ میزبان ماشین‌سازی
ماشین سازی در هفته اول رقابت‌های لیگ دسته یک باید در مسجد سلیمان به مصاف تیم پرهوادار نفت این شهر برود. نفت مسجد سلیمان نیز سابقه حضور در لیگ برتر را دارد اما 2 سال متوالی است که در لیگ دسته یک ماندگار شده است. نفت مسجد سلیمان با مربیگری «محمود فکری» سال قبل نیز یکی از مدعیان صعود به لیگ برتر بود اما از صعود بازماند. این سرمربی قرارداد خود را برای یک فصل دیگر تمدید و بازیکنان جدیدی را به فهرست تیم خود اضافه کرده است. از آن جمله می‌توان به مهاجم سابق تیم استقلال تهران اشاره کرد. «میلاد میداوودی» یکی از بازیکنان باتجربه‌ای است که امسال به نفت مسجد سلیمان پیوسته و ممکن است در بازی روز دوشنبه نیز برای این تیم به میدان برود. هر 2 تیم ماشین سازی و نفت مسجد سلیمان از جمله شانس‌های اصلی صعود به لیگ برتر هستند و شاید بتوان بازی این 2 تیم را مهم ترین بازی هفته اول رقابت‌های جام آزادگان نامید.

شهرداری تبریز میزبان مس کرمان
شهرداری تبریز نیز همانند ماشین‌سازی، بازی سختی را در مقابل مس کرمان برگزار خواهد کرد. شهرداری تبریز که تیم منسجم تری نسبت به ماشین سازی نشان می‌دهد و سال گذشته نیز عملکرد ایده آلی را در رقابت‌های لیگ دسته 2 فوتبال کشور داشته است، امسال نیز با حمایت شهرداری تبریز در سودای صعود دوباره به لیگ برتر است. تیم‌های مس کرمان و شهرداری تبریز سابقه سال‌ها حضور در لیگ برتر را دارند و در این فصل نیز جزو مدعیان صعود محسوب می‌شوند.
«میرعلی صالحی» همچنان سرمربی شهرداری تبریز است و به جز چند مورد، این تیم تغییری در ترکیب خود نداشته است. البته شهرداری در خریدهای فصل نقل و انتقالات چندان موفق نبود و برای نمونه «حسین نائیجی»، دروازه‌بان تیم فوتبال شهرداری تبریز که به‌عنوان نخستین بازیکن جذب‌شده این تیم برای حضور در رقابت‌های لیگ دسته یک فوتبال کشور راهی این تیم شده بود، راهی نفت تهران شد. به این ترتیب همانند لیگ دسته 2، «مهدی جانفشان» در درون دروازه این تیم می‌ایستد.
در نقطه مقابل تبریزی‌ها، مس کرمان فصل پر رفت و آمدی را در نقل و انتقالات تابستانی سپری کرده است و برای صعود مصمم تر است. «احمد نخعی» قرارداد یک ساله‌ای با این تیم منعقد کرده و سرمربی مسی‌ها در فصل جدید است. نخعی در این فصل جایگزین مربی باسابقه‌ای چون «منصور ابراهیم‌زاده» شده و راه سختی در پیش دارد. این تیم اردوی آمادگی خود را در کرج برگزار کرده و چند بازیکن دارای سابقه لیگ برتری از جمله مهاجمی به نام «یاسر فیضی» از ذوب آهن را جذب کرده است. مسی‌ها «مهرداد بایرامی» را نیز جذب کرده بودند که این بازیکن بعد از کش و قوس فراوان و ایجاد حاشیه‌ها، ماشین سازی را به مس ترجیح داد.

    بازی سخت در تبریز
مسی‌ها در هفته اول رقابت‌های لیگ برتر، بازی سختی را در تبریز انجام می‌دهند. اگرچه شهرداری تبریز هواداران معدودی دارد و بدون شک ورزشگاه در این بازی پر نخواهد شد، اما بدون شک تیم‌های برنده هفته ابتدایی با روحیه بالاتری در هفته‌های بعد به میدان می‌روند و با توجه به قرعه کشی سخت تیم‌های تبریزی، به احتمال زیاد عیار این تیم‌ها در هفته ابتدایی مشخص خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code