موضوعات
آذربايجان شرقی

گزارش همشهري از تعلل در احياي نگين فيروزه‌اي آذربايجان‌

احیای درياچه اروميه به یک« استرس اجتماعی» تبدیل شده است

نویسنده:
تبريز – مريم چرخ‌انداز – خبرنگار همشهري: وضعيت درياچه اروميه روز به روز در حال وخيم‌تر شدن است و نمودارهاي آماري وضعيت خشك شدن اين درياچه همواره روند صعودي خود را حفظ كرده است.
1393/02/30
با ‌ اين‌كه به نظر مي‌رسد اقدامات لازم براي جلوگيري از خشك شدن اين درياچه بايد سال‌ها قبل آغاز مي‌شد اما هنوز هم اقدام عملي كه حداقل روند فعلي را متوقف كند، صورت نگرفته است.  با ‌ اين اوصاف چندي قبل نقل قولي از مديركل محيط‌زيست آذربايجان غربي منتشر شد كه نه تنها روزنه‌هاي اميد را براي احياي اين درياچه مهم كشور بست، بلكه از باقي ماندن تنها 7‌درصد از آب درياچه اروميه حكايت داشت.
در انتظار تصميم دولت
 با اين‌كه برخي از كارشناسان به‌طور كلي نجات درياچه را غيرممكن ارزيابي مي‌كنند و‌گاه صحبت از اين بود كه بايد باقي مانده درياچه را هم خشكاند، دولت و سازمان حفاظت محيط‌زيست كمر همت به احياي درياچه بسته و نخستين گام نيز تشكيل «كارگروه نجات درياچه اروميه» بود.  رئيس كارگروه نجات درياچه اروميه كه به‌طور مستقيم زير نظر رئيس‌جمهوري فعاليت دارد، در اين مورد به خبرگزاري‌ها گفته است كه بسته پيشنهادي احياي درياچه اروميه، خردادماه تقديم هيأت دولت مي‌شود و هنوز عملاً چيزي براي نقد روي ميز نيست.  «عيسي كلانتري» افزود: اولويت نخست‌ تأمين آب براي درياچه اروميه از حقابه‌رودخانه‌ها و اولويت آخر انتقال حوضه‌اي است.  وي عنوان كرد: در ماه‌هاي اخير با كارشناساني از كشورهاي مختلف از جمله كارشناسان ژاپني در اين مورد مشورت شده و اين كارشناسان از درياچه اروميه ديدن كرده‌اند.
لزوم شفاف‌سازي
در همين حال سخنگوي فراكسيون محيط‌‌زيست مجلس شوراي اسلامي درباره وضعيت درياچه اروميه گفت: در شرايط فعلي مشكل اين درياچه موضوعي ملي و مهم براي همه جامعه است اما وجود اظهارنظرهاي متفاوت درباره احياي آن اين موضوع را به استرس اجتماعي تبديل كرده است.  «مويد حسيني‌صدر» افزود: حال و روز اين درياچه به جايي رسيده كه امكان احياي آن با ارائه طرح و تهيه پيشنهاد ممكن نخواهد بود و راه به جايي نخواهد برد، چرا كه بيشتر اين درياچه
بر اثر كوتاهي‌هاي صورت گرفته از بين رفته است.  وي عنوان كرد: امروز بايد امكان احياي اين درياچه به كمك آب درياچه خزر يا رودخانه‌هاي اطراف مورد واكاوي قرار گيرد و اگر در بررسي‌ها مشخص شد كه احياي آن امكان‌پذير نيست، خيلي شفاف و صريح اين موضوع را با مردم در ميان بگذارند و به فكر عواقب و عوارض بعدي اين موضوع باشند.
حسيني صدر تأكيد كرد: خشك شدن درياچه اروميه عوارض زيست‌محيطي شديدي ‌به دنبال دارد كه از آن جمله مي‌توان به تأثير بادهاي نمكي بر مزارع كشاورزي تا استان زنجان اشاره كرد.
سخنگوي فراكسيون محيط‌زيست مجلس اضافه كرد: نفوذ بادهاي نمكي مي‌تواند توليد محصولات كشاورزي را تحت تأثير قرار دهد و از ميزان توليد كم كند. بر اين اساس لازم است دولت در عمل، طرح‌ها و تلاش‌هاي خود براي احياي درياچه اروميه را نمايان‌كند، چرا كه كمك به وضعيت اين درياچه از طريق تدوين طرح و برنامه ميسر نيست و بايد هرچه سريع‌تر وارد ميدان عمل شد.
احياي كامل در ابهام
همچنين مسئول دبيرخانه تالاب‌هاي اداره كل حفاظت محيط‌زيست آذربايجان شرقي گفت: با توجه به شرايط كنوني درياچه اروميه كه قسمت اعظم آن خشك شده است، احياي كامل درياچه در كوتاه مدت امكان‌پذير نيست و نياز به روندی ميان مدت و طولاني مدت دارد.
«يدالله آذرهوا» به همشهري گفت: در كوتاه مدت و با اجراي طرح‌هاي مدنظر ستاد احياي درياچه اروميه حداقل مي‌توان از بدتر شدن وضعيت درياچه جلوگيري و براي احياي آن برنامه‌ريزي كرد.  
وي در مورد آخرين وضعيت درياچه اروميه گفت: براساس مشاهدات و اندازه‌گيري‌هاي به عمل آمده در اول ارديبهشت سال جاري تراز آبي درياچه اروميه عدد 71/1270 را نشان داد كه در مقايسه با زمان مشابه سال گذشته افت 36 سانتي متري را نشان مي‌دهد. اين افت تراز معادل 17/1 ميليارد‌مترمكعب آب با كاهش سطح 134 كيلومترمربعي را دربر مي‌گيرد.
آذرهوا عنوان كرد: ستاد احياي درياچه اروميه در تهران درحال جمع‌آوري طرح‌ها و پيشنهادهاي دستگاه‌هاي اجرايي استان‌هاي مختلف حوضه درياچه اروميه و صاحب‌نظران و كارشناسان ملي و بين‌المللي است و بر اساس اعلام دبير ستاد ملي احياي درياچه، اين طرح‌ها قرار است در خرداد نهايي و نسخه واحدي براي احياي درياچه اروميه ارائه شود.
مسئول تالاب‌هاي اداره كل حفاظت محيط‌زيست استان در پاسخ به اين سؤال كه چرا تاكنون هيچ اقدام عملي در اين مورد صورت نگرفته است، گفت: سازمان حفاظت محيط‌زيست با بسترسازي براي مشاركت همه ذي نفعان و دستگاه‌هاي ملي و منطقه‌اي اقدام به تهيه و تدوين برنامه مديريت جامع حوضه درياچه اروميه كرده كه با تصويب اين برنامه در هيأت دولت، اقدامات اولويت‌دار در اختيار دستگاه‌هاي اجرايي قرار گرفته و در اين زمینه سهم حقابه درياچه اروميه براي استان‌هاي حاشيه‌اي درياچه تعيين و براي تأمين آن ابلاغ شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code