موضوعات
آذربايجان شرقی

ابهام در ساماندهی کودکان کار

نویسنده: سید مرتضی احمدپور / تبریز – خبرنگار
شهر بدون گدا عنوان افتخارآمیزی برای تبریز است؛ شهری که با همت مردمانش تکدی‌گری در آن برچیده شده است...
1396/05/21
 شهر بدون گدا عنوان افتخارآمیزی برای تبریز است؛ شهری که با همت مردمانش تکدی‌گری در آن برچیده شده است. در مسیر تحقق این امر، سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه تبریز که برخی از این موسسات قدمتی چندصدساله دارند، توانسته‌اند با برنامه‌ریزی مناسب و همراه کردن شهروندان، تکدی‌گری را در این شهر تا حدود زیادی ریشه‌کن کنند. در واقع شیوه عملکرد این سازمان‌ها مبتنی بر معرفی متکدیان به موسسات خیریه است. از این رو کمتر شهروند تبریزی حاضر است به متکدیان کمک نقدی کند. بیشتر شهروندان با مشاهده یک یا چند متکدی، به جای دادن پول و تنها با یک تلفن، موضوع را به ماموران این موسسات اطلاع می‌دهند و گاهی هم با هماهنگی ماموران نیروی انتظامی، اقدام به جمع‌آوری متکدیان می‌کنند، اما موضوع مهمی که در چند ماه اخیر، برای شهروندان سوال‌برانگیز و موجب نگرانی بسیاری از آنان شده حضور یا ظهور کودکان خیابانی به صورت گسترده در چهارراه‌ها و میدان‌های شهر است. این کودکان معمولا با سر و صورتی آشفته و لباس‌‌های مندرس و کثیف اجناسی را به رانندگان یا عابران پیاده عرضه می‌کنند. بسیاری از تبریزی‌ها معتقدند این کودکان به صورت سازمان‌یافته و از سوی سودجویان، روش دیگری از تکدی‌گری را در شهر پیش گرفته‌اند. ظاهر نامرتب این کودکان هم بیشتر برای جلب ترحم و دلسوزی شهروندان است.

فروش اجناس مشخص و یکسان
یکی از رانندگان تاکسی تبریز که در مسیر‌های متعددی فعالیت می‌کند به خبرنگار همشهری می‌گوید: میانگین سنی کودکان خیابانی که در چهارراه‌ها کار می‌کنند، مابین 10 تا 14 سال است و هرروز جنس مشخصی مانند دستمال‌کاغذی‌های کوچک یا بیسکوئیت را به صورت یکسان می‌فروشند. «توحید حسنی» ادامه می‌دهد: هماهنگی بین 50 کودک خیابانی برای فروش جنسی واحد در یک روز عملا ممکن نیست، مگر اینکه هماهنگی خاصی میان این افراد وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، متکدیان با به کار گرفتن کودکان در عمل شیوه تکدی‌گری خود را تغییر داده‌اند. به گفته وی، در حالی که ماموران نیروی انتظامی یا موسسات خیریه اقدام به جمع‌آوری متکدیان از خیابان‌ها می‌کنند، اما این کودکان آزادانه در حال فعالیت هستند.

تغییر شیوه‌ تکدی‌گری در تبریز
یکی از شهروندان تبریزی می‌گوید: چهره کودکان خیابانی بسیار مظلوم و ترحم‌برانگیز است و بازخواست و مواخذه آنها برای شهروندان دشوار. اما اگر شیوه فعالیت این کودکان در تبریزساماندهی‌شده و توسط سودجویان باشد، ضرورت ورود نیروی انتظامی بیش از گذشته احساس می‌شود. وی می‌افزاید: بسیاری از این کودکان اجناسشان را گران‌تر می‌فروشند یا حتی در قبال دریافت پول، جنسی تحویل نمی‌دهند و بنابراین به نوعی در حال تکدی‌گری هستند.

بازی با احساسات شهروندان
یک کارشناس مسائل اجتماعی می‌گوید: بی‌تفاوتی شهروندان تبریزی به متکدیان حرفه‌ای ریشه در باورهای اجتماعی مردم این شهر دارد و همین باور موجب شده تا متکدیان نتوانند موفقیت چندانی در این شهر داشته باشند. شکست این بی‌تفاوتی به صورت برنامه‌ریزی شده‌ای از سنین پایین در حال انجام است.
به گفته «محمد رضاوند»، شیوه موسسات خیریه تبریز برای جلوگیری از پدیده تکدی‌گری دادن کار به متکدیان اعم از زن و مرد و پیر و جوان است، اما چون کار برای کودکان با سن پایین عملا ممکن نیست، نوعی از تناقض در فعالیت‌ها پیش می‌آید و از طرفی خلاهای قانونی هم در ورود نیروی انتظامی به این موضوع وجود دارد و به نظر می‌رسد موسسات حمایتی باید بیش از گذشته فعال شوند. وی یادآور می‌شود: اگر سودجویان بتوانند این مقاومت اجتماعی شهروندان تبریزی را بشکنند و با القای حس ترحم به کودکان کمک به متکدیان را رواج دهند، در سال‌های آینده ممکن است کمک به متکدیان حرفه‌ای در شهر بیش از پیش گسترش پیدا کند.

کودکان کار به جای کودکان خیابانی
مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی واژه «کودکان خیابانی» را در تبریز صحیح نمی‌داند و می‌گوید: کودکانی را که در چهارراه‌ها به فروش گل یا اجناس دیگر مشغول هستند باید جزو کودکان کار دانست و با تعریف کودکان خیابانی متفاوت است، ولی فعالیت کاری این کودکان نیز قابل قبول نیست. به گفته «محسن ارشدزاده»، کودکانی که در خیابان‌ها دستفروشی می‌کنند در تبریز نسبت به شهرهای دیگر بسیار کمتر است و تعدادی که توسط این اداره کل شناسایی شده در حدود 20 نفر است.
این مسئول ادامه می‌دهد: این اداره کل از کودکان کار و خیابانی حمایت می‌کند و برای افرادی که سرپرستی این کودکان را قبول می‌کنند تا 500 هزار تومان در ماه حمایت‌های مادی در نظر می‌گیرد. وی معتقد است که وجود کودکان در سرچهارراه‌ها سازماندهی شده نیست و می‌گوید: سازماندهی این کودکان برای کار در سر چهارراه‌ها اثبات نشده و تاکنون نیز باند یا گروه مشخصی در این زمینه شناسایی نشده است.
ارشد‌زاده تاکید می‌کند: از سوی دیگر، برخی خانواده‌های تبریزی که تمکن مالی ندارند کودکان خود را به کار در چهارراه‌ها و فروش گل یا اجناس دیگر مجبور می‌کنند که این اداره کل با دعوت از خانواده آنها حمایت‌های لازم را برای برگشت کودکان به کانون خانواده و مدرسه انجام می‌دهد.

   هماهنگی نیروی انتظامی استان
معاون اجتماعی نیروی انتظامی آذربایجان شرقی می‌گوید: این معاونت در تبریز و شهرهای دیگر استان به صورت هماهنگ و با حکم قضایی، در برخورد و جمع‌آوری متکدیان اقدام می‌کند و تلاش می‌شود برای برخورد با معضل کودکان خیابانی نیز به هماهنگی کامل برسیم. «علی اسعمیل‌پور» ادامه می‌دهد: طبق روال تعریف شده و هماهنگی با دادگستری استان در وهله نخست، بهزیستی استان با اخطار و گرفتن تعهد از خانواده کودکان به این موضوع ورود پیدا می‌کند، اما در صورت تکرار با دستور قوه قضاییه، نیروی انتظامی وارد کار می‌شود و دستورات محوله را انجام می‌دهد. وی با تایید فروش برخی اجناس و کالاهای یکسان توسط کودکان خیابانی در چهارراه‌های شهر از شناسایی برخی سودجویان در قالب فعالیت‌های کودکان خیابانی در تبریز خبر می‌دهد و بیان می‌کند: برخی افراد مشکوک در این زمینه توسط ماموران گشت دستگیر و به مراجع قانونی معرفی شده‌اند تا در صورت تایید فعالیت‌های باندی و سازمان‌یافته در این زمینه، اقدامات گسترده‌تری انجام شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code