موضوعات
آذربايجان شرقی

«نوقا» ‍؛سفر به شهر شیرینی اندرویدی

نویسنده: مریم چرخ انداز تبریز – خبرنگار همشهری
شرکت گوگل در چند روز گذشته از بین اسامی پیشنهادی از سراسر جهان برای سیستم عامل اندروید جدیدی که روانه بازار می‌کند، نامی انتخاب کرده که برای ایرانیان شهر تبریز را به یاد همگان می‌آورد...
1395/04/15
شرکت گوگل در چند روز گذشته از بین اسامی پیشنهادی از سراسر جهان برای سیستم عامل اندروید جدیدی که روانه بازار می‌کند، نامی انتخاب کرده که برای ایرانیان شهر تبریز را به یاد همگان می‌آورد. در بین این اسامی پیشنهادی مواردی چون «نوقا» و «نقل» نیز خودنمایی می‌کرد، اما گوگل بعد از بررسی‌های فراوان، نوقا را انتخاب کرد. نوقا شیرینی خوشمزه‌ای است که سوغاتی سنتی تبریز محسوب می‌شود و هم اینک نیز افراد زیادی در تولید این شیرینی و عرضه آن فعالیت دارند.
با این حال اگرچه در ایران، نوقا به اسم تبریز شناخته شده و تولید اصلی این شیرینی در تبریز انجام می‌شود، اما فقط تبریز نیست که این شیرینی را دارد. در برخی از کشورهای دنیا نیز شهرهایی وجود دارند که این شیرینی را به این نام یا نام‌های دیگر تولید می‌کنند و شاید این گسترده بودن و شناخته شده بودن، یکی از دلایلی باشد که این شیرینی خوشمزه از طرف گوگل انتخاب شده است.
بر اساس اسناد منتشر شده، علاوه بر تبریز در شهرهایی از اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، مالت و یونان نیز این شیرینی تولید می‌شود و در دایره المعارف‌های اینترنتی نیز به تبریز به عنوان «یکی از تولید کننده‌های اصلی» این شیرینی اشاره شده است.
 
شیرینی مغزدار عسلی و تخم مرغی
نوقا شیرینی است مغزدار که از عسل و تخم مرغ تهیه می‌شود و بسیار پرکالری و مقوی است. هم اینک در تبریز ده‌ها کارگاه تولید نوقا فعالیت می‌کنند و تقریبا تمام شیرینی فروش‌های تبریزی به همراه فروشگاه‌های خاص عرضه این شیرینی در زمینه فروش نوقا فعال هستند. یکی از تولید کننده‌های قدیمی این شیرینی در تبریز در مورد شیرینی نوقا می‌گوید: نوقا شیرینی است که از آن به عنوان سوغات اصلی تبریز نام برده می‌شود و علاوه بر تبریزی‌ها، گردشگران اصلی‌ترین خریداران این شیرینی هستند.  
«محمد ایمانپور» عنوان می‌کند: ماندگاری بالا یکی از دلایلی است که این شیرینی بسیار محبوب شده و در کنار آن خوشمزه و مقوی بودن نیز باعث شده است که افراد بیشتری علاقه‌مند به مصرف آن باشند.
وی تصریح می‌کند: نوقا از جمله سوغاتی‌های تبریز است که گردشگران می‌توانند به راحتی تهیه و به شهر یا کشور خود ببرند. بدون این‌که نگران باشند در بین راه خراب و یا فاسد می‌شود. ایمانپور درباره طرز تهیه نوقا می‌گوید: عسل، شکر، گلوکز مایع، وانیل، سفیده تخم مرغ، کره و مغزهایی مانند بادام، فندق و پسته در تهیه این شیرینی سنتی استفاده می‌شود. این شیرینی در بین نان‌های موسوم به نان بستنی یا می‌کادو قرار می‌گیرد. وی ادامه می‌دهد: انواع مختلفی از نوقا در تبریز پخت می‌شود که نوع پرمغز و چند مغز با طعم کاکائویی و دو رنگ از آن جمله است. این تولیدکننده شیرینی‌های سنتی تبریز از انتخاب نوقا به عنوان نامی برای اندروید جدید، خبردار نیست و در این باره می‌گوید: برای نخستین بار است که این موضوع را می‌شنوم اما به نظرم یک افتخار برای تبریز و تولید کننده‌های این شیرینی محسوب می‌شود.

 ظرفیت بالای اقتصادی و گردشگری
یکی از کار‌شناسان گردشگری استان نیز در این زمینه می‌گوید: انتخاب این نام برای یک سیستم عامل جهانی با میلیون‌ها کاربر، ظرفیت بزرگی ایجاد می‌کند که ایران و تبریز نیز همگام با سایر شهرهای تولید کننده این شیرینی در سراسر جهان باید از این ظرفیت استفاده کنند.
«میرحمید سیدعربی» ادامه می‌دهد: تبریز به عنوان پایتخت جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است و این ظرفیت و معرفی آن می‌تواند گردشگران بیشتری را به تبریز فرا بخواند. برای نمونه می‌توان با عنوان کردن سفر به شهر شیرینی اندرویدی یا نام‌های مشابه، نظر‌ها را به سوی این شهر جلب کرد. وی تصریح می‌کند: به خصوص این‌که این روز‌ها خوراکی‌ها و غذا‌ها یکی از دلایل اصلی سفر به شهرهای مختلف جهان است و اگر از این موضوع غافل شویم بدون شک گردشگران زیادی را از دست می‌دهیم.
 سیدعربی از کارخانه‌های مدرن تولید و صادرات مواد غذایی تبریز یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: این کارخانه‌ها می‌توانند با تولید نوقا و صادرات آن هم درآمد بالایی را نصیب استان کنند و هم تبریز و نوقا را به جهانیان بشناسانند. به طوریکه این موضوع نیز می‌تواند یکی از شاخه‌های اقتصاد مقاومتی باشد و ارزآوری بالایی داشته باشد.
وی تاکید کرد: بدون شک کشورهای تولید کننده نوقا اقدام به ثبت جهانی آن خواهند کرد و یا این‌که این شیرینی را به نام خود تبلیغ خواهند کرد و تبریز نیز نباید در این زمینه تعلل کند.
سیدعربی عنوان می‌کند: معمولا در ایران از چنین فرصت‌هایی استفاده نمی‌کنیم و باید با تجربه گرفتن از موقعیت‌های قبلی که به خوبی از آن‌ها استفاده نشده است، در این زمینه فعالیت کنیم. چراکه چنین فرصتی برای معرفی تبریز به اقصی نقاط جهان کمتر پیش می‌آید.

 نوقا چگونه انتخاب شد؟
در ماه‌های گذشته ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل اعلام کرد که کاربران می‌توانند با درج اسامی پیشنهادی خود، در نامگذاری اندروید بعدی سهیم باشند. در این زمینه نام‌های زیادی پیشنهاد شده و به رای‌گیری گذاشته شد که بیشتر شامل خوراکی‌های مختلف و پرطرفدار بود.
 نوتلا، نقل، دونات و چند خوراکی هندی و اروپایی نیز در این لیست قرار داشتند. بسیاری با توجه به محبوبیت بین المللی نوتلا امید داشتند که اندروید ۷ نوتلا نام بگیرد اما نظرسنجی‌ها و محبوبیت جهانی نوقا باعث شد که این شیرینی تمام رقیبان خود از جمله رقیب دیگر ایرانی یعنی نقل را پشت سربگذارد. برای نمونه پیشنهاد مورد علاقه مدیرعامل هندی تبار گوگل می‌توانست دسر هندی نیاپام باشد اما این نام نیز در نظرسنجی‌ها ناکام ماند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code