موضوعات
آذربایجان غربی

11 هزارتن؛ تخم مرغ تولید یک‌سال استان

نویسنده:
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: سالانه ۱۱ هزار تن تخم مرغ در آذربایجان غربی تولید می‌شود.
1396/07/18
به گزارش مهر، «رضا یوسفی رضایی» با بیان این‌که سرانه مصرف تخم‌ مرغ در استان پایین است، بر لزوم فرهنگ‌سازی برای افزایش سرانه مصرف این فرآورده پروتئینی تاکید کرد. وی با اشاره به فواید غذایی تخم مرغ در افزایش سلامتی مردم گفت: سرانه مصرف تخم مرغ در ایران به ازای هر نفر ۹ کیلو گرم است که این میزان نسبت به سرانه مصرف کشورهای پیشرفته پایین است.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در آذربایجان غربی تعداد ۳۳ واحد مرغ‌داری تخم گذار، به ظرفیت اسمی حدود ۸۶۲ هزار و ۸۰۰ قطعه در هر دوره وجود دارد که در حال حاضر تعدادی از این واحدها به دلایل فرسودگی و غیره، نیمه فعال و راکد هستند.رضایی با بیان این‌که مصرف سالانه تخم مرغ مورد نیاز استان نزدیک به ۲۹ هزار تن است، افزود: سالانه ۱۱ هزار تن تخم‌مرغ در آذربایجان غربی از واحدهای صنعتی مرغ تخمگذار و سایر ماکیان بومی تولید می‌شود که در حدود ۶۰ درصد از تخم مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌های از قبیل آذربایجان شرقی، تهران، قزوین و خراسان تامین می‌شود.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی این مدیریت از تمامی طرح‌هایی که منجر به توسعه و راه اندازی دوباره واحدهای مرغ تخمگذار ‌شود، از محل منابع تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی حمایت می‌کند. وی بیان کرد: حمایت از تولید پایدار تخم مرغ، رفع مشکلات صنعت مرغ تخم گذار و یکپارچه‌سازی تولید در دستور کار معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته است.رضایی تاکید کرد: با وجود تبلیغات منفی چند سال اخیر، مصرف تخم‌مرغ، موجب بالا رفتن چربی خوب خون HDL می‌شود و لازم است هر فرد سالم، روزانه یک عدد تخم‌مرغ مصرف کند. روز نهم اکتبر مصادف با ۱۷ مهر به عنوان روز جهانی تخم مرغ نامگذاری شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code