موضوعات
آذربایجان غربی

کاهش 26 سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه طبیعی است

نویسنده:
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به کاهش 26 سانتی متری دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: پایین آمدن تراز آبی دریاچه به علت کاهش 36 درصدی میزان بارندگی‌ها و افزایش 3 درجه‌ای میانگین دمای هوا طبیعی است.
1396/06/12
 به گزارش ایرنا «فرهاد سرخوش» با بیان این‌که تراز دریاچه ارومیه به 1270 متر و 38 سانتی متر رسیده است، افزود: این تراز در مدت مشابه سال گذشته 1270 متر و 64 سانتی متر بود.وی ادامه داد: با وجود کاهش 36 درصدی بارندگی‌ها، تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده 32 سانتی متر افزایش را نشان می‌دهد.
سرخوش مساحت فعلی دریاچه ارومیه را 1900 کیلومتر اعلام کرد و گفت: در حال حاضر یک میلیارد و 320 میلیون متر معکب آب در نگین آبی آذربایجان وجود دارد.وی با ابراز امیدواری نسبت به احیا این دریاچه در بازه زمانی 10 ساله، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است و تغییرات آب و هوایی به شدت بر روی میزان آب این دریاچه تاثیر می‌گذارد.
مساحت دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 300 کیلومتر کاهش یافته است اما همزمان با تابستان امسال بسیاری از اهالی منطقه برای شنا به این دریاچه مراجعه می‌کنند. ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع‌ترین زمان ممکن طرح‌های 44 گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.
412 کیلومتر لایروبی رودخانه‌های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه‌های رودخانه‌ها، انسداد 1200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام‌های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است تا ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه‌های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله‌های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.در سال‌های 93 و 94 در مجموع 414 کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلنی به اجرا درآمده و 12 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان‌های آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.
طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان نیز در راستای اجرای مصوبه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه در زمان حاضر 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال جاری به بهره برداری می‌رسد و سالانه 2.5 میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می‌کند.تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه بیش از یک میلیارد و 500 میلیون ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code