موضوعات
آذربایجان غربی

پیش‌بینی تولید ۴۸۰۰ تن «بادرشبو»

نویسنده:
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پیش بینی تولید 4 هزار و ۸۰۰ تن بادرشبو در استان طی سال جاری خبر داد.
1396/05/17
به گزارش همشهری «عزیز امانی» با بیان این‌که گیاهی که به عنوان گیاه دارویی در استان کشت می‌شود، گیاه بادرشبو یا به زبان محلی بادرشبی است نه بادرنجبویه، افزود: این دو گیاه هم از نظر گیاه شناسی و هم از نظر خواص دارویی با هم فرق دارند.
امانی گفت: در سال جاری در سطح ۱۶۰ هکتار بادرشبو، ۲۰هکتار نعناع و دو هکتار شاه استرم در استان کشت شده است.وی ادامه داد: پیش بینی می‌شود در امسال 4 هزار و ۸۰۰ تن بادرشبو، ۴۰۰تن نعناع و ۴۰ تن شاه استرم در سطح استان تولید شود.
امانی با بیان این‌که بخشی از محصول تولیدی بادرشبو برای تهیه عرقیات به صورت صنعتی و توسط واحدهای تولیدی گیاهی و بخشی نیز به صورت سنتی در کارگاه‌های کوچک عرقگیری و یا در منازل برای تولید عرقیات گیاهی استفاده می‌شود، ادامه داد: آذربایجان غربی از نظر سطح زیر کشت گیاه دارویی بادرشبو بیشترین سطح زیرکشت را داشته و رتبه اول را در سطح کشور داراست.وی با اشاره به این‌که بادرنجبویه برای اولین بار در آذربایجان غربی و ارومیه کشت شده است، ادامه داد: این محصول گیاهی چند ساله بوده و پیش بینی می‌شود سالانه ۱۰ تا ۲۰ تن محصول از هر هکتار آن برداشت شود و این در حالی است که بادرشبو گیاهی یک‌ساله و میزان تولید آن به سطح زیر کشت بستگی دارد.
این مسئول با بیان این‌که در حال حاضر ۱۷ واحد تولیدی عرقیات گیاهی با ظرفیت تولید سالانه ۲۰هزار و ۷۳۶ تن در استان فعالیت می‌کنند، افزود: از این تعداد ۱۱ واحد در ارومیه، یک واحد در میاندوآب، دو واحد در شوط و سه واحد در خوی قرار دارند.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: مزیت‌های دارویی و اقتصادی گیاهان در استان منحصر به بادشبو و بادرنجبویه نمی‌شود. در آذربایجان غربی با وجود تنوع گونه‌های گیاهی معطر از جمله گل سرخ، نعناع، مرزه، مریم گلی، شاه استرم، ترخون، بیدمشک و ده‌ها گونه دیگر لزوم راه اندازی واحدهای بزرگ اسانس‌گیری ضروری است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code