موضوعات
آذربایجان غربی

ورزش استان را فدای والیبال نکنیم

نویسنده: محمد پاشازاده ارومیه - خبرنگار
توجه تخصصی به رشته والیبال در آذربایجان غربی علت اصلی غفلت از سایر رشته‌های ورزشی محسوب شده و از دلایل کاهش توازن در استعدادیابی و توسعه ورزش همگانی به شمار می‌رود.
1396/07/19
به گزارش همشهری، حرکت به سوی شهری شاداب‌ و با نشاط با توسعه ورزش‌ همگانی میسر می‌شود و به‌ همین دلیل باید با تلاش و جدیت در راستای تحقق این موضوع گام‌ برداشته شود. در جهان امروز مدیریت ورزشی یک مبحث تخصصی است و مدیران ورزشی ضمن کسب آگاهی از دانش روز مدیریت باید قادر باشند با به کارگیری شیوه‌هایی که صحت و اعتبار آنها در میدان عمل به اثبات رسیده است، سازمان خویش را به سوی هدف‌های پیش بینی شده هدایت و رهبری کنند.
فلسفه وجودی مدیریت در تربیت بدنی بیانگر این حقیقت است که مقوله تربیت بدنی و ورزش به عنوان یک تشکیلات گسترده و در عین حال پیچیده نیاز به داشتن مدیران ماهر و کارآمد در سطوح مختلف دارد. پس بنابراین وجود مدیرانی کارآمد و اثربخش برای سازمان‌ها و بویژه سازمان‌های ورزشی امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است.
با توجه به این‌که در ورزش امروزی ایران چالش‌هایی در حیطه آن هست، یکی از اساسی ترین مسائلی که بیشترین نگرانی را نزد علاقمندان به ورزش رقم زده مدیریت ورزش در سازمان‌های ورزشی و همچنین برنامه‌های راهبردی در این زمینه است.
توسعه ورزش همگانی باید پیش از ورزش قهرمانی در اولویت قرار گیرد و راهبرد اداره ورزش‌ و جوانان نیز باید توسعه ورزش‌همگانی باشد و با فرهنگ‌سازی مناسب مردم را به سوی ورزش‌کردن که نقش مهمی در سلامت جامعه دارد، سوق دهیم.
 برای واکاوی وضعیت و مشکلات ورزش استان با «مسعود قدرتی» دانشجوی دکترای ورزشی و قهرمان جهان به گفت و گو نشستیم.
مسعود قدرتی مدیر گروه تربیت بدنی دانشگاه فنی و حرفه ای استان، قهرمان سه دوره مسابقات جهانی کونگ فوتوآ و کونگ فو و عضو شورای فنی کونگ فو کشور بوده که یکی از نویسندگان کتاب‌های ورزشی همچون تکنولوژی فکر در انسان‌های بزرگ، تربیت بدنی عمومی و آمادگی جسمانی نیز است.
  • ظرفیت ورزش استان را در چه سطحی ارزیابی می‌کنید؟
آذربایجان غربی با توجه به همسایه بودن با چند کشور دیگر می‌تواند ظرفیت بالایی در امر ورزش داشته باشد، ولی سوء مدیریت‌ها در ورزش باعث شده است که این ظرفیت در شکوفایی استعدادهای ورزشکاران استان در رشته‌های مختلف مغفول واقع شود.
برای فراگیر کردن ورزش در سطح جامعه نه تنها والیبال بلکه باید بخشی از هر رشته ورزشی به صورت همگانی وارد جامعه شود و این نیز همت بالای دستگاه‌های متولی به خصوص شهرداری‌ها را می‌طلبد که با همکاری دیگر نهادها، جامعه‌ای پویا و شاداب برای مردم استان فراهم شود.
  • فواید همگانی شدن ورزش در جامعه از دیدگاه شما چیست؟
در برابر جنگ نرم و فضای آلوده مجازی که خانواده‌ها و جوانان با آن روبرو هستند، شاید تنها راهی که در وهله اول به نظر می‌رسد ترویج ورزش بین خانواده هاست. همچنین سازماندهی ورزش نیز مانند ترویج آن از اصول مهم مدیریتی است که باید در طول اجرای برنامه‌ها مد نظر قرار داد.
نتیجه‌ای که ورزش همگانی می‌تواند برای یک جامعه داشته باشد، داشتن جوانانی سالم و سرزنده است. اگر جوانان روی به ورزش بیاورند بسیاری از مشکلات اجتماعی حل خواهد شد.
همچنین سالم سازی جامعه با ورزش می‌تواند این فضای سالم را به بخش‌های مختلف جامعه تسری بخشد که به جرات می‌شود گفت با ورزش می‌توان در جهت پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران نیز گام برداشت.
  • لازمه شکوفایی ورزش استان چیست؟
داشتن استعدادهای ورزشی به خصوص فوتبال و بسکتبال و رشته‌های انفرادی نشان از پتانسیل بالای ورزش در این استان دارد که شکوفایی آنها در گرو داشتن مدیریتی کارآمد است.
داشتن استعدادهایی مانند فرشاد احمدزاده، هادی اصغری، محمد رضا آزادی و... در فوتبال نشان می‌دهد اگر توجه بیشتری به این جوانان شود می‌توان شاهد صدها استعداد دیگر در رشته‌هایی به غیر از والیبال بود.
وقتی نهادی برای امر ورزش در کشور تاسیس می‌شود و برای آن مدیری انتخاب می‌گردد، در کنار آن یک وظیفه ذاتی نیز برای آن تعریف می‌شود و آن وظیفه این است که کاری انجام گیرد که به طور حرفه‌ای این صنف یا حرفه رو به جلو حرکت کند.
ادارات ورزش و جوانان به خاطر این‌که مستقیما با مقوله سالم سازی و ورزش همگانی در جامعه سر و کار دارند باید جزو ارگان‌های حساس و حیاتی کشور محسوب شوند و همچنین باید پاسخگوی نیازهای جامعه جوان ارومیه و استان باشند.
  • از نظر شما عمده مشکل ورزش استان چیست؟
پتانسیل عظیم ورزش این استان متاسفانه فقط در یک رشته خلاصه شده است، به گونه‌ای که اکثر بودجه ورزش استان به والیبال تخصیص می‌یابد و صدمه‌ای که این تفکر در بلند مدت به وزرش استان می‌تواند بزند برای برخی از مدیران ورزشی استان مهم نیست.
به طور مثال به دلیل تبلیغات و ظرفیت بالای والیبال در ارومیه و کم بودن عمق پیشرفت در این رشته باعث می‌شود جوانان این شهر اگر موفقیت چندانی در این رشته به دست نیاورند از ورزش روی گردان می‌شوند، که این یک آسیب جدی است.
حتی در والیبال که امروز ارومیه را به نام شهر عشاق والیبال می‌شناسند جوانان با کمترین امکانات تمرینی مواجه هستند چه رسد به دیگر رشته‌ها که بعضا از داشتن حداقل‌ها نیز محروم هستند.
لازمه حل این مشکلات در این موضوع نهفته است که مدیران بومی بر صندلی ورزشی این استان تکیه بزنند، مدیرانی که مشکلات اساسی ورزش استان را به خوبی لمس کرده باشند تا بتوانند برای حل آن تلاش کنند.
ورود مدیران ناآشنا به ورزش استان می‌تواند مشلاکت را دو چندان کند زیرا آشنایی با فضای ورزشی و مدیریتی استان زمان بر است و این موضوع زمان لازم را برای پیشرفت مسائل ورزشی می‌گیرد.
  • در مورد فوتبال ارومیه چه نظری دارید؟
فوتبال ارومیه نشان داده می‌تواند در رده‌های پایه بزرگان کشور را زمین گیر کند و با کسب نتایج درخشان در هر 3 رده پایه در لیگ‌های کشوری باعث غرور و افتخار مردم شود. پس این توانایی را دارد که این استعدادها در بزرگسالی نیز می‌توانند افتخار آفرینی کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code