موضوعات
آذربایجان غربی

كشاورزی

نیاز کشاورزی استان به سند بهره وری

نویسنده: پژمان قراحسنلو / ارومیه ـ خبرنگار همشهری
سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی هر کشوری است. از میان سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است...
1395/08/10
 سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی هر کشوری است. از میان سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به دلیل افزایش پیوسته تقاضا برای مواد غذایی و دیگر محصولات کشاورزی می‌تواند موجب رشد تولید و اشتغال در این بخش شود. اما براساس مطالعات انجام شده، بخش کشاورزی با توجه به منابع فیزیکی، استعداد و نیروی انسانی و فرصت‌های توسعه، جاذبه‌های لازم را برای سرمایه گذاری ندارد. از سویی نیز کشاورزی یکی از محورهای مهم اقتصادی آذربایجان غربی بوده و این استان به عنوان یک منطقه کشاورز محور نیاز به توسعه سرمایه گذاری در این بخش دارد.

ظرفیت بالای کشاورزی استان
یک کارشناس اقتصاد کشاورزی در این باره اظهار کرد: توسعه کشاورزی و آینده آن دلمشغولی بسیاری از سیاستگزاران کشور و متخصصان توسعه به شمار می‌رود و در تمام برنامه ریزی‌های کشور بیش از سایر بخش‌ها در نظر گرفته می‌شود.
«سحر سلطانی» ادامه داد: به دلیل اهمیت تولیدات کشاورزی در اقتصاد آذربایجان غربی، ظرفیت بالقوه این بخش بسیار بیش از توان به کار گرفته شده بوده است.ولی این که تا چه حد حمایت از این بخش به تحقق پیوسته، احتیاج به بررسی بیشتر دارد.
به گفته وی، نیمی از ظرفیت‌های بخش کشاورزی به صورت غیرعلمی و بدون سرمایه گذاری مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.این کارشناس اقتصاد کشاورزی با بیان این که مهم ترین عامل سطح پایین سرمایه گذاری در این بخش مربوط به استفاده نکردن از ظرفیت‌های موجود است، توضیح داد: نمونه بارز این مساله پایین بودن چشمگیر سهم بخش کشاورزی از کل سرمایه گذاری‌های اقتصادی نسبت به سهم آن در تولید ناخالص داخلی است.

تغییر شیوه کشاورزی از سنتی به مدرن
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز با ابراز این‌که کشاورزی استان پا به پای کشور در حال گذر از شیوه سنتی و معیشتی به صنفی و اقتصادی است، بیان کرد: در بخشی از فعالیت‌های کشاورزی نظیر دامپروری و مرغداری گذر از شیوه سنتی به روش‌های اقتصادی بیشتر صورت گرفته و در بخش‌های باغبانی و زراعت کمتر این مورد دیده می‌شود.
«رسول جلیلی» ادامه داد: بنابراین نیاز به سرمایه گذاری در این بخش برای تحول بسیار زیاد است اما تنها تامین منابع مالی نمی‌تواند این نیاز را پاسخ دهد. فناوری‌های لازم، دانش تولیدکنندگان، بازار پسندی و بسته بندی مناسب نیز از الزام‌های این گذر از حالت معیشتی به مدرن است.
وی با اشاره به سود بالای سایر فعالیت‌ها و آزادی جابه جایی سرمایه در آنها توضیح داد: عوامل ذکر شده سبب کاهش گرایش سرمایه گذاران به بخش کشاورزی شده و سازمان جهاد کشاورزی و وزارت متبوع تلاش می‌کنند با ابزارهای مناسب زمینه سرمایه گذاری را تسهیل کنند.به گفته معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان، با توجه به شرایط جدید و بحران آب در کشور روند سرمایه‌گذاری و پرداخت تسهیلات و نیز سرمایه‌گذاری دولتی در زیرساخت‌ها تسریع شده است.
جلیلی با اشاره به فعالیت 320 هزار نفر در بخش کشاورزی استان گفت: حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی بخش کشاورزی استان در سال 94 بوده است.
وی با بیان این که هدف از بهره وری حداکثر کردن ستانده و حداقل کردن نهاده در فرآیند تولید است، اظهار کرد: به منظور تداوم فعالیت‌های نتیجه گرا و مدیریت دانش در حوزه بهره وری باید سند بهره وری سازمان در چهارچوب برنامه عملی جهت افزایش بهره وری تدوین شود. این مسئول ابراز کرد: برنامه جامع محوری بهره وری در بخش کشاورزی در زمینه‌های راهبردی بهره وری و ارتقای سازمانی، توسعه رویکرد بهره وری با محوریت فراگیر و اشاعه فرهنگ جامع بهره وری از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به سازمان جهاد کشاورزی استان ابلاغ شده است.
جلیلی همچنین تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم در امر بهره وری، اجرای بهره وری سبز است که راهبردی برای رسیدن به پیشرفت و توسعه اقتصادی و اجتماعی است. اگر این استراتژی به درستی مدیریت و برنامه ریزی شود در بهره برداری نسل‌های آینده از محیط زیست و سودآوری کسب و کار تاثیر گذار خواهد بود. وی با بیان این که بررسی و مطالعات مناسبی در زمینه‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان انجام شده است، گفت: اطلاعات خوبی در این زمینه تهیه و تدوین شده و با اطلاعات به دست آمده هم سرمایه گذاران داخلی و هم سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند برای سرمایه‌گذاری در این بخش اقدام کنند تا بتوانیم در بخش کشاورزی استان به توسعه پایدار و توازن برسیم.
 معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی با تشریح این‌که مشکلات سرمایه گذاری در بخش کشاورزی مانند مسائل و مشکلات توسعه اقتصادی است، اظهار کرد: آسیب‌شناسی‌ها و برنامه‌های اجرا نشده نشان می‌دهد موانع بزرگی بر سر راه این امر وجود دارد. از اساسی ترین موانع می‌توان از سود کم فعالیت‌های بخش کشاورزی و جاذبه فراوان فعالیت‌های واسطه گری در کشور نام برد.
 جلیلی ادامه داد: ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، حوادث غیرمترقبه نظیر سرمازدگی، تگرگ، بروز امراض و آفات مختلف و قیمت‌های ناپایدار نهاده‌ها و فراورده‌ها از جمله این مشکلات است. البته آیین نامه‌ها و مقررات اعطای تسهیلات هم با وضع موجود در بخش تناقضاتی دارد که موجب چالش در امر سرمایه گذاری می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code