موضوعات
آذربایجان غربی

نگرش خود را به شغل تغییر دهیم

نویسنده:
بیکاری از سویی گریبان جوانان و فارغ التحصیلان را گرفته است و از سوی دیگر اکثر جوانان به شغلی پر درآمد با زحمت کمتر یا پشت میز نشینی و شغل دولتی تمایل دارند...
1396/05/21
بیکاری از سویی گریبان جوانان و فارغ التحصیلان را گرفته است و از سوی دیگر اکثر جوانان به شغلی پر درآمد با زحمت کمتر یا پشت میز نشینی و شغل دولتی تمایل دارند. برخی نیز در بیشتر موارد ترجیح داده اند بیکار در خانه بنشینند تا این‌که در کارخانه‌های تولیدی کار کنند چراکه اشتغال در این گونه مشاغل نیز دردسرهایی چون نبود بیمه اجتماعی و یا تعویق در پرداخت حقوق دارند. در همین زمینه با «محبوبه زینتی» لیسانس اقتصاد و مدیر یک شرکت پخش لوازم آرایشی بهداشتی گفت و گویی انجام دادیم.
  • چند سال است که در این شغل مشغول به کار هستید؟
تقریبا 8 سال.
  • چطور شد که وارد این شغل شدید؟
من لیسانس اقتصادم را در دانشگاه سراسری تهران تمام کردم و مثل بقیه همکلاسی هایم هدفم استخدام در ادارات دولتی بود. چند بار هم در آزمون استخدامی بانک شرکت کردم اما قبول نشدم. سال بعد ازدواج کردم و با همسرم که بازاریاب شرکت لوازم آرایشی- بهداشتی بود، تصمیم گرفتیم یک شرکت واردات لوازم آرایشی بهداشتی تاسیس کنیم.
  • چند سال بعد از فارغ التحصیلی صاحب کار شدید؟
تقریبا دو سال بعد. یک سال دنبال کار بودم. سال بعدش هم ازدواج کردم و مشغول به کار شدم.
  • از یک سالی که جویای کار بودید بگویید.
راستش سخت گذشت. احساس می‌کردم تمام تلاش هایم برای یاد گرفتن درس‌های دانشگاه به امید به کار گرفتن آن در شغل‌های دلخواهم به نتیجه نرسیده است. حاضر نبودم با مدرک لیسانس هرکاری را انجام دهم اما ماندن در خانه و پول توجیبی گرفتن از آن سخت تر بود.
  • تمام همکلاسی هایتان شرایط شما را داشتند؟
بله اکثرا. تعدادی از آقایان استخدام شدند ولی اغلب همه بیکار بودیم. در واقع خودمان راضی به هرکاری نمی‌شدیم و انتظار داشتیم کارمند دارایی یا بانک شویم وگرنه کار بود.
  • تحصیل شما در رشته اقتصاد چه کمکی به پیشبرد کارهای شرکت شما کرد؟
خیلی کمک کرد. در واقع من دانش این کار را داشتم و همسرم تجربه عملی آن را. وقتی این دو را کنار هم قرار دادیم موفقیت هایمان چند برابر شد. البته مسیر کاری ما در این چندسال همیشه با موفقیت همراه نبوده اما توانستیم در آن ثبات برقرار کنیم.
  • توصیه شما به افرادی که در حال تحصیل یا فارغ التحصیل و بیکارند چیست؟
توصیه می‌کنم که از میزهای ادارات چشم بپوشند و دنبال کاری متناسب با رشته تحصیلی خودشان باشند. بیکاری، مولد باور‌های خود ماست و باید با تغیر نگرش به دنبال یافتن یا ساختن شغل‌هایی برای خود باشیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code