موضوعات
آذربایجان غربی

نمایشنامه خوانی طنز انتقادی در ارومیه

نویسنده:
نمایشنامه خوانی طنز انتقادی «همه دزدها که دزد نیستند» اثر «داریو فو» نمایشنامه نویس ایتالیایی و به کارگردانی «مهرناز خوشنویس» تا چهارشنبه 15 آذر در ارومیه اجرا می‌شود.
1396/09/14
به گزارش ایرنا، کارگردان این نمایش گفت: همه نمایشنامه‌خوان‌های این اجرا برای نخستین بار به نمایشنامه خوانی می‌پردازند و این هنرمندان جوان برای رسیدن به مرحله تسلط یک و نیم ماه تمرین کرده اند.
مهرناز خوشنویس افزود: این طنز به صورت کاملا خلاقانه و با استفاده از دکورهای مینی‌مالیستی ساده و جذاب ارائه می‌شود. وی اضافه کرد: علی حکمت نیا، مریم بهرامیان، علیرضا حسینی، مهرناز خوشنویس، محسن جلیلی، مریم شجاعی و صابر فرهودفر در این نمایشنامه خوانی به ایفای نقش پرداخته اند.
وی ادامه داد: خودم مسئول هدایت خوانشگران و طراح صحنه و لباس، رضا خوفی مشاور کارگردان، زاهد فیضی دستیار کارگردان، مسعود کرمانی بازیگردان، سارا قلی‌زاده فرکوشی مسئول اجرای نور و صحنه و مسعود کرمانی طراح پوستر این نمایشنامه خوانی است.
داریو فو در سال 1926 میلادی در دهکده «سن جانو» ایتالیا متولد شد و در سال 1969 یکی از مطرح‌ترین آثارش «اسرار کمدی» را که کندوکاوی است در شناخت ریشه‌های فرهنگ عامه، به روی صحنه برد. این مونولوگ بلند که در آن از زبان گرملوت به شیوه‌ای سرگرم کننده استفاده شده با استقبال شدید تماشاگران مواجه می‌شود؛ بسیاری این اثر را شاهکار داریو فو می‌دانند.
وی از تاثیرگذارترین نویسندگان معاصر ایتالیا بود که علاوه بر نویسندگی، به کارگردانی، طراحی صحنه و لباس، بازیگری و آهنگسازی نیز می‌پرداخت. آثار وی در 50 کشور چاپ و به 30 زبان ترجمه شدند؛ رمان‌ها و نمایشنامه‌های داریو فو مضامین سیاسی و اجتماعی دارند و بسیاری از آنها در نقد بوروکراسی دولتی و امپریالیسم آمریکایی نوشته شده‌اند.
وی برای نگارش نمایشنامه «مرگ تصادفی یک آنارشیست» در سال 1997 نوبل ادبیات را کسب کرد و پیام روز جهانی تئاتر در سال 2013 میلادی توسط وی به نگارش درآمد. نمایش «افسانه ببر» «حساب پرداخت نمی‌شه» و «جسدهای پستی» از جمله آثار «داریو فو» هستند که بارها توسط هنرمندان تئاتر کشورمان به صحنه رفته است.
مهرناز خوشنویس متولد 1367 در ارومیه و کارشناس تصویربرداری از دانشگاه فرهنگ و هنر ارومیه است.وی از سال 1386 شمسی با کار کودک «شیر وفادار و روباه مکار» تجربه بازیگری خود را آغاز کرد و 6 سال سابقه همکاری با گروه «رقص عروسک‌ها» در کارنامه هنری خود دارد. وی از 2 سال پیش با همکاری و سرپرستی همسرش رضا خوفی گروه هنری آوانسن را تشکیل داده و در نمایش‌های تشنه حقیقت، ضیافت غیر منتظره، نگهبان پیر مزرعه و کرکس‌ها آواز نمی‌خوانند به هنرنمایی پرداخته است.
وی همچنین عروسک گردانی در سریال‌های قصه‌های بابا اصلان، داستان روستای گلمانرود و نشون به اون نشون را در سابقه هنری خود دارد.
خوشنویس نمایش‌های فقط آسمان می‌داند، جنس دوم، رویای پشت بام، زنی که تابستان گذشته رسید و زندگی شاید را کارگردانی کرده است.
در کارنامه این هنرمند تقدیر جشنواره استانی بسیج و کارگردانی سوم جشنواره طلوع حوزه هنری به چشم می‌خورد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code