موضوعات
آذربایجان غربی

نفس‌های دریاچه ارومیه بار دیگر به شماره افتاد

نویسنده:
دریاچه ارومیه تابستان امسال روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. با این حال مسئولان احیای دریاچه ارومیه باز هم خبرهای امیدبخش از احیای آن می‌دهند...
1396/05/22
دریاچه ارومیه تابستان امسال روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. با این حال مسئولان احیای دریاچه ارومیه باز هم خبرهای امیدبخش از احیای آن می‌دهند در حالی‌که برخی پروژه‌های مرتبط با آن مثل سد چپرآباد در 4 سال گذشته اعتبارات مصوب خود را دریافت نکرده‌اند.
به گزارش تسنیم، دریاچه ارومیه این روز‌ها حال وروز خوبی ندارد، گرمای سوزان، کاهش بارش‌ها و نرسیدن به‌موقع اعتبارات همه دست به دست هم داده‌اند تا دریاچه ارومیه روزهای سختی را تجربه کند.
نخستین سال احیای دریاچه ارومیه، با نزول باران نور امید در دل مردم حوضه آبریز دریاچه تابید. به طوری که در آن سال بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به ویژه در آذربایجان غربی در 40 سال اخیر بی‌سابقه اعلام شد.
امروز که 2 سال و چند ماه از نخستین روز احیای دریاچه ارومیه می‌گذرد مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه در صحبت‌هایشان گاهی خبرهای امیدوارکننده و گاهی نگران کننده می‌دهند اما به نظر می‌رسد این دریاچه باید سال‌ها سختی بکشد تا شاید به روزهای اوجش برسد.

شرایط نامطلوب
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در رابطه با آخرین وضعیت این دریاچه گفت: با توجه به این‌که  آب دریاچه ارومیه از آب‌های منطقه‌ای تامین می‌شود و از آنجا که امسال با کاهش 39 درصدی بارندگی‌ها روبه‌روییم اکنون آبی در پشت سد‌ها وجود ندارد که وارد دریاچه ارومیه شود. «عیسی کلانتری» اظهار کرد: دمای هوای حوضه آبریز دریاچه ارومیه1/5درجه سانتی‌گراد نسبت به سال قبل گرم‌تر شده است‌.2 عامل کاهش بارندگی وافزایش دما سبب شده است تا ارتفاع آب دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل 18 سانتی‌متر کاهش یابد اما نسبت به چند سال قبل از وضعیت بهتری برخوردار است.
وی گفت: در حال حاضر پروژه‌های تامین آب از زاب، تصفیه فاضلاب‌ها، طرح‌های مربوط به افزایش بهره‌وری آب و نیز اقدامات لازم برای کاهش آب کشاورزی در حال انجام است، بر اساس برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه، باید سالانه 8 واحد درصد از مصرف آب در حوزه کشاورزی کاهش یابد که از امسال این کاهش مصرف اعمال می‌شود.
کلانتری بر این باور است که احیای دریاچه ارومیه عملا ثابت شده است چنانچه دولت در طول سال‌‌های بعدی همراهی‌های لازم را در رابطه با اجرای برنامه‌های احیا انجام ده د در سال 1403 دریاجه به تراز اکولوژیک می‌رسد.
مدیر دفتر تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در این باره گفت: انتظار می‌رود در انتهای سال آبی که مصادف با شهریور است سطح دریاچه ارومیه به1700 کیلومتر مربع برسد که تا قبل از آغاز به فعالیت ستاد احیا نیز تقریبا همین‌قدر بود.

روزهای سخت دریاچه
«مسعود تجریشی» گفت: تابستان امسال دمای هوای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی 2 درجه سانتی‌گراد نسبت به میانگین 40 سال گذشته افزایش یافته به طوری که جزو 3 استان کشور از نظر افزایش دما هستند و این سبب شده تا تبخیر آب دریاچه با شدت بیشتری انجام شود.
تجریشی بیان کرد: بارش‌ها نیز امسال نسبت به سال قبل 34 درصد کاهش یافته که همه این پدیده‌ها سبب شده تا دریاچه ارومیه تابستان امسال روزهای سختی داشته باشد.
وی بیان کرد: کاهش بارندگی‌ها و افزایش دما از یک سو و تخصیص نیافتن اعتبارات احیای دریاچه ارومیه از سوی دیگر سبب شده است تا امسال طبق برنامه پیش بینی شده عمل نشود.
مدیر دفتر تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: پرداخت اعتبارات احیای دریاچه ارومیه از طریق اوراق و اسناد خزانه سبب شد تا سردهنه سازی‌ها و پروژه‌های کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی به‌موقع اجرا نشود.
وی افزود: با توجه به تحقیقاتی که توسط کار‌شناسان و صاحب‌نظران دریاچه ارومیه انجام گرفته است دریاچه ارومیه بعد از احیا به حالت 30 سال گذشته باز نمی‌گردد.

احیای دریاچه ارومیه نیاز به زمان دارد
مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: آب‌های موجود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نمی‌تواند پاسخگوی این دریاچه باشد، ما هر چه در مصرف آب صرفه جویی کنیم باز نمی‌توانیم دریاچه قبلی را داشته باشیم. تجریشی افزود: با افزایش و کاهش دما، با تغییر در میزان بارندگی‌ها و برخی تغییرات دیگر دریاچه ارومیه‌تر و خشک می‌شود، اما از بین نمی‌رود.
 امسال سطح دریاچه ارومیه به 2 هزار و 600 کیلومتر مربع رسیده است و شاهد هستیم که آرتمیا و پلیکان‌ها به این دریاچه بازگشته‌اند این نشان می‌دهد که مراحل احیا با موفقیت طی می‌شود ولی نیاز به زمان دارد.
اداره کل هوا‌شناسی آذربایجان غربی نیز در هفته اخیر خبری با عنوان «افزایش سرعت تبخیر در دریاچه ارومیه با گرم‌تر شدن هوا» انتشار داد و اعلام کرد: تراز دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال قبل 26 سانتی متر کاهش یافته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code