موضوعات
آذربایجان غربی

غبار بی‌توجهی بر فرش دستباف استان

نویسنده:
فرش دستباف آذربایجان این روزها به دلیل استمرار بی توجهی حال و روز خوشی ندارد. قالیبافان هنرمند این دیار یک به یک با قطع بیمه مواجه شده و امنیت شغلی خود را از دست می‌دهند...
1396/09/14
فرش دستباف آذربایجان این روزها به دلیل استمرار بی توجهی حال و روز خوشی ندارد. قالیبافان هنرمند این دیار یک به یک با قطع بیمه مواجه شده و امنیت شغلی خود را از دست می‌دهند و از سوی دیگر صادر نشدن حاصل دسترنج آنان مشکلات فرش فروشان را دو چندان کرده است.
به گزارش تسنیم، فرش دستباف ایران و به‌خصوص فرش اصیل منطقه آذربایجان دارای ظرافت و تنوع زیبا و خاصی است و بیانگر اصالت و تمدن کشور منطقه نیز هست. امروزه فرش دستباف دیگر همانند سال‌های گذشته جای چندانی در خانه‌های کوچک و آپارتمانی ندارد و فرش‌های ماشینی جای آن را گرفته است.
در واقع می‌توان گفت که بیشتر فرش دستباف را خانواده‌های متموّل خریداری می‌کنند چراکه قشر متوسط یا ضعیف جامعه توان پرداخت قیمت میلیونی یا حتی چند صدمیلیونی این فرش‌ها را ندارند، پس این اقشار به فرش‌های ماشینی ارزان‌قیمت بسنده می‌کنند. اگر سیاست‌گذاری در فروش فرش دستباف به کشورهای خارجی درست باشد به‌راحتی می‌توان از این صنعت برای درآمدزایی کشور استفاده کرد و سودهای کلانی به کشور رساند. چنین طرحی امروزه می‌تواند در پیاده سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز نقش بسزایی ایفا کند. فعالان این عرصه به واکاوی زوایای مختلف این صنعت قدیمی کشور پرداخته اند.

 علت کاهش اندازه فرش‌ها
یکی از فروشندگان فرش دستباف در ارتباط با نقش فرش در زندگی مردم گفت: اکثر خانه‌ها رفته‌رفته به آپارتمان تبدیل می‌شوند و ابعاد فرش‌های تولیدی نیز برحسب این تغییر کوچک‌تر می‌شود بنابراین فرش‌های بازارپسند 3 یا 6 مترمربعی است.
«مجید کلانتری» افزود: در شهرهای مختلفی اقدام به بافت فرش می‌شود که اغلب از کیفیت مناسبی نیز برخوردار نیستند چراکه بافت تابلو فرش‌ها به سبب کامپیوتری بودن نقشه هایشان بسیار راحت‌تر شده است، اما در این زمینه همچنان کیفیت تابلو فرش دستباف حرف اصلی را می‌زند.
وی گفت: تحریم‌هایی که در حوزه صادرات کشور وجود دارد سبب شده تا فعالیت‌هایی که در زمینه بافت فرش و تابلو فرش وجود داشت، دیگر از آن رونق بالای سابق برخوردار نباشد.
کلانتری افزود: پیش از این تولید و صادرات فرش خوب بود چراکه کشورهای حوزه خلیج‌فارس و کشورهای اروپایی خواهان خرید فرش دستباف ایرانی بودند ولی با تحریم‌ها صادرات به شدت کاهش یافت.

فرش دستباف ایران یک کالای لوکس جهانی
کلانتری افزود: صنعت فرش ایران به سبب این‌که یک محصول لوکس و گران‌قیمت به‌حساب می‌آید از طرف کشورهای اروپایی و آمریکا مورد تحریم واقع شده است. کلانتری گفت: کشورهای چین و پاکستان از این فرصت استفاده کرده‌اند و با تقلید از فرش‌های ایرانی و برپایی نمایشگاه‌های متعدد در کشورهای دیگر و ارائه فرش‌های باکیفیت و قیمت‌های پایین از فرش‌های ایرانی جلو زده اند.
وی افزود: مثلا برای شرکتی که ما در آن فعالیت می‌کنیم 600 نفر بافنده و 800 نفر دیگر نیز مرتبط با این شغل مشغول به کار هستند که اگر این صنعت به رونق گذشته بازگردد افراد زیادی می‌توانند در این زمینه به‌کار مشغول شوند. این فروشنده فرش دستباف گفت: به دلیل کم بودن دستمزد فرشبافان و کمبود امکانات، پرداخت بیمه برای بافندگان نیز کمتر شده است و سبب کاهش علاقه بافندگان فرش برای ادامه این کار شده است.
«رضا احمدی» که به همراه خانواده در حال خرید فرش از نمایشگاه فرش دستباف آذربایجان در ارومیه بود گفت: ما در منزل از فرش دستباف استفاده می‌کنیم چراکه استفاده از آن به لحاظ سلامتی برای انسان مفید است. وی گفت: فرش دستباف زیبایی و ارزش ذاتی بالایی دارد و اگر از تولید این فرش‌ها حمایت شود می‌تواند اشتغال‌زایی ایجاد کند. به گفته وی فرش ماشینی حالت یک‌بار مصرف دارند و بعد از چندین بار شست‌وشو دیگر قابل‌استفاده نیستند ولی فرش دستباف ارزش بیشتری به‌مرور زمان پیدا می‌کنند.

تحریم‌ها در صنعت فرش ایران نقشی ندارند
«عبدالله اسماعیل‌زاده» از فعالان و مدیران اقتصادی ارومیه نیز در ارتباط با جایگاه فرش دستباف گفت: یکی از اهرم‌های اقتصاد مقاومتی در سطح کشور بحث فرش است، در گذشته فرش ایران بخصوص فرش آذربایجان در اروپا و جهان مطرح بود و درآمدهای بسیار خوبی برای کشور به دنبال داشت. به گفته وی در چند سال اخیر به خاطر مشکلاتی که قالیبافان با آن روبرو شده‌اند و به سبب این‌که این افراد از قشر کارگر و روستایی هستند، متأسفانه تسهیلات زیادی در اختیار آنها قرار نگرفت و هزینه بافندگی از سود آن بیشتر شده بود.
وی گفت: بیشتر قالی‌بافی‌ها در روستاها تعطیل‌شده است و اگر این شرایط ادامه پیدا کند، صنعت قالی‌بافی از بین خواهد رفت. دولت باید از نظر تسهیلات و بیمه و فراهم نمودن بازار مصرف خوب برای فرش‌های ایرانی چاره‌ای پیدا کند.
اسماعیل زاده گفت: هندوستان و چین به تقلید از ایران شروع به بافندگی فرش و گلیم کرده‌اند و توانسته‌اند تا جای ایران را در بازارهای جهانی پر کنند. بازگشت به شرایط قبل و به‌دست آوردن بازارهای ازدست‌رفته برای صنعت فرش کشور بسیار سخت خواهد بود.
وی افزود: تحریم‌ها زمانی اثرگذار است که جنسی وارد کشور شود ولی در حوزه فرش ما صادرکننده هستیم و این‌که می‌گویند تحریم‌ها سبب از رونق افتادن این صنعت بزرگ شده است توجیه خوبی نیست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code