موضوعات
آذربایجان غربی

علامت استاندارد؛ اجباری شیرین

نویسنده: مجتبی ارجمند ارومیه - خبرنگار
امروزه استاندارد در فرهنگ تجارت وکسب وکار به زبان مشترک انسان‌ها وملت‌ها تبدیل شده است. هر روز که می‌گذرد، لحظه به لحظه دایره شمول استاندارد گسترده‌تر وفراگیرتر می‌شود...
1396/07/19
امروزه استاندارد در فرهنگ تجارت وکسب وکار به زبان مشترک انسان‌ها وملت‌ها تبدیل شده است. هر روز که می‌گذرد، لحظه به لحظه دایره شمول استاندارد گسترده‌تر وفراگیرتر می‌شود، تا آنجا که برای اغلب تولیدات و برون دادهای بشری ، استانداردی تعریف شده، می‌شود و یا در حال ارتقا است.
به گزارش همشهری، به عنوان مصرف کنندگان کالاهای مختلف انتظار داریم هنگامی‌که گوشی تلفن را بر می‌داریم بتوانیم بی‌درنگ با دستگاه تلفن دیگری در این کره خاکی ارتباط برقرار کنیم. توقع داریم بلافاصله به اینترنت متصل شویم و اخبار و اطلاعات را به دست آوریم. زمانی که بیمار می‌شویم به تجهیزات و خدمات پزشکی که برای معالجه ما مورد استفاده قرار می‌گیرد اعتماد می‌کنیم. هنگامی‌که اتومبیل‌های خودمان را می‌رانیم، اطمینان داریم سیستم‌های کنترل موتور اتومبیل، فرمان، ترمز و سیستم‌های ایمنی کودک قابل اعتماد هستند. امیدواریم در مواقع قطع برق و در مقابل اثرات زیان بار مواد آلوده کننده محافظت شویم.
موسسه استاندارد ایران باید با حمایت‌های مسئولان پروژه‌هایی را شناسایی و عملیاتی کند تا باعث رشد اقتصادی و ارتقای سطح رفاه عمومی و معیشت مردم شود.
ما بر این باوریم که جامعه و کشور ما به عنوان یک کشور در حال توسعه مستقل، به مرحله نوینی از توسعه در زمینه فناوری‌های جدید و علوم نوین رسیده و با هدفمند شدن یارانه‌ها نیز به یک تحول بزرگ اقتصادی دست یافته است و صنعتگران و تولیدکنندگان باید با تمسک به استانداردها و مدیریت کیفیت درصدد اصلاح فرآیندها، بازسازی و نوسازی خطوط تولید، استفاده از فناوری‌های جدید و در نهایت دستیابی به بهره وری بیشتر و تولید کالاهای صادرات محور باشند؛ چرا که گردباد تحولات علمی و فنی و سرعت تغییرات اقتصادی، محیط‌های بیرونی و درونی تجارت و خدمات را به طور زیربنایی دگرگون ساخته است. در این شرایط رعایت استانداردها در سطح ملی و جهانی، اعتمادسازی را ایجاد کرده و برای ورود به بازارهای جهانی راهگشا خواهد بود.
بر همین اساس فعالیت گسترده استاندارد در استان آذربایجان غربی را پیگیری کردیم.

صدور 55 پروانه کاربرد علامت استاندارد
مدیرکل استاندارد استان در گفت و گو با همشهری از صدور 55 پروانه کاربرد علامت استاندارد در شش ماهه نخست سال خبر داد و گفت: این تعداد شامل 47 پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری و 8 پروانه کاربرد علامت استاندارد تشویقی است.
«منصور جلایر» با بیان این‌که 867 واحد تولیدی در استان مشمول مقررات استاندارد اجباری هستند، اظهار کرد: 128 واحد تولیدی استان نیز تحت پوشش استاندارد تشویقی هستند.
وی با بیان این‌که 654 واحد تولیدی در استان حداقل یک پروانه کاربرد علامت استاندارد دارند، گفت: در حین بازرسی، فهرست کالاهای مشمول استاندارد اجباری به مراکز فروش و عرضه جهت آشنایی هرچه بهتر و بیشتر آنان با کالاهای مشمول استاندارد اجباری و قوانین صنفی تحویل می‌شود.
جلایر تعداد فراورده‌های مشمول استاندارد اجباری دارای پروانه استان را 929 مورد عنوان کرد و گفت: 154 مورد از این فراورده‌ها بدون پروانه هستند.
این مسئول همچنین از ابطال 15 پروانه کاربرد علامت استاندارد در سطح استان خبر داد و گفت: این پروانه‌ها به دلیل رعایت نکردن ملزومات استانداردسازی ابطال شده‌‌اند و همه آنها مشمول استاندارد اجباری بودند.
جلایر از صدور 5 فقره مجوز کابرد علامت استاندارد در شش ماهه نخست سال خبر داد و افزود: 110 مورد نیز برای شرکت‌های آسانسور گواهی استاندارد صادر شده است.
وی همچنین تعداد نمونه برداری اداره کل استاندارد استان از واحدهای تولیدی و بازار را 122 مورد عنوان کرد و گفت: شرکت‌های همکار تایید صلاحیت شده در بازدید‌های نیز در شش ماهه نخست سال جاری 1080 مورد نمونه برداری از واحد‌های تولیدی و صنوف مختلف در بازار انجام داده اند.
مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی گفت: 5 مرکز آموزشی همکار با اداره کل استاندارد آذربایجان غربی فعالیت دارند.
جلایر با بیان این‌که در شش ماهه نخست سال 7 هزار و 684 مجوز وارداتی و 545 گواهینامه صادراتی صادر شده است، افزود: لوازم خانگی، انواع قطعات خودرو، مواد شیمیایی، اقلام الکترونیکی و خودروهای سنگین، اقلام وارداتی به استان از گمرکات را شامل می‌شوند که برای آنها مجوز واردات صادر شده است.
این مسئول اضافه کرد: 18 مورد نمونه برداری از اقلام وارداتی و صادراتی توسط شرکت‌های همکار تایید صلاحیت شده و گمرکات و 64 مورد نمونه برداری نیز توسط آزمایشگاه‌های اداره کل استاندارد در شش ماهه نخست سال انجام شده است.
جلایر در پایان افزود: شهروندان محترم می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک با ارسال کد ۱۰ رقمی مندرج در زیر علامت استاندارد، به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ اطلاعاتی شامل نام واحد تولیدی، نام محصول، تاریخ اعتبار، وضعیت پروانه کاربرد علامت استاندارد از طریق این سامانه استخراج و از صحت و سلامت محصول آگاهی یابند. همچنین شهروندان می‌توانند شکایات خود را توسط شماره گویای ۱۵۱۷ به این اداره کل اطلاع دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code