موضوعات
آذربایجان غربی

سنجش سلامت بیش از 31هزار نوآموز در استان

نویسنده:
رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی آذربایجان غربی از ارزیابی بیش از 31 هزار نوآموز استان در طرح سنجش سلامت خبر داد.
1395/05/04
«عیسی محمدی» در گفت و گو با ایسنا با بیان این‌که 31 هزار و 128 نوآموز در بدو ورود به دبستان از 16 خرداد تا 29تیر مورد ارزیابی قرار گرفته اند، اظهار کرد: از این تعداد27 هزار و713 نفر به مدارس عادی و 3هزار و 415نفر به پایگاه‌های تخصصی برای ارزیابی تکمیلی معرفی شده اند. وی بیان کرد: 36 پایگاه در حال ارائه خدمات به خانواده‌ها هستند که 6 پایگاه در ارومیه واقع شده و بقیه در شهرستان‌ها مستقرند. رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی آذربایجان غربی بیان کرد: پیش بینی می‌شود امسال 55 هزار نفر در طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان و 8 هزار و 300 نفر در 10 پایگاه در طرح سنجش نوآموزان پیش دبستانی مورد ارزیابی قرار گیرند.
وی اظهار کرد: سنجش کودکان پیش دبستانی نیز بلافاصله بعد از اتمام سنجش سلامت نوآموزان اطلاع رسانی و نوبت دهی آن آغاز می‌شود. محمدی گفت: هزینه اجرای طرح به ازای هر نوآموز 140 هزار ریال است که در برخی مناطق روستایی و عشایری به صورت نیم بها و رایگان انجام می‌شود.

توجه به پایه اول ابتدایی؛ کلید موفقیت نظام تعلیم و تربیت
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: توجه ویژه به پایه اول ابتدایی کلید موفقیت نظام تعلیم و تربیت کشور است.به گزارش مهر«فریدون سیدمصطفوی» در کارگاه کیفیت بخشی به پایه اول برای کانون‌های اصلاحی و ترمیمی ویژه اختلالات یادگیری و دانش آموزان دیرآموز اظهار کرد: کلید موفقیت نظام تعلیم و تربیت کشور در توجه ویژه به پایه اول ابتدایی نهفته است.وی با بیان این‌که اخلاق محوری و دوری از سیاسی کاری دو رویکرد اصلی آموزش و پرورش استان است افزود: به دلیل محرومیت و مرزی بودن استان، معضل بازماندگان از تحصیل و دانش آموزان دوزبانه از چالش‌های پیش روی آموزش و پرورش استان در مقطع ابتدایی است.
مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی با اشاره به پوشش تحصیلی 99/63درصدی در دوره ابتدایی استان گفت: ارتقای کیفیت آموزش در دوره ابتدایی و انتخاب بهترین معلمان برای دوره ابتدایی از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. سیدمصطفوی خاطر نشان کرد: در کشورهای توسعه یافته از بهترین معلمان در دوره ابتدایی استفاده می‌شود و باید شرایطی فراهم شود که این معلمان به کار خود افتخار کنند.

سد شهید کاظمی بوکان بازهم قربانی گرفت
یک جوان 24 ساله به علت نا آشنایی به فنون شنا در دریاچه سد شهید کاظمی شهرستان بوکان غرق شد.  مسئول کانون امداد و نجات ساتیار بوکان در گفت و گو با ایرنا گفت: این جوان 24 ساله بوکانی که همراه دوستان خود برای تفریح به سد شهید کاظمی رفته و بر یک تیوپ سوار شده بود، با واژگون شدن تیوب به داخل آب سقوط کرده و غرق شد.
«سیدحسن حسینی» اظهار کرد: این حادثه بعد از ظهر روز جمعه در قسمت عمیق سد به وقوع پیوست و در آن زمان ناجیان کانون امداد و نجات در محل حضور نداشتند. وی ادامه داد: به دنبال این حادثه گروه امداد و نجات ساتیار متشکل از 5 ناجی که به صورت روزانه در حاشیه سد حضور دارند، به محل اعزام شدند.حسینی اضافه کرد: با تلاش امدادگران و پس از گذشت کمتر از 20 دقیقه، جنازه جوان غرق شده از آب بیرون کشیده شد.وی افزود: عملیات احیا روی جوان غرق شده بوکانی توسط ناجیان انجام شد ولی وی به علت آشنا نبودن به فنون شنا جان باخته بود.
حسینی اضافه کرد: دو روز پیش همچنین یک نوجوان تبریزی که همراه دوستان بوکانی خود برای تفریح به سد شهید کاظمی آمده بود، با واژگون شدن تیوب به داخل آب سقوط کرد ولی با حضور به موقع ناجیان از مرگ نجات یافت. این فرد دومین قربانی سد شهید کاظمی بوکان طی 3 سال اخیر است.سازمان مردم نهاد ساتیار به عنوان مسئول امداد و نجات سدهای این شهرستان در فصل گرما در سال جاری تعیین شده است.سازمان مردم نهاد ساتیار فعالیت خود را از سال 93 شروع کرده است و اعضای این تشکل از زمان شروع فعالیت خود تاکنون توانسته اند جان 12 نفر را از مرگ حتمی نجات دهند.در شهرستان بوکان 2 سد شهید کاظمی و سد خراسانه وجود دارد که مردم در فصل گرما برای تفریح و شنا به سواحل آن مراجعه می‌کنند. این سومین حادثه غرق شدگی در منابع آبی شهرستان بوکان در مدت کمتر از 2 هفته است.

37 کیلومتر از جاده‌های بوکان آسفالت شد
فرماندار شهرستان بوکان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 37 کیلومتر از جاده‌ها و محورهای اصلی، فرعی و روستایی این شهرستان آسفالت شده است.«جمال خسروی» در حاشیه بازدید از راه‌های روستایی شهرستان بوکان در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: محور روستاهای بخش مرکزی شهرستان بوکان شامل اسکی بغداد، سمبه و قالو به طول 6 کیلومتر و روستاهای محور قاجر، تپی، قرآلی و عیش آباد به طول 9/5 کیلومتر آسفالت شده است.
وی ادامه داد: با آسفالت این محورها به طول 15/5کیلومتر، 265 خانوار با جمعیتی بالغ بر 1320 نفر از جاده آسفالت بهره مند شدند.خسروی اضافه کرد: 7 کیلومتر از محورهای راه روستایی محور عباس آباد، اسپوغه و آلی کند از توابع بخش سیمینه نیز در سال جاری آسفالت شده که با اتمام آنها 163 خانوار با جمعیت بالغ بر 624 نفر از جاده آسفالت مناسب بهره مند شدند.
فرماندار بوکان افزود: علاوه بر محورهای روستایی بخش مرکزی و سیمینه شهرستان بوکان، 15/5 کیلومتر از محورهای اصلی شامل محور حسین مامه به ارمناک و محور بوکان به شاهین دژ نیز در سال‌جاری آسفالت شده است.
وی با بیان این‌که آسفالت محور اصلی بوکان به سقز نیز اکنون در دست اقدام است، اظهار کرد: برای اتمام پروژه‌های آسفالت راه روستایی و محورهای اصلی بیش از 110 میلیارد ریال هزینه شده است.
در شهرستان بوکان 645 کیلومتر راه روستایی وجود دارد که از این میزان، 345 کیلومتر شامل 53 درصد راه‌های روستایی آسفالت شده است. شهرستان بوکان با بیش از 225 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است و 53 هزار نفر از جمعیت آن در مناطق روستایی سکونت دارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code