موضوعات
آذربایجان غربی

سطح دریاچه ارومیه در شهریور به کمترین حد می‌رسد

نویسنده:
مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: انتظار می‌رود در انتهای سال آبی که مصادف با شهریور است سطح دریاچه ارومیه به۱۷۰۰ کیلومتر مربع برسد که تا قبل از آغاز به فعالیت ستاد احیا نیز تقریبا همینقدر بود...
1396/05/18
مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: انتظار می‌رود در انتهای سال آبی که مصادف با شهریور است سطح دریاچه ارومیه به۱۷۰۰ کیلومتر مربع برسد که تا قبل از آغاز به فعالیت ستاد احیا نیز تقریبا همینقدر بود.
به گزارش تسنیم «مسعود تجریشی» به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اشاره و بیان کرد: با توجه به این‌که در فصل تابستان ارتفاع سطح دریاچه‌های کل دنیا رو به کاهش است وضعیت در دریاچه‌ای مثل دریاچه ارومیه نیز اینگونه خواهد بود.
مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: علاوه بر آن فصل بهار آخرین روزهایی است که آب از رودخانه‌ها به دریاچه سرازیر می‌شود و این خود عامل مهم در کاهش آب دریاچه است. وی افزود: تابستان امسال هوای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی 2 درجه سانتیگراد نسبت به میانگین 40 سال گذشته افزایش یافته به طوری که جزو 3 استان کشور از نظر افزایش دما هستند و این امر سبب شده تا تبخیر آب دریاچه با شدت بیشتری انجام شود. تجریشی بیان کرد: بارش‌ها نیز امسال نسبت به سال قبل 34 درصد کاهش یافته که همه این پدیده‌ها سبب شده تا دریاچه ارومیه تابستان امسال روزهای سختی را داشته باشد. مدیر دفتر تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: انتظار می‌رود در انتهای سال آبی که مصادف با شهریور است سطح دریاچه ارومیه به1700 تا1800 کیلومتر مربع برسد که قبل از آغاز به فعالیت ستاد احیا نیز 1700 کیلومتر مربع بود.
تجریشی گفت: کاهش بارندگی‌ها و افزایش دما از یک سو و تخصیص نیافتن اعتبارات احیای دریاچه ارومیه از سوی دیگر سبب شده است تا امسال طبق برنامه پیش بینی شده عمل نکنیم.
وی ادامه داد: پرداخت اعتبارات احیای دریاچه ارومیه از طریق اوراق و اسناد خزانه سبب شد تا سردهنه سازی‌ها و پروژه‌های کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی به موقع اجرا نشود.

کلنگ‌ نیروگاه تولید برق سلماس به زمین خورد
آیین کلنگ‌زنی نیروگاه 25 مگاواتی تولید برق به روش CHP در سلماس انجام شد.به گزارش فارس، در این آیین بهروز عباس‌نژاد قائم مقام و معاون هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و حسن احمدپور رئیس امور مهندسی و اجرای طرح‌های شرکت گاز استان حضور داشتند.
قائم مقام و معاون هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان در مراسم کلنگ‌زنی نیروگاه گفت: در راستای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی برنامه‌هایی از سوی وزارت نیرو تعریف شده که جذب سرمایه‌گذاران در بخش تولید از اهداف پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی است.
 «بهروز عباس‌نژاد» افزود: تولید انرژی‌های تجدید‌پذیر از طریق نیروگاه‌های مقیاس کوچک از عمده طرح‌های اقتصاد مقاومتی است که در استان آذربایجان‌غربی۲۲ مورد موافقت‌نامه ایجاد نیروگاه تولید برق به مجموع ۴۱۵ مگاوات صادر شده که از این تعداد توافقنامه هفت مورد تبدیل به قرارداد تضمینی شده است که یک مورد آن امروز در سلماس کلنگ‌زنی شد.
وی گفت: این نیروگاه ۲۵ مگاوات معادل ۵۰ درصد بار مصرفی روزانه سلماس را تولید خواهد کرد. قائم مقام برق منطقه‌ای آذربایجان گفت: با قرار گرفتن این نیروگاه در مدار تولید برق، اصلاح پروفیل ولتاژ و تامین بارهای آتی صورت گرفته و قابلیت اطمینان شبکه برق سلماس افزایش خواهد یافت. «علی صادقی» مدیرعامل شرکت جلال آسا مجری طرح نیروگاه ۲۵ مگاواتی سلماس گفت: این اولین پروژه‌ای است که در داخل پست فشار قوی ساخته شده که یکی از مزایای این نیروگاه راندمان بالای ۴۷ درصد آن در مقایسه با نیروگاه‌های حرارتی بزرگ است. این نیروگاه در پست دوم شرکت برق شهرستان سلماس به نام "مهندس تیمور لکستانی" ملقب به پدر برق ایران که از اهالی شهرستان سلماس بود نامگذاری و کلنگ زنی شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code