موضوعات
آذربایجان غربی

لزوم فرهنگ‌سازی در برگزاری مسابقات قرآنی

نویسنده: مجتبی ارجمند ارومیه -خبرنگار
برای ترویج فرهنگ قرآن کریم در بین اقشار مختلف جامعه، باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا آیات و مفاهیم قرآن به صورت کاربردی در میان آحاد مردم رواج پیدا کند.
1396/06/22
به گزارش همشهری، یکی از راهکارهای ترویج فرهنگ قرآنی در میان مردم، بحث فرهنگ‌سازی در جامعه است که برای نیل به این مهم باید با استفاده بهینه از تمامی ظرفیت ها، نگاه ویژه ای به نقش مراکز فرهنگی مانند مساجد، مؤسسات قرآنی، خانه‌های قرآن شهری و روستایی، خانواده، مدارس، دانشگاه ها و رسانه‌ها که از عوامل مؤثر در تولید و ترویج فرهنگ دینی و کمالات انسانی هستند، داشت.
مهمترین عامل در تاثیرگذاری فرهنگ قرآنی در روح و جان افراد یک جامعه، در نظر گرفتن سطح مخاطبان است که در صورت ترویج فرهنگ قرآنی با روش‌های صحیح و حساب شده، شاهد ارتقای سطح روحی و معنوی آنها خواهیم بود.
تکثیر تصاعدی کانون‌های قرآنی و کتب و کارشناسان در حیطه علوم قرآنی و ارائه طرح‌ها و برنامه‌های قرآنی که از کیفیت کافی برخوردار نیستند، از جمله مشکلات موجود است که از عدم ارائه صحیح در روش‌های ترویج فرهنگ قرآنی نشات می‌گیرد.آسیب زایی در ترویج فرهنگ قرآنی از آنجا ناشی می‌شود که باوجود زمینه‌های مناسب رشد و گسترش فعالیت‌های قرآنی، به علت عدم توجه کافی به بحث فرهنگ‌سازی قرآنی از ظرفیت‌های موجود استفاده صحیح نشده است، بنابراین بحث از آسیب‌شناسی در روش‌های ترویج فرهنگ قرآنی که مسابقات قرآنی را نیز شامل می‌شود، امری ضروری است.
مسابقات قرآن، فعالان قرآنی را تشویق و مسیرشان را هدفمند می‌کند و افراد آموزش‌هایی را که در حوزه قرآن دیده‌اند، به محک آزمون می‌گذارند ولی باید به این سئوال پاسخ داد که این مسابقات چقدر نیازهای جامعه را برآورده کرده است. هرچند هر گام و قدمی که در حوزه قرآن برداشته شود، بی‌شک مفید و ارزشمند است اما ضروری است که فعالیت‌های قرآنی رویکردی کاربردی داشته باشند.
همچنین فعالیت‌های قرآنی باید به گونه ای باشد که ضمن تقویت ارزش‌ها، اعتقادات و باورهای افراد، مفاهیم قرآن در جامعه نهادینه شده و زمینه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی فراهم شود.

ضرورت تغییر مدل برگزاری مسابقات
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، مردمی نشدن مسابقات قرآن را از دلایل استقبال کم مردم از رقابت‌ها برشمرد و گفت: روش برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن باید تغییر کند.
«حجت‌الاسلام سید مصطفی حسینی» مسابقات بین‌المللی قرآن را یکی از رویدادهای ویژه تبلیغی و ترویجی پس از پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد و افزود: همه ساله پس از پایان مسابقات شرکت‌کنندگان به محضر رهبر معظم انقلاب می‌روند و معظم‌له در این دیدار توصیه و مطالباتی مطرح می‌فرمایند که کشف استعدادهای بالقوه، توجه به قهرمانان قرآنی، ایجاد فضای قرآنی در جامعه و اعتباربخشی به فعالان قرآنی از موضوعات مهم مطرح شده است.
وی با اشاره به این‌که در ستاد عالی مسابقات، 110 مسابقه‌ فرامحلی را شناسایی کردیم گفت: این مسابقات در 5 سطح عمومی مثل مسابقات بین‌المللی اوقاف، اقشار مثل مسابقات دانشجویان، نهادها و دستگاه‌ها مثل نیروهای مسلح و سایر برنامه‌هاست که با نگاهی به آنها می‌توان گفت به هماهنگی نرسیده ایم تا بتوانیم تأثیرگذاری لازم را داشته باشیم.
حسینی با گلایه از عدم یکپارچگی رقابت‌های قرآنی گفت: نظام رشته‌ها یکسان‌سازی نشده و در رقابت‌های بین‌المللی هم یکپارچگی نداریم، ستاد عالی مسابقات با کمیته فنی مطالعاتی دارد و نظام جامع مسابقات هم در حال تدوین است که چند فاز آن طی شده و امیدواریم به زودی تکمیل و به کار گرفته شود.
این مسئول با بیان این‌که اقداماتی را که در دهه 60 انجام می‌دادیم در دهه 90 نمی‌توان به همان صورت برگزار کرد و توقع داشت که به همان میزبان هم استقبال داشته باشد، افزود: این‌که مسابقات ما جذاب‌تر برگزار می‌شود اما استقبال گذشته را ندارد نیازمند تجدید نظر است چراکه مسابقات ما مردمی نشده است و دغدغه‌ای برای مردم در این زمینه نیست. رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه سهم مسابقات در رسانه را عامل مهمی در استقبال از رقابت‌ها ارزیابی کرد و افزود: عدم توسعه مسابقات در محتوا هم یکی دیگر از چالش‌هاست، ما از ظرفیت موجود به‌درستی استفاده نکردیم که باید در این زمینه بازنگری صورت گیرد.

ایجاد رشته‌های متنوع و جذاب
داور کشوری در رشته حفظ کل‌ قرآن کریم گفت: برگزاری جشنواره‌های قرآنی و ایجاد رشته‌های متنوع و جذاب، سلایق مردم را به سمت و سوی مسابقات قرآن سوق می‌دهد.
«محمد مهدی بحرالعلوم» با بیان این‌که متاسفانه در جامعه کنونی در بسیاری از موضوعات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مرتبط با قرآن کریم که نقش بسیار ارزشمندی در زندگی روزمره انسان‌ها دارد، بهره ای نجسته ایم افزود: دلیل عمده این است که افراد راهکارها و روش‌های زندگی را از متون دینی استخراج نکرده و اهتمامی برای این کار ندارند.
وی معتقد است که در ساختار جامعه، نظام اقتصادی اسلامی، روانشناسی اسلامی و سلامت اسلامی تعریف شده ولی به آن عمل نمی‌شود لذا به یک تغییر نگرش نیاز است.
بحرالعلوم استمرار برگزاری این مسابقات را فرصتی برای ترویج و اشاعه فعالیت‌های قرآنی و جذب حداکثری مخاطبان دانست و گفت: دستگاه‌های ذی ربط می‌توانند از طریق برگزاری جشنواره‌های قرآنی و ایجاد رشته‌های متنوع و جذاب، سلایق مردم را به سمت و سوی مسابقات قرآن سوق دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code