موضوعات
آذربایجان غربی

خوی؛ تنها بورس دانه‌های آفتابگردان و کدوی آجیلی کشور

نویسنده:
مدیرجهاد کشاورزی خوی گفت: در حال حاضر تنها بازار بورس محصولات دانه‌های آفتابگردان و کدو آجیلی کشور در این شهرستان فعال است.
1396/07/19
به گزارش همشهری «مهران زینال زاده» حجم معاملات این محصولات را در خوی ۵۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: این بازار بورس با ۳۰۰ غرفه و ۱۰۰ واحد فرآوری و بوجاری با اشتغالزایی برای 3 هزار نفر به صورت مستقیم در خوی فعال است.
وی گفت: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۳۰ هزار تن محصول از مزارع تخمه‌های آجیلی آفتابگردان و کدو برداشت شود. زینال‌زاده با گلایه از واردات بی‌رویه تخم آفتابگردان و کدو به کشور طی سال‌های اخیر افزود: در 3سال گذشته واردات دانه‌های آجیلی آفتابگردان و کدو تا حدودی کشاورزان منطقه را در فروش محصول با مشکل مواجه ساخته است که بازنگری در تعرفه واردات این محصولات و تفکیک آنها از دانه‌های روغنی آفتابگردان و کدو ضروری به نظر می‌رسد.
مدیرجهاد کشاورزی خوی ادامه داد: خوی با تولید ۴۰ درصد تخمه‌های آجیلی آفتابگردان و کدو قطب اول تولید این محصولات در کشور و استان به شمار می‌رود که باید این موضوع بیشتر از گذشته مورد توجه مسئولان قرار گیرد.زینال‌زاده اضافه کرد: امسال درسطح ۲۳ هزار هکتار از مزارع خوی دو محصول آفتابگردان و کدو آجیلی کشت شده که از این مقدار بیش از 13 هزار هکتار تخمه آفتابگردان آجیلی و10 هزار هکتار کدوی آجیلی است.
مدیرجهاد کشاورزی خوی افزود: این میزان سطح زیر کشت به علت پایین بودن قیمت این محصولات در سال گذشته به واسطه واردات بی‌رویه خارج از کشور بیش از ۲۵ درصد کاهش داشته است.
وی شمشیری، پسته‌ای، دور سفید و بادامی را از جمله ارقام کشت شده آفتابگردان و کدو در خوی اعلام و اضافه کرد: در شهرستان خوی بیش از ۱۵ هزار خانوار با کشت این محصولات امرار معاش می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code