موضوعات
آذربایجان غربی

حمل و‌نقل عمومی در انتظار تحول

نویسنده: فاطمه شریفی روزنامه‌نگار
استان گرفتار مشکلاتی است که برای حل آن به پشتوانه‌ای از نیروی انسانی کارآمد ،آسیب‌شناسی و بازنگری در تصمیم‌سازی‌های خرد و کلان نیاز دارد...
1396/07/19
   استان گرفتار مشکلاتی است که برای حل آن  به پشتوانه‌ای از نیروی انسانی کارآمد ،آسیب‌شناسی و بازنگری در تصمیم‌سازی‌های خرد و کلان نیاز دارد. نابسامانی در حمل‌و‌نقل عمومی، این روزها در خیابان‌های اصلی ارومیه با بازخوردهای منفی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سلامت آن احساس می‌شود.
این مشکل، تمام بخش‌های شهری را درگیر کرده است. از هر بعد که به این موضوع نگاه کنیم، با کاستی‌های متعددی روبه‌رو می‌شویم. ضعف در ارائه خدمات حمل‌و‌نقل عمومی، تمایل اجتماعی را به استفاده از خودرو شخصی افزایش می‌دهد که آثار مخرب زیست‌محیطی و سایر جنبه‌های آسیب‌زننده به زندگی شهری را به همراه دارد.
حمل‌و‌نقل عمومی از زیرساخت‌های مهم جوامع امروزی به شمار می‌آید که به‌منظور رفع نیاز‌های اجتماعی و اقتصادی، باید به شکلی موثر و مفید، ایجاد و مدیریت شود.
توسعه مبتنی بر حمل‌و‌نقل همگانی از الگوهای توسعه شهری است و شرایط مطلوب سرویس‌های خدماتی در این حوزه موجب تمایل بیشتر مردم به استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی می‌شود.
 رفع چالش‌های حمل‌و‌نقل به‌خصوص در حوزه درون‌شهری، نیاز به پویایی در مدیریت کلان این شبکه و تعامل سازنده و بهره‌گیری از تجربه، دانش و علوم در سطح بین‌المللی و بومی‌سازی آنها برای بهره‌مندی از سلامت جسمی و روانی جامعه و ارتقای سطح کیفی برای تحقق حمل‌و‌نقل بهینه شهری، دارد.
 روند سریع توسعه شهرنشینی منجر‌به افزایش تقاضا برای زیرساخت‌هایی نظیر تامین آب آشامیدنی، شبکه برق و ایجاد امکانات حمل‌و‌نقل شده است. کفایت محدود یا موازی‌کاری در بخش مدیریت ترافیک شهری، موجب افزایش فاصله میان تقاضا و عرضه امکانات حمل‌و‌نقل شده  است.
   ترافیک، افزایش قابل‌توجه زمان جابه‌جایی، افزایش تصادفات، آلودگی صدا و نزدیک شدن آلودگی هوا به مرزهای سلامت انسان از تبعات حمل‌و‌نقل ناپایدار در مناطق شهری است. پایداری فقط با ایجاد تغییرات در طراحی، الگوهای استفاده و مدیریت وسایل‌نقلیه حاصل نمی‌شود. باید تغییراتی در نحوه تفکر، شناخت و ارزشیابی راهکارهای ممکن برای حل مشکلات حمل‌و‌نقل ایجاد شود. یک شبکۀ حمل‌و‌نقل پایدار نیازمند فعالیت‌هایی بیش از کنترل آلودگی هوا، ترافیک یا کاهش مصرف سوخت است.
حال آنکه راه‌حل منفردی برای حل مشکلات پیچیده حمل‌و‌نقل وجود ندارد و رفع چنین مشکلی نیازمند یک ساز‌و‌کار جامع، پویا و قابل‌اطمینان است. ایستگاه‌های به‌هم‌ریخته، اتوبوس‌های فرسوده در اغلب خطوط، زمان‌بندی نامناسب سرویس‌دهی، به‌هم‌ریختگی ایستگاه‌های مرکزی، نبود تابلوهای مناسب برای اطلاع‌رسانی و راهنمای مسیر، پل‌های هوایی نامناسب و موارد دیگر امروز تمایل به استفاده از حمل‌و‌نقل عمومی را کاهش داده‌اند و حجم بالای ترافیک را  پدید می‌آورند.
   با اندکی تامل در اثرات حمل‌و‌نقل عمومی کارآمد، ‌در‌می‌یابیم استفاده از این شبکه فواید فراوانی برای شهر خواهد داشت. حمل‌و‌نقل عمومی ‌توانایی جایگزینی با صددرصد سفرهای درون‌شهری را ندارد، اما این توان را دارد که درصد در‌خور‌توجهی از آن را بر دوش کشد. بیشترشدن نقش حمل‌و‌نقل شهری مستلزم افزایش کیفیت خدمات در این عرصه و ایجاد جذابیت برای شهروندان در استفاده از خدمات عمومی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code