موضوعات
آذربایجان غربی

توسعه آبیاری مدرن در مناطق محروم پلدشت

نویسنده:
پلدشت به عنوان یکی از شهرستان‌های محروم آذربایجان غربی در کناره رود ارس واقع شده‌ و در سال‌های اخیر شاهد تدبیر مسئولان برای توسعه آبیاری مدرن است...
1396/08/27
پلدشت به عنوان یکی از شهرستان‌های محروم آذربایجان غربی در کناره رود ارس واقع شده‌ و در سال‌های اخیر شاهد تدبیر مسئولان برای توسعه آبیاری مدرن است؛ اقدامی که هم کاهش مصرف آب و هم افزایش تولید محصولات کشاورزی را به ارمغان می‌آورد.
به گزارش ایرنا، کشاورزی و دامداری به عنوان کار اصلی مردم این شهرستان چندی پیش تحت تاثیر بحران آب قرار گرفته بود اما در چند سال گذشته به دلیل رفع مشکل کم‌آبی که با ساخت سد ماکو و انتقال آب آن به اراضی پلدشت و روستاهای اطراف حاصل شده‌، کشاورزی در این منطقه جان دوباره گرفته ‌است.
خدمات دولت در این شهرستان را نمی‌توان تنها در سدسازی و تامین آب کشاورزی خلاصه کرد. توسعه کشاورزی مدرن یکی از اصلی ترین هدایای دولت تدبیر و امید به مردم پرتلاش این شهرستان مرزی است. مدیر جهاد کشاورزی پلدشت با بیان این‌که در حال حاضر 78 درصد زمین‌های کشاورزی این شهرستان به روش سنتی آبیاری می‌شود، گفت: 30 هزار هکتار از اراضی دیمی و آبی این شهرستان به سستیم نوین آبیاری مجهز می‌شود.
«علی اصغرزاده» در بازدید از روند اجرای آبیاری نوین در یکی از اراضی این شهرستان افزود: به منظور استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی طی 2 سال اخیر مسئولان و کشاورزان این شهرستان آستین همت بالا زده اند و طرح‌های نوین آبیاری را در اراضی کشاورزی این شهرستان به اجرا گذاشته اند.
مدیر جهاد کشاورزی پلدشت با اشاره به این‌که با اجرای این طرح‌ها حدود 50 درصد در مصرف آب کشاورزی در این شهرستان صرفه جویی می‌شود گفت: برای آبیاری این میزان اراضی سالانه 150 میلیون مترمکعب آب از سدهای آغ چای، ارس 2، کرم آباد، قیقاج و ماکو برداشت شده و 17 هزار کیلومتر لوله گذاری می‌شود. «اکبر عبدالله نژاد» فرماندار پلدشت گفت: برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین در این شهرستان اعتباری بالغ بر 7 هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به صورت بلاعوض اختصاص یافته که عملیات اجرایی آن شروع شده است و در سال 97 به بهره برداری می‌رسد.
«حسن آقانژاد» یکی از کشاورزان پلدشت نیز گفت: قبلا زمین‌های کشاورزی خود را به صورت ستنی و به روش غرقابی آبیاری می‌کردیم که برای آبیاری زمین‌های خود ساعت‌ها زمان لازم بود وعلاوه برآن 40 الی 65 درصد آب در بین راه به هدر می‌رود اما امروز با استفاده از آبیاری بارانی ضمن صرفه جویی در وقت راندمان آبیاری هم به 85 درصد رسیده است.
«محمد بهرامی» یکی دیگر از کشاورزان منطقه نیز گفت: برداشت چغندرقند در زمین‌های ما در هر هکتار بین 40 الی 45 تن در هکتار بود که با استفاده از روش‌های نوین آبیاری این میزان برداشت به 60 الی 70 تن در هکتار رسیده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code