موضوعات
آذربایجان غربی

تدابیر برداشت محصولات کشاورزی آذربایجان غربی

نویسنده:
معاون استاندار و دبیرشورای اداری آذربایجان غربی گفت: با توجه به سرمای پاییزه تدابیر لازم برای برداشت محصولات کشاورزی در استان اندیشیده شود.
1396/07/16
به گزارش مهر «نادرصفرزاده» در جلسه شورای اداری استان با اشاره به بارش برف پاییزی در بسیاری از مناطق آذربایجان غربی افزود: مسئولان مرتبط باید تدابیر لازم را برای برداشت محصولات کشاورزی تا پیش از بروز مشکل اساسی به ویژه در حوزه سیب و چغندر قند بیاندیشند.
وی ادامه داد:  در حال حاضر بیش از ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول کشاورزی در آذربایجان غربی تولید می شود که 3/5میلیون تن آن مربوط به سیب و چغندرقند است و این محصولات اهمیت بسیاری برای بخش کشاورزی استان دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه عملکرد مدیران استان و شهرستانها توسط استاندار و فرمانداران مورد ارزیابی قرار می گیرد افزود: بر اساس بخشنامه ابلاغی از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور عملکرد مدیران استان و شهرستانها توسط استاندار و فرمانداران مورد ارزیابی قرار می گیرد.
صفرزاده با اشاره به تفویض اختیارات وزرا و روسای 4 سازمان به مسئولان استانی نیز گفت: ۱۳۶ مورد تفویض اختیارات در کشور احصا شده که در استان ما این تفویض اختیار مربوط به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت است. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع آذربایجان غربی گفت: با توجه به سردسیر بودن استان و احتمال قطع گاز، برق و نفت، مسئولان مرتبط تامین سوخت زمستانی را در دستور کار جدی خود قرار دهند.
در این جلسه از مدیران دستگاه های اجرایی برتر در جشنواره شهید رجایی قدردانی شد. در این جلسه که با محوریت اعلام نتایج ارزیابی عملکرد سال ۹۵ دستگاه های اجرایی استان برگزار شد، دستگاه های برتر در بخش های مختلف معرفی و از شورای اداری استان، تندیس و لوح تقدیر جشنواره شهید رجایی را دریافت کردند.
بر اساس ارزیابی های صورت گرفته توسط سازمان برنامه و بودجه استان به عنوان دبیرخانه جشنواره شهید رجایی و اعلام   رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در هفتمین جلسه شورای اداری استان، دستگاه های زیر حایر رتبه های برتر شدند:   اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، سازمان تعاون روستایی استان، اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان، شرکت آب منطقه ای استان، شرکت توزیع نیروی برق استان، بانک کشاورزی استان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، شرکت آب و فاضلاب شهری استان، شرکت مخابرات استان اعلام شدند.
همچنین در این جلسه، لوح تقدیری با امضای استاندار آذربایجان غربی به «مصطفی قلیزاده علیار» به جهت دریافت نشان فرهنگی و جایزه بین المللی استاد شهریار در سومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار در تبریز اعطا شد.

ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در ارومیه
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: با هدف حمایت و ایجاد اشتغال بازارچه دائمی صنایع دستی در ارومیه ایجاد می شود. به گزارش مهر «افسانه رنجبر» با بیان اینکه این بازارچه شامل 4 کیوسک عرضه و فروش است افزود: برای راه اندازی این بازارچه اعتباری حدود ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.
وی با بیان اینکه در این کیوسک ها محصولات تولیدی صنایع دستی بومی استان شامل سراجی، سنگتراش، زیور آلات و رودوزی های سنتی به فروش می رسد عنوان کرد: درصورت تامین اعتبارات درخواستی فاز دوم راه اندازی این بازارچه ها در دیگر شهرهای استان اجرا خواهد شد. رنجبر از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بین المللی به میزبانی ارومیه خبر داد و افزود: این نمایشگاه بین المللی اواخر مرداد سال آینده با حضور تمامی استان‌های کشور و نیز برخی کشورهای خارجی در ارومیه برگزار می شود.
وی با اشاره به هدف از برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: حمایت از صنایع دستی هنرمندان و عرضه مستقیم و بدون واسطه و ایجاد اشتغال با سرمایه و هزینه کم، بخشی ازاهداف میراث فرهنگی استان از برگزاری این نمایشگاه است.معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: ۴۰ نوع صنایع دستی توسط هنرمندان آذربایجان غربی تولید می‌شود که در مرکز استان صنایع چوب، در جنوب استان نساجی، قالی‌بافی  در شمال استان تراش سنگ از جمله هنرهای دستی بومی آذربایجان غربی است. رنجبر از اعطای نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی به برخی صنایع دستی استان خبر داد و گفت: برنامه نشانه ملی مرغوبیت صنایع دستی هردوسال یکبار برگزار می شود وامسال نیز همچون دوره های قبل، طی فراخوانی که بعمل آمد ۶۰ اثر صنایع دستی و بومی استان به این معاونت جهت بررسی و داوری واصل شده است.
وی اضافه کرد: آثار دریافتی در رشته های مختلف صنایع دستی بومی استان است و طی امروز توسط داوران ملی استان و ناظر کشور مورد داوری قرار خواهند گرفت و آثار منتخب جهت بررسی نهایی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال می شوند. رنجبر افزود : برای هراستانی در هردوره، تعداد محدودی اثر واجد تشخیص جهت اخذ گواهی ملی مرغوبیت کالا هستند و ظرفیت استان آذربایجان غربی برای دریافت این گواهی با توجه به تعدد و تنوع آثار، ۱۵ اثر است.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code