موضوعات
آذربایجان غربی

برپایی نمایشگاه خیریه آثار بیماران اوتیسمی در ارومیه

نویسنده:
بیماران اوتیسم اگر از لحاظ هزینه‌های درمان و موقعیت اجتماعی حمایت شوند می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند و در این میان بسیاری از آنها خلاقیت ذاتی در هنر نقاشی دارند.
1396/07/19
 به گزارش تسنیم ، بیماری اوتیسم (درخودماندگی) یکی از بیماری‌های جدی در اختلالات رفتاری است که در اوایل دوره کودکی (معمولاً قبل از 3 سالگی) ظاهر می‌شود.
هر چند علائم و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است، اما همه انواع اوتیسم بر توانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تأثیر می‌گذارد.به نظر می‌رسد که یک اختلال در سیستم عصبی که سبب عدم عملکرد صحیح مغز می‌شود در ایجاد این بیماری مؤثر است و تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم در حال رشد است.
هر چند درمان و شفای کاملی برای درمان اوتیسم وجود ندارد، اما درمان جدی و بموقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان مبتلابه بیماری ایجاد می‌کند.

ایجاد مشکلات برقراری ارتباط
این اختلال در بیماران اتیستیک باعث می‌شود که مغز نتواند در زمینه رفتارهای اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی به درستی عمل کند و کودکان و بزرگ‌سالان اتیستیک در زمینه ارتباط کلامی و غیر کلامی، رفتارهای اجتماعی، فعالیت‌های سرگرم‌کننده و بازی دارای مشکل هستند. اوتیسم یکی از 5 بیماری است که در مجموع به آنها اختلالات نافذ رشد یا به اختصار پی دی دی می‌گویند.
این 5 بیماری عبارتند از اوتیسم، اختلال آسپرگر، متمرکزنبودن در دوران کودکی، اختلال رِت، و اختلالات نافذ رشد که با علائم بیماری‌های ذکر شده همخوانی ندارند.

توانایی خاص بیماران اوتیسم
بیماران اوتیست دارای توانایی‌هایی هستند که این توانایی‌ها شاید در افراد عادی مشاهده نشود. آنها قادر به انجام کارهای هنری هستند که ممکن است از افراد دیگر بر نیاید. در نمایشگاه نقاشی بیماران اوتیسمی و معلولان ذهنی که به مناسبت روز کودک برگزار شد، تابلو نقاشی‌هایی از بیماران اوتیست و معلولان ذهنی به نمایش گذاشته شد که چشم هر بیننده‌ای را متحیر می‌کرد.

جزئیات برگزاری نمایشگاه نقاشی بیماران اوتیسم در ارومیه
نماینده انجمن اوتیسم ایران در ارومیه با اشاره به هدف برگزاری نمایشگاه گفت: 16 مهر به مناسب روز کودک این نمایشگاه برگزار شد که آثاری از کودکان اوتیسم و معلولان ذهنی عرضه شد. «صبا صابونی» افزود: این کودکان ناتوان نیستند بلکه از بچه‌های دیگر توانایی‌های بیشتری دارند و فقط در گفتار و برقراری روابط اجتماعی مشکل‌دارند.

نمایشگاه نقاشی «چیزی بگو»
 مربی هنر درمانی بچه‌های اوتیسم و معلولان ذهنی در رابطه با توان یادگیری این بچه‌ها گفت: نمایشگاه «چیزی بگو» با تلاش یک ساله برای بچه‌های اوتیسم و معلولان ذهنی برگزار می‌شود. «مریم گشایش» افزود: این بچه‌ها وقتی قلم در دست می‌گیرند همانند هنرمندان ماهر نقاشی می‌کنند و در این نمایشگاه تنها بخش کوچکی از آثار این عزیزان به نمایش گذاشته شد.

بیمار اوتیسم فردی مستقل است
علی بیمار اوتیسمی نیز در این نمایشگاه گفت: من 16 سالم است و کلاس هفتم هستم و من تابلو می‌کشم.
3 تا تابلو کشیدم و چندتاهم در خانه است.
مادر علی در رابطه با بیماری فرزندش گفت: علی تمام‌کارهای شخصی خود را خودش انجام می‌دهد و برای خانه نیز خرید می‌کند. به من هک کمک می‌کند.وی افزود: بیماران اوتیست فقط در برقراری روابط اجتماعی مشکل‌دارند و به خاطر همین موضوع علی دیگر نمی‌تواند ادامه تحصیل بدهد و او را در هیچ مدرسه‌ای ثبت‌نام نمی‌کنند.

استفاده از روش موسیقی درمانی برای بیماران اوتیسم
مدیرعامل انجمن غیردولتی توان‌بخشی در آذربایجان غربی در رابطه درمان این بیماری گفت: از سال 93 هنر درمانی برای این بچه‌ها شروع شد و هنر درمانی را به گفتاردرمانی و رفتاردرمانی این بیماران اضافه شد. از سال 96 موسیقی‌درمانی نیز در حال اجراست. فرهاد فانوسی افزود: متولی و سازمانی که به این بچه‌ها کمک می‌کند سازمان بهزیستی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code