موضوعات
آذربایجان غربی

بحران شیوع «ام اس» در آذربایجان غربی

نویسنده:
بر اساس اعلام کارشناسان، در حال حاضر بیش از 3هزار و ۸۰۰ نفر در آذربایجان‌غربی به بیماری‌ام اس مبتلا هستند و این تعداد روز به روز در حال افزایش است.
1396/06/22
به گزارش مهر، با توجه به این آمار، سرعت ابتلا به بیماری‌ام اس در آذربایجان غربی بسیار زیاد است و این استان در منطقه بحران شیوع این بیماری در کشور قرار دارد.
در حال حاضر ۵۳ درصد بیماران مبتلا به ام اس در آذربایجان غربی (شامل 2 هزار نفر) مربوط به شهر ارومیه است که این رقم قابل توجه باید مورد بررسی پژوهشی قرار گیرد. بیماری‌ام.اس (مولتیپل اسکلروزیس) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سیستم اعصاب مرکزی (مغز و نخاع) است و در اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می‌شود.
میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه می‌کند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد.در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده و موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون می‌شود ولی در بیماری‌ام.اس این غلاف به تدریج تخریب می‌شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی‌شود و علایم مختلف بیماری‌ام.اس ظاهر می‌شود.
مدیرعامل انجمن ام اس آذربایجان غربی گفت: سالانه ۳۰۰ نفر در استان به ام اس مبتلا می‌شوند که این آمار نشان می‌دهد سرعت ابتلا به این بیماری عصبی در استان بسیار زیاد و هر ۳۰ ساعت یک نفر است.
«سمیه زارع» افزود: در حال حاضر بیش از 3 هزار و ۸۰۰ نفر در آذربایجان غربی به بیماری‌ام اس مبتلا هستند و این تعداد روز به روز در حال افزایش است.وی ادامه داد: هر ساله حدود ۱۰ درصد، چیزی نزدیک به ۳۰۰ نفر،به این جمعیت افزوده می‌شود که این رقم در آذربایجان غربی با سرعت بسیار بالایی در حال افزایش است.
زارع خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۶ تا به امروز ۱۲۰ نفر مبتلا به ام اس در استان به ثبت رسیده است که این تعداد قشر عظیمی از سرمایه‌های جامعه هستند که باید آنها را بازیافت و یا با شرایط جدید در جامعه از نوشناخت. مدیرعامل انجمن ام اس آذربایجان غربی اظهارداشت: با توجه به این آمار، سرعت ابتلا به بیماری‌ام اس در آذربایجان غربی بسیار زیاد است و این استان در منطقه بحران شیوع این بیماری در کشور قرار دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code