موضوعات
آذربایجان غربی

بازسازی دیوارهای قلعه تاریخی اورارتویی بسطام

نویسنده:
مسئول نمایندگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چایپاره گفت: با هدف حفظ و صیانت از میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی منطقه، بخش‌هایی از قلعه تاریخی اورارتویی بسطام از جمله دیوارهای دفاعی این قلعه مرمت و بازسازی شد...
1396/05/18
مسئول نمایندگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چایپاره گفت: با هدف حفظ و صیانت از میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی منطقه، بخش‌هایی از قلعه تاریخی اورارتویی بسطام از جمله دیوارهای دفاعی این قلعه مرمت و بازسازی شد.
 به گزارش ایرنا، «غلام شیرزاده» با بیان این‌که این قلعه تاریخی که قدمت آن به 800 سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد، بزرگترین قلعه تمدن اورارتویی در ایران و سومین قلعه بزرگ این تمدن در دنیاست، افزود: برای مرمت دیوارهای دفاعی این قلعه ارزشمند 2 میلیارد ریال هزینه شده است. وی باتاکید بر تداوم طرح مرمت و احیای این دژ ارزشمند اورارتویی در سال‌های بعد، اضافه کرد: در این طرح بخش‌هایی از دیوار دفاعی ضلع شرق و جنوب شرقی قلعه با استفاده از قطعه سنگ‌هایی که از کوه‌های اطراف انتخاب شده و از نظر جنس و نوع با نمونه‌های قبلی که در قلعه استفاده شده، همگون است، مرمت شد.
وی با اشاره به این‌که محیط پیرامونی قلعه فنس کشی می‌شود، افزود: بر اساس کتیبه به دست آمده از منطقه، این قلعه به دستور یکی از روسای دوم از پادشاهان اورارتویی در حدود سال‌های 645 قبل از میلاد مسیح احداث شده است.
به گفته وی، این قلعه در آن زمان با هدف کنترل مسیرهای تجاری که از طرف شرق دولت ترکیه به شهرهای تبریز و اردبیل و حوزه دریاچه ارومیه رفت و آمد می‌کرده اند، ساخته شده است. وی ادامه داد: نتایج به دست آمده از کاوش‌های باستان شناسان و پژوهشگران از منطقه نشان می‌دهد که قلعه بسطام از 3 قسمت پایین قلعه، میان قلعه و بالا قلعه تشکیل شده و بخش نخست به سربازان و اسب ها، بخش دوم معبد و بخش سوم به پادشاه اختصاص داشته است.
وی گفت: این بنای تاریخی مشرف به روستای بسطام است و علاوه بر این‌که یکی از روستاهای مصوب هدف گردشگری استان به شمار می‌رود، از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به عنوان یکی از 76 روستای کشور انتخاب شده است که طرح ضربتی تولید و اشتغال در آن به اجرا در می‌آید.
وی افزود: در این طرح، توسعه و اشتغالزایی همزمان در حوزه‌های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی مدنظر بوده و هدف از آن رونق کسب و کار بومی و کمک به تولید و اشتغالزایی برای جوامع محلی است.
وی تعداد بازدید کنندگان داخلی و خارجی از این بنای تاریخی از ابتدای سال جاری تا به امروز را بیش از 4 هزار گردشگر اعلام کرد.
قلعه اورارتویی بسطام با 32 هکتار وسعت در فاصله هفت کیلومتری غرب شهر قره ضیاء الدین به مرکزیت شهرستان چایپاره واقع شده است.
کتیبه کشف شده از این قلعه که به زبان اورارتویی است برای مطالعات و بهره برداری محققان در موزه ملی تهران نگهداری می‌شود. تاکنون بیش از 40 اثر تاریخی ارزشمند چایپاره در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code