موضوعات
آذربایجان غربی

مذهبی

ایمان جوانان محکم شود، شبهات دینی تاثیر نخواهدداشت

نویسنده: هادی پناهی / ارومیه - خبرنگار همشهری
جنگ امروز علیه ایران اسلامی، جنگ نرم است. دشمنان، از هر ابزاری برای صدمه زدن به اعتقاد نوجوانان و جوانان استفاده می‌کنند...
1395/03/25
جنگ امروز علیه ایران اسلامی، جنگ نرم است. دشمنان، از هر ابزاری برای صدمه زدن به اعتقاد نوجوانان و جوانان استفاده می‌کنند. این روزها و در ماه میهمانی خدا، شبکه‌های مجازی به ابزاری برای شبهه افکنی دینی تبدیل شده اند. متونی در گروه‌ها منتشر می‌شود که ظاهری بسیار زیبا دارد اما در باطن سعی در ایجاد شبهه در اعتقادات دینی ما دارد. با حجت الاسلام «روح‌الله خراسانی‌کیا» درباره اهداف این اقدامات و راه‌های مقابله با آن گفت‌و‌گویی داشتیم.
  • این روزها در فضای مجازی مطالبی به ظاهر موجه درباره روزه‌داری منتشر می‌شود که در باطن اهداف دیگری را دنبال می‌کند. این مطالب از چه منابعی و به چه دلایلی منتشر می‌شود؟
به طور قطع این پیام‌ها هدف دار هستند و چون متاسفانه آگاهی جوانان و نوجوانان از دین کم است، این پیام‌ها آنها را دچار شبهه می‌کند. در واقع این پیام‌ها کلید خورده از ناحیه دشمنان دین است. دشمنان اسلام به ویژه رژیم صهیونیستی افرادی را برای شناسایی شبهه‌ها و نفوذ در دین تربیت می‌کنند و اگر در خبرها جست‌وجو کنید میلیاردها دلار برای این کار هزینه می‌کنند. به تازگی نیزدانشکده و رشته زبان فارسی ایجاد کرده اند که به‌دنبال آموزش افراد برای ارتباط با جوانان ایرانی و طرح شبهه‌ها و انحراف جوانان است. هدفشان کم اهمیت جلوه دادن دین و دینداری و از بین بردن روحیه دینی و خداترسی جوانان است. هر فردی دغدغه دین خدا را داشته باشد و با ایمان قلبی و منطق اسلام را پذیرفته باشد باید در حد توان خود از دینش دفاع کند.
  •  این شبهه افکنی مصداقی برای نفوذ دینی و فرهنگی در جامعه ماست. چگونه می‌توان به مقابله با آن پرداخت؟
تا حد امکان عالمان دینی در محیط مجازی جوابگوی شبهات مطرح شده از سوی دشمن هستند ولی متاسفانه عالمان دینی آن طور که باید اطلاع خود را در مورد فضای مجازی و تبلیغ در فضای مجازی بالا نمی‌برند و یا از لحاظ ارتباط و جذب مخاطب و تاثیرگذاری خوب عمل نکرده اند؛ مگر معدود عالمانی که به وسیله رسانه به شهرت رسیده اند.
از یک طرف هم باید گفت، صحبت‌های علمای دینی در فضای مجازی منتشر می‌شود اما دیده نمی‌شود. دقت داشته باشید مسائل دینی در دنیای امروزی به دلیل این همه لذت‌های دنیوی به‌گونه‌ای شده است که جوانان کمتری در کند و کاو و جست‌وجوی معارف هستند. به نظر بنده باید ما به سراغ جوانان برویم، با آنها ارتباط برقرار کنیم و در لابه‌لای این ارتباط مسائل و شبهه‌های دینی را گوشزد کنیم.
  • در مدارس و دانشگاه‌های ایران با توجه به این‌که دروس دینی تدریس می‌شود، چرا این شبهه‌افکنی‌ها باز تاثیر گذار است؟
متاسفانه گاهی زمینه‌های انسان شناسی و دین شناسی در خانواده و در محیط‌های بیرون از کلاس درس مورد توجه قرار نمی‌گیرد و ارزش‌هایی که در کلاس‌های معارف و دینی به کودک و نوجوان و جوان انتقال داده می‌شود، در جاهای دیگر احیا نمی‌شود و از سوی خانواده‌ها از همان روزی که کودک پا به محیط دبستان می‌گذارد بر دیکته و حساب و علوم است.
  • در ماه رمضان حضور روحانیون را در سطح استان شاهد هستیم. آیا روحانیون این موضوعات روز را در خطبه‌های خود مد نظر دارند و آیا مبلغان دینی در این حوزه‌ها خود از آموزش لازم بهره مند شده‌اند؟
البته روحانیون جوان کم و بیش با این‌گونه مسائل روبه رو هستند و در منابر به این شبهه‌ها پاسخ می‌دهند البته کم هستند اما روحانیون مسن چون زیاد علم اینترنت و فضای مجازی ندارند صرفا به بیان احکام بسنده می‌کنند. مشکل ما در ریشه خانواده هاست که توجه به دین در خانواده خیلی کمرنگ شده است و سبب می‌شود فرزندان آنها هم توجهی نداشته باشند؛ در نتیجه رغبت جوانان به مسجد کمتر خواهد شد. در مورد این که آیا روحانیون آموزش‌های لازم را درباره فضای مجازی دریافت می‌کنند، باید اعلام کنم تا جایی که اطلاع دارم در حوزه هم روش سنتی حکم فرماست و اگر طلبه خود علاقه داشته باشد به دنبال این گونه مطالب خواهد رفت. متاسفانه افرادی هم با بیان این که جواب ابلهان خاموشی است توجهی به شبهه‌ها نمی‌کنند غافل از این که جوانان مورد هدف قرار می‌گیرند و با مهیا بودن شرایط نفوذ (اینترنت و ماهواره) جوانان در تیررس اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code