موضوعات
آذربایجان غربی

استخراج سالیانه معادن فعال مهاباد به 509 هزار تن رسید

نویسنده:
رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت مهاباد گفت: مهاباد به لحاظ داشتن ذخایر معدنی فراوان، در حال حاضر با 39 معدن فعال در استان در جایگاه مناسبی قرار داشته و میزان استخراج سالیانه معادن فعال مهاباد به 509 هزار تن رسیده است...
1396/05/18
رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت مهاباد گفت: مهاباد به لحاظ داشتن ذخایر معدنی فراوان، در حال حاضر با 39 معدن فعال در استان در جایگاه مناسبی قرار داشته و میزان استخراج سالیانه معادن فعال مهاباد به 509 هزار تن رسیده است.
«صادق قادری» در گفت و گو با همشهری افزود: مهاباد به لحاظ داشتن موقعیت دسترسی مناسب و نیز برخورداری از ذخایر معدنی فراوان در حال حاضر با 39 معدن فعال در حال استخراج انواع مواد معدنی است.
وی در خصوص مواد استخراجی توسط این معادن گفت: مرمریت، تراورتن ، سیلیس، پوکه معدنی، سیلیس، منگنز، آهن، سنگ‌لاشه، کوارتزیت و باریت از جمله مواد معدنی استخراجی این معادن هستند که در این بین ماده معدنی باریت با تولید سالیانه 97 هزار و 100 تن بیشترین ماده استخراجی معادن مهاباد را به خود اختصاص داده است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد افزود: کاهش بازار فروش و همچنین کمبود منابع مالی از دلایل اصلی تعطیلی حدود 23 معدن این شهرستان در سال 94 و 95 بوده که در صورتی که روند استخراج و تولید توسط این معادن ادامه می‌یافت، علاوه بر اشتغالزایی در امر تولید و استخراج اسمی سالیانه 108 هزار و 755 تن در سال، می‌توانستند به بخش صادرات و حوزه سنگ کشور کمک‌های شایانی ارائه دهند.
قادری گفت: در 3 سال اخیر 5 معدن این شهرستان به دلیل اجرانشدن تعهدات از سوی این اداره سلب صلاحیت فعالیت شدند که متاسفانه به همین علت 70 نفر از افراد شاغل در این معادن کار خود را از دست داده و بی‌کار شده‌اند.
وی یادآور شد: از تعداد 67 معدن مهاباد، 37 معدن در ردیف معادن شرکتی حقوقی، 29 معدن متعلق به اشخاص حقیقی و یک معدن نیز به صورت شرکت تعاونی ثبت شده است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد میزان استخراج سالیانه از معادن فعال مهاباد را 509 هزار تن در سال عنوان کرد و افزود: براساس برآورد این اداره، ذخیره قطعی این معادن در حدود 6 میلیون تن است که در این میان، ماده معدنی سنگ لاشه با 12هزار تن ذخیره قطعی، بیشترین میزان ذخیره در میان سایر مواد معدنی را به خود اختصاص داده است.
قادری افزود: با فعالیت 39 معدن این شهرستان برای 365 نفر شغل ایجاد شده که در صورت حمایت‌های لازم دولت از این بخش در خصوص راه‌اندازی دوباره 23 معدن غیر فعال این شهرستان می‌توان پیش‌بینی کرد که برای 200 نفر دیگر در بخش معدن شهرستان شغل ایجاد شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code