موضوعات
اردبیل

گرفتاری هنرمندان خلخالی در هزارتوی بروکراسی

نویسنده:
یکی از دغدغه‌ها در خصوص مسائل فرهنگی توجه به فعالیت گروه‌های هنری است بنابراین باید مسئولان به این حوزه نگاه ویژه‌ای داشته باشند.
1396/05/22
 به گزارش تسنیم، فعالیت‌ گروه‌های هنری و ادبی اعم از تئاتر، موسیقی، شعر و داستان و سایر شاخه‌های مرتبط با آنها بدون شک نقش برجسته‌ای را در انتقال فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی در میان آحاد جامعه در هر شهری خواهد داشت. این محافل بستر مناسبی را برای کشف استعدادهای هنری جوان و نوجوان ایجاد می‌کنند و در صورت حمایت‌های مادی و معنوی از آنها می‌توان شاهد ظهور و بروز شخصیت‌های بزرگ فرهنگی و هنری در عرصه‌های کشوری و حتی بین‌المللی بود.
در این میان شهرستان خلخال با وجود کمبود امکانات همواره در معرفی چهر‌ه‌های بزرگ به عرصه فرهنگ و هنر حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته است.

وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی
رئیس اداره ارشاد اسلامی خلخال می  گوید: هدف‌گذاری اصلی ما ارتقای فرهنگ و هنر است نه حمایت از هنرمندان به معنای مستقیم و مادی. البته این حمایت‌ها نیز وجود دارد اما بیشترین تمرکز ما روی تربیت هنرمند و تعلیم هنر به هنرمندان و معرفی آنها به جامعه است.  «خرم اشرفی» می‌افزاید: به عنوان مثال، گروه تئاتر خلخال ممکن است از اداره ارشاد خلخال انتظار حمایت‌های مادی داشته باشد اما حمایت‌های ما براساس سیاست‌های کلی، در اختیار قرار دادن امکانات و زیرساخت‌ها برای فعالیت‌های هنری آنها و سایر گروه‌ها و انجمن‌های هنری است.
وی ادامه می‌دهد: گروهای تئاتر می‌توانند از سالن اجتماعات به طور رایگان استفاده و با بلیت‌فروشی هزینه‌های جاری خود را تامین کنند. اداره ارشاد خلخال نیز ریالی را از محل کسب درآمد فروش این بلیت‌ها برای خود لحاظ نمی‌کند و صد درصد آن متعلق به گروه اجرا کننده‌ تئاتر خواهد بود. با این حال، گروه‌ها از این امکانات استقبال نمی‎کنند و تنها می‌گویند از ما حمایت نمی‌شود.

اختلاف‌نظر بین هنرمندان موسیقی
اشرفی با بیان اینکه در بخش موسیقی هنرمندان چندان با هم اتفاق‌نظر ندارند، اظهار می‎کند: این مساله باعث شده است ما نتوانیم برای تشکیل انجمن موسیقی اقدامات جدی انجام دهیم و این خود استفاده از گروه‌های موسیقی خلخالی در برنامه‌های مختلف را تحت تاثیر قرار داده است.
وی می‎گوید: هنرمندان تنها وظیفه اداره ارشاد را حمایت‌های مستقیم مالی می‌دانند. متاسفانه ما به دلیل مشکلات مالی نمی‌توانیم چنین حمایت‌هایی را انجام دهیم و همان‌طور که قبلا نیز گفته شد، ما تنها می‌توانیم با در اختیار گذاشتن زیرساخت‌ها هنرمندان را حمایت کنیم.

نبود دید هنری در مسئولان
مسئول انجمن داستان‌نویسی خلخال می‎گوید: یکی از گلایه‌های هنرمندان از متولیان، نداشتن دید هنری به انجمن‌ها و گروه‌های هنری و ادبی است. این موضوع سبب دلسردی بسیاری از فعالان ادبی و هنری در خلخال شده است که بالطبع از میزان استقبال از شرکت در انجمن‌ها خواهد کاست.
«شیدا عزتی» اظهار می‎کند: متاسفانه بروکراسی‌ در بخش فرهنگ آسیب‌های فراوانی را به این عرصه وارد کرده است و مدیران با دید کاملا اداری به مسائل نگاه می‌کنند. این در حالی است که هنرمند باید از سوی متولیان درک شود و این خود مستلزم داشتن نگاه هنری و ادبی به گروه‌هایی است که می‌خواهند در شهرستان فعالیت کنند.
وی با بیان تاثیرات منفی اینگونه نگاه‌های صرفا اداری به مساله ادامه می‎دهد: ما در انجمن داستان‌نویسان که به تازگی شکل گرفته است، نخواسته‌ایم اعضا با مشکلات و چالش‌هایی که عمدتا معنوی است و نه مادی دچار یاس و نامیدی شوند. به نوعی این مشکلات را پوشش داده‌ایم، هرچند مشکلات مادی ما به قوت خود باقی است.  مسئول انجمن داستان‌نویسی خلخال می‎افزاید: اگرچه مشکلات مادی در عرصه فعالیت‌های هنری و ادبی وجود دارد اما بیشترین انتظار ما حمایت‌های معنوی است که هنرمند و ادیب از فعالیت خود دلزده نشود. برای این موضوع نیاز است متولیان به یک دید هنری برسند و خود را از پیچ و خم‌های بروکراسی یا همان کاغذبازی اداری بیرون بکشند.

بازیگر تئاتری که راننده آژانس است
یکی از فعالان عرصه تئاتر نیز می‌گوید: خلخال در عرصه تئاتر حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و در استان و همچنین استان‌های همجوار گروه‌های فعال تئاتر این شهرستان را جزو سرآمدهای این عرصه می‌دانند.
 «سعید محمدی» می‎افزاید: متاسفانه به دلیل نبود حمایت‌ و پشتیبانی معنوی بسیاری از هنرمندان دیگر به فعالیت در این عرصه چندان راغب نیستند و خود من اکنون در یک آژانس به عنوان راننده مشغول کار هستم. با توجه به گفته‎های رئیس اداره ارشاد اسلامی خلخال، به نظر می‌رسد راه‌حل موضوع، علاوه بر حمایت‌های مالی، درک هنرمند از سوی مسئولان و به خصوص از سوی وزارت ارشاد اسلامی است.
البته درک هنرمند نیازمند داشتن درک و دید هنری به مسائل و دانستن زبان آن است، وگرنه نه‌تنها خود هنرمند، بلکه ساحت هنر نیز زیر چرخ‌های بروکراسی‌ مرسوم له خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code