موضوعات
اردبیل

کمبود مدرسه در روستاهای استان

نویسنده:
کمبود مدرسه در روستاهای اردبیل موجب شده است بسیاری از دانش‌آموزان قادر به ادامه تحصیل در مقاطع متوسطه نباشند و یا برای تحصیل مقطع ابتدایی روزانه کیلومترها راه را در برف و سرما طی کنند.
1396/09/07
به گزارش مهر، اینجا روستای پاراقشلاق اولیا در جعفرآباد است. یکی از ده‌ها روستای استان که مدرسه ابتدایی ندارد. دانش‌آموزان روستا روزانه مسافت 5 کیلومتری را تا حسن خانلو طی می‌کنند و در کلاس درس حاضر می‌شوند.
دوری مدرسه موجب شده است که دانش‌آموز ابتدایی که ۱۲ سال بیشتر ندارد در زمستان‌های سرد و برف‌گیر منطقه از تحصیل منع شود. برخلاف ادعای ممانعت والدین از تحصیل دانش‌آموزان، اهالی روستا مشکلی با درس خواندن فرزندان خود ندارند، اما به دلیل نبود مدرسه حاضر به فرستادن فرزندان خود به روستای دیگر نیستند.
نه از سرویس مدارس روستایی خبری هست نه از کانکس که زمانی گفته می‌شد در همه روستاهای فاقد مدرسه ایجاد شده است تا هیچ دانش‌آموزی از تحصیل باز نماند.
دانش‌آموزان خود تپه‌ها و دشت‌ها را بالا پایین می‌کنند تا صبح اول وقت در مدرسه حاضر شوند. 5 دانش‌آموز دختر و یک دانش‌آموز پسر برای چند ساعت درس خواندن ساعت‌ها راه می‌روند و برای ادامه تحصیل با مشکلات بسیاری مواجهند .

نبود مدارس متوسطه
درد دانش‌آموزان روستای پاراقشلاق اولیا را دانش‌آموزان روستای روشنق اردبیل نیز می‌چشند. در این روستا نبود مدرسه متوسطه اول موجب شده است دانش‌آموزان 3 کیلومتر برای رسیدن به نزدیک‌ترین مدرسه پیاده‌روی کنند.
نه تنها روشنق بلکه در روستای قوناخ قیران مشگین‌شهر یا گندم‌آباد خلخال و صدها روستای دیگر مدرسه متوسطه اول و دومی در کار نیست.
تا جایی که جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه حضرت عباس (ع) استان یکی از کمبودهای اساسی بیشتر روستاهای استان را نبود مدارس متوسطه عنوان کرد.  «حسین میراضی» افزود: برای مثال روستای برندق با 2 هزار نفر جمعیت یک مدرسه متوسطه ندارد و قرارگاه پیشرفت و آبادانی، بازسازی مدارس را در دستور کار قرار داده است .

محرومیت از تحصیل در روستاها
مدیر کل آموزش‌وپرورش استان با پذیرش مشکلات برخی روستاها از جمله پاراقشلاق اولیا تأکید کرد: متأسفانه این مشکلات وجود دارد و 6 دانش‌آموز این روستا روزانه 5 کیلومتر راه را برای رسیدن به مدرسه روستای همسایه طی می‌کنند.
«حمد ناصری» افزود: برای رفع این مشکل به دنبال دریافت مجوز ایجاد کانکس در روستا هستیم و یا اینکه سرویس مدرسه برای دانش‌آموزان دایر شود تا رفت‌وآمد به مراتب راحت‌تر انجام شود.
هرچند انتظار نمی‌رود آموزش‌وپرورش برای 1708 روستای دارای سکنه اردبیل مدرسه احداث کند، اما متأسفانه برخی از اظهارات درباره ایجاد امکان تحصیل برای همه دانش‌آموزان با واقعیت‌ها همخوان نیست.

سرما و تپه‌های پوشیده از برف
امسال در استان مطابق اعلام آموزش‌وپرورش 3395 مدرسه آماده تحصیل شدند، اما سهم دانش‌آموزان روستایی به مراتب کمتر است. از سویی در بیشتر روستاها جاده‌های نامناسب و صعب‌العبور تردد روستاییان را به ویژه در فصل زمستان با مشکل مواجه می‌کند تا جایی که در برخی ایام سال دانش‌آموز روستایی با مسدود شدن راه‌های ارتباطی خانه‌نشین می‌شود و روزها به مدرسه نمی‌رود.
هرچند ایجاد کانکس در مدارس روستایی به عنوان فرصت مطلوب ایجاد فضای آموزشی قلمداد می‌شود، اما کل مدارس کانکسی برای 1708 روستا فقط ۳۷ مورد است.
از سویی با توجه به انعکاس وضعیت تحصیل بسیاری از دانش‌آموزان روستایی، سرویس مدرسه اقدامی فانتزی تعبیر می‌شود.
این مشکلات در وضعیتی به قوت خود باقی است که همچنان دانش‌آموزان روستایی در برف و باران مسافت‌های چند کیلومتری را برای رسیدن به کلاس درس طی می‌کنند و با مفهوم امکان تحصیل در محل زندگی خود بیگانه‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code