موضوعات
اردبیل

کمبود فضای بیمارستانی در استان

نویسنده: پوپک قاسمی اردبیل- خبرنگار
سلامت از نیازهای پایه مردم است و تقویت زیرساخت‌های درمانی با نگاهی آینده‌نگر یک مسئله ضروری است.وجود زیرساخت‌های استاندارد و با کیفیت درمانی را می‌توان سرمایه‌ای برای اهالی یک استان دانست اما اردبیل در حال حاضر از نبود این زیرساخت‌ها رنج می‌برد....
1396/09/14
  سلامت از نیازهای پایه مردم است و تقویت زیرساخت‌های درمانی با نگاهی آینده‌نگر یک مسئله ضروری است.وجود زیرساخت‌های استاندارد و با کیفیت درمانی را می‌توان سرمایه‌ای برای اهالی یک استان دانست  اما اردبیل در حال حاضر از نبود این زیرساخت‌ها رنج می‌برد. در شرایط فعلی حوزه عمرانی سلامت باید به گونه‌ای طراحی شود که توان پاسخگوی به نیازهای مردم را داشته باشد.
طرح تحول نظام سلامت از برنامه‌های دولت برای بهینه کردن خدمات درمانی و بهداشتی است که در استان نیز همپای سایر نقاط کشور در حال اجراست.

سرانه تخت در استان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان در گفت‌وگو با همشهری گفت: استان در حال حاضر هزار و 872 تخت فعال دارد که طبق برنامه ریزی‌ها باید تا سال 1404 به 3هزار تخت افزایش یابد.
«مجید علی غریبانی» اظهار کرد: از پروژه‌های در دست بهره برداری می‌توان بیمارستان پارس‌آباد، تروما و بیمارستان امام رضا (ع) را برشمرد که هر چند زمان مشخصی برای بهره‌برداری نمی‌توان وعده داد اما این پروژه‌ها بالای 90درصد پیشرفت دارند. وی اظهار کرد: برای تجهیز بیمارستان پارس‌آباد منتظر تحویل اداره مسکن و شهرسازی هستیم و به محض تحویل برای تجهیز در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام می‌شود. غریبانی در مورد تاخیر بهره‌‎برداری از پروژه تروما گفت: این بیمارستان به دلیل اشتباه در برآورد اعتبار در دوره‌های گذشته برای تکمیل دچار مشکل شده است اما با پیگیری‌ها سعی می‌کنیم این پروژه به سرانجام برسد، همچنان که در داخل این بیمارستان مرکز «ام آر آی» در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

زیرساخت‌های بیمارستانی شهرستان‌ها
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان در مورد تامین زیرساخت‌های درمانی در شهرستان‌ها اظهار کرد: تکمیل و ساخت بیمارستان در همه شهرستان‌های استان مورد توجه ما قرار دارد. باید در اینجا به یک مشکل زیربنایی فرهنگی اشاره کرد که اهالی شهرستان‌ها به متخصصان مقیم شهر خود اعتماد نمی‌کنند و گاه ترجیح می‌دهند به مرکز استان مراجعه کنند. این مشکل فرهنگی در جامعه ما وجود دارد که بیماران ترجیح می‌دهند به شهری بزرگتر از شهر خود برای درمان بهتر مراجعه کنند. این رفتار باعث می‌شود ساخت بیمارستان از توجیه اقتصادی در مناطق کم جمعیت برخوردار نباشد، هر چند که حتی با وجود این وضعیت ما سعی در تامین زیرساخت‌ها و تجهیز آنها در مناطق کم جمعیت هم داریم. ما از مردم درخواست می‌کنیم به پزشکان مقیم شهر خود اعتماد و از مراجعه غیرضروری به مرکز استان خودداری کنند.
وی در مورد طرح انتقال بیمارستان فاطمی گفت: بیمارستان فاطمی در سال 1316 مورد بهره برداری قرار گرفته است. این بیمارستان از ساختمان‌های تاریخی است که ما حقی برای تعمیر آن نداریم و تصمیم بر این گرفته شده است این بیمارستان منتقل شود اما در صورت انتقال باز قسمت‌هایی که مربوط به بخش تاریخی ساختمان نیست برای اهداف درمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
مدیرکل راه و شهرسازی استان گفت: این بیمارستان با قدمتی 77 ساله هم اکنون در بخش‌های بستری اورژانس، ارتوپدی 2، جراحی مردان، جراحی زنان، اتاق عمل جراحی، اتاق عمل مغز و اعصاب،ICU جراحی،ICU مغز و اعصاب، مغز و اعصاب مردان، مغز و اعصاب زنان، روان مردان، روان زنان و سوختگی فعالیت می‌کند و با 218 تخت مصوب و 190 تخت فعال و با 587 نفر پرسنل به عنوان تنها مركز تروما و سوختگی استان وابسته به دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان است.
«محبوب حیدری» اظهار کرد: بیمارستان جایگزین فاطمی یکی از پروژه‌های حیاتی و اولویت‌دار در استان است که به خاطر تغییر مشخصات طرح نتوانسته بودیم این پروژه را عملیاتی کنیم اما به زودی این طرح اجرایی خواهد شد.

افزایش 4 برابری تخت‌های بیمارستانی
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز با اشاره به کمبود فضای بیمارستانی استان از نیاز استان به ساخت بیمارستان هزار تختی در اردبیل سخن گفت و ابراز امیدواری کرد نسبت به تحقق آن اقدام شود.
«صادق حضرتی» تصریح کرد: با وجود افزایش قابل‌توجه تخت‌های بیمارستانی در اردبیل همچنان با کمبود مواجه هستیم.
وی افزود: تا قبل از انقلاب 7 بیمارستان در اردبیل وجود داشت. این تعداد اكنون به ۱۵ مورد افزایش یافته است. در عین حال تخت‌های بیمارستانی نیز از ۵۰۰ مورد به هزار و 872 مورد یعنی 4 برابر افزایش یافته است.
معاون امور بهداشتی علوم پزشکی استان ادامه داد: ۷۵ تختICU، ۵۶ تخت CCU و ۱۲۰ تخت دیالیز در استان موجود است.
به گفته حضرتی، خدمات پیشرفته درمانی در استان فعال شده و ۱۷ کلینیک تخصصی در استان دایر شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code