موضوعات
اردبیل

کاهش جمعیت عشایر اردبیل

نویسنده:
در دهه‌های اخیر جمعیت عشایر استان با کاهش همراه بوده است؛ به طوری که مهاجرت‌های گسترده به حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی مشاهده می‌شود.
1396/07/19
به گزارش مهر، در استان ۱۵ هزار خانوار عشایر با جمعیتی بیش از ۸۰ هزار نفر در شهرستان‌های بیله‌سوار، پارس‌آباد، گرمی، مشگین‌شهر و خلخال سکونت دارند.
به عبارتی 6 درصد از جمعیت استان شامل عشایر است و در مجموع 6/5 درصد از جمعیت عشایر کشور را نیز ایل شاهسون تشکیل می‌دهند.
با وجود این در دهه‌های اخیر جمعیت عشایر با کاهشی نگران‌کننده روبه‌رو بوده است که گویای مشکلات معیشتی این قشر و ناتوانی در تداوم وضعیت قبلی زندگی آنان است.
مدیر کل امور عشایر استان تصریح کرد: ایل شاهسون از ۴۳ طایفه تشکیل شده است و در دامنه کوه‌های سبلان، باغرو و بزقوش حیات
دارد.
«قادر هنرمند» با بیان اینکه جمعیت ایل شاهسون در استان ۱۵ هزار خانوار است، اضافه کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر با کاهش قابل‌ توجه جمعیت عشایر مواجه شده‌ایم و می‌توان گفت در یک یا 2 دهه اخیر جمعیت عشایر ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.
وی دلیل اصلی کاهش جمعیت را درآمد ناکافی عشایر دانست و افزود: به دلیل کمبود مراتع عشایر درآمد کافی ندارند و متأسفانه به حاشیه شهرها مهاجرت می‌کنند.
مدیر کل امور عشایر استان تأکید کرد: در وضعیتی که عشایر ۳۰ درصد از محصولات لبنی استان را تأمین می‌کنند و قابلیت بیشتری نیز برای تولید دارند بعد از مهاجرت به مشاغل کاذب روی می‌آورند.
هنرمند ابراز امیدواری کرد با اجرای طرح‌های احیا و توسعه مراتع به ویژه با بهره‌برداری از پایاب خداآفرین در شمال استان به سطح مراتع افزوده شود و در نتیجه وضعیت معیشتی عشایر استان بهبود یابد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code