موضوعات
اردبیل

کارخانه فرنچ‌فرایز سیب‌زمینی آماده بهره‌برداری شد

نویسنده:
به گفته استاندار، نخستین کارخانه فرنچ‌فرایز سیب‌زمینی در استان آماده بهره‌برداری شده و قرار است در هفته دولت با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شود.
1396/05/22
به گزارش ایرنا «مجید خدابخش» در جلسه گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی اردبیل افزود: این کارخانه با ظرفیت 100 هزار تن نقش بزرگی در اشتغال استان ایجاد می‌کند و با راه‌اندازی آن 50 درصد محصولات تولیدی به کشورهای همجوار صادر می‌شود.  وی اضافه کرد: با بهره‌‌برداری از مجهزترین کارخانه فراورده‌های سیب‌زمینی، مشکلات سیب‌‌زمینی‌‌کاران استان تا حد زیادی رفع می‌شود.
خدابخش افزود: براساس تمهیدات اندیشیده شده، این کارخانه تبدیلی سیب‌زمینی قادر است تنها در یک نوبت کاری 30 هزار تن غده‌ خام این محصول را به محصول نیمه‌‌آماده‌ای که اصطلاحا فرنچ‌فرایز نامیده می‌شود، تبدیل کند.
وی اظهار کرد: این کارخانه قابلیت و توانایی این را نیز دارد که در 3 نوبت کاری بیش از 100 هزار تن سیب‌‌زمینی را فراوری کند.
استاندار گفت: سیب‌‌زمینی یکی از محصولات اصلی تولیدی مردم استان است که تولید مازاد بر نیاز قابل ملاحظه‌ای دارد. برای حمایت از سیب‌‌زمینی‌کاران استان باید صنایع تبدیلی و تکمیلی این محصول با قدرت و مدیریت در عرصه خدمت‌رسانی حضور داشته باشد و این صنایع اجازه ندهند تولید مازاد بر نیاز این قشر زحمتکش در انبارها تلف یا با افت شدید قیمت، آنها متحمل زیان شوند.
استاندار با اشاره به کاهش صادرات سیب‌زمینی در استان افزود: علت کاهش صادرات این محصول ثابت بودن نرخ ارز و تورم 10 درصدی است. امسال در قانون بودجه دولت جبران مابه‌التفاوت را به عنوان مشوق صادرات در دستور کار دارد و صادرکنندگان می‌توانند از این امکان استفاده کنند.  وی برندسازی و ارتقای فرهنگ صادراتی را ضروری خواند و گفت: جوانان استان می‌توانند در زمینه برندسازی محصولات فعالیت داشته باشند و مهم‌تر از آن فرهنگ صادرات هم باید در استان ارتقا یابد.
استاندار درباره به‌روز شدن فناوری واحدهای تولیدی نیز افزود: در حال حاضر فناوری کارخانه‌های استان قابل رقابت با دیگر کشورها نیست و دولت برای به‌روز کردن آن، مشوق‌های لازم را در نظر گرفته که از جمله آنها تقبل نصف سود بانکی از سوی دولت است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code