موضوعات
اردبیل

پروانه دم‌قهوه‌ای در كمین جنگل‌های خلخال

نویسنده:
وجود پروانه دم‌قهوه‌ای در ایران اولین بار در سال 1316 گزارش شده است. این آفت در استان‌های شمالی از جمله اردبیل، همدان، زنجان، آذربایجان‌های شرقی و غربی و مرکزی حضور دارد.
1396/06/22
به گزارش ایرنا، پروانه دم‌قهوه‌ای به درختانی مانند افرا، توس (غان)، گیلاس، سیب، آلبالو، صنوبر، زالزالک، آلو، گلابی، بلوط، بید، نمدار و نارون حمله می‎كند.
خسارت‌های این آفت در سال‌های گذشته جنگل‎های استان را دچار آسیب كرده است و به نظر می‎رسد دوباره پای این حشره به این جنگل‎ها باز شده باشد.
مدیر جهاد کشاورزی خلخال می‎گوید: شیوع آفت پروانه دم‌قهوه‌ای و دم‌طلایی در مناطق جنگلی، جنگل‌های شهرستان خلخال را در معرض خطر تهدید قرار داده است.
به گزارش ایرنا «هادی ذبیحی» در جلسه مخاطرات کشاورزی مدیریت بحران و کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی خلخال می‎افزاید: با توجه به واقع شدن 85 درصد از جنگل‌های استان در این شهرستان و وجود جنگل درختان قدکوتاه با گونه‌های نادر جنگلی، مبارزه با آفت پروانه دم‌قهوه‌ای برگ‌خوار درختان جنگلی بلوط ضروری است.
وی با اشاره به طغیان آفت پروانه دم‌قهوه‌ای و دم‌طلایی در مناطق جنگلی میرعادل بولاغی اندبیل، فینارود خوجین و خانقاه سادات خلخال اظهار می‎كند: در صورت کوتاهی در کنترل و مبارزه با این افت برگ‌خوار شیوع آفت در باغ‌های مثمر خلخال نیز دور از انتظار نیست.
مدیر جهاد کشاورزی خلخال ادامه می‎دهد: در این صورت میزان خسارات وارده از جانب این آفت به مراتب بیشتر شده و هزینه‌های مبارزه نیز به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
وی کاهش بارندگی، کاهش میزان رطوبت و ادامه روند خشکسالی همراه با افزایش دمای بی‌سابقه در خلخال را از جمله عوامل شیوع آفت پروانه برگ‌خوار در مناطق جنگلی ذکر می‌کند و خواستار مبارزه با آن از جمله از بین بردن لانه‌های زمستانی این آفت در درختان بلوط جنگل‌های خلخال از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان می‌شود.
ذبیحی می‎گوید: با وجود واقع شدن بیش از 85 درصد از سطح جنگل‌های استان در خلخال، متاسفانه این شهرستان فاقد مرکز تحقیقات جنگل بوده و از داشتن کارشناس جنگل‌شناسی در اداره منابع طبیعی خود نیز محروم است. با کاهش امکانات ایستگاه تحقیقات منابع طبیعی، تنها ایستگاه تحقیقات منابع طبیعی این شهرستان نیز در حال تبدیل شدن به پایگاه است.

كمبود اعتبار نباید بهانه شود
فرماندار خلخال نیز می‌گوید: کمبود اعتبارات استانی در اداره کل منابع طبیعی استان نمی‌تواند بهانه‌ای برای کوتاهی در مبارزه با آفت پروانه دم‌قهوه‌ای برگ‌خوار در مناطق جنگلی این شهرستان باشد.
«فریدون بابایی» می‎افزاید: مسئولان دستگاه‌های اجرایی در مواجهه با این‌گونه موارد وظیفه حاکمیتی دارند. با توجه به اینکه جنگل‌ها منابع ملی کشور محسوب می‌شوند، اداره کل منابع طبیعی استان می‌تواند با استفاده از اعتبارات ملی حفظ و حراست از جنگل‌ها برای مقابله و از بین بردن این آفت اقدام کند.
وی اظهار می‌كند: هر چند کارشناس اداره کل منابع طبیعی استان در این جلسه حالت بحرانی و طغیان آفت را قبول ندارد، ولی با ادامه روند فعلی و دست روی دست گذاشتن منابع طبیعی در مقابله با این آفت قطعا مرحله بحرانی و آلوده شدن باغ‌های میوه شهرستان به آن دور از انتظار نخواهد بود.  وی تصریح می‌کند: جلسات برگزار شده در فرمانداری خلخال که بیشتر اوقات مدیران کل مرکز استان دعوت به آن را اجابت نمی‌کنند، تنها برای ارائه آمار و ارقام صوری نیست. این جلسات به تناسب ضرورت‌های شهرستان برگزار می‌شوند و حضور مدیران کل مدعو در این جلسات برای تصمیم‌گیری و حصول نتیجه در خصوص مسائل و مشکلات مطرح شده منطقه در جلسه ضرورت دارد.  خسارت آفت برگ‌خوار بلوط دم‌قهوه‌ای و دم‌طلایی بر اثر تغذیه لاروهای آن - به ویژه لاروهای سنین آخر - از برگ‌‌هاست. آنها با تنیدن تار دور برگ‌‌ها لانه‌های زمستان‌گذرانی هم برای خود می‌‌سازند.  لاروها معمولا در طول روز از برگ‌‌ها تغذیه می‌کنند و شب‌ها را در لانه‌ها می‌گذرانند. با رشد لاروها و بزرگ‌تر شدن آنها و به دلیل کمبود جا، لانه‌ها بزرگ‌تر شده و یا در قسمت‌‌های دیگر لانه‌های جدیدی که مانند کیسه‌‌های سفیدی روی درختان آویزان است، ساخته می‌شود.  در خردادماه تغذیه لاروها از برگ درختان میزبان به حدی می‌‌رسد که اغلب درختان عاری از برگ شده و شکل پاییزی به خود می‌گیرند. این مساله سبب رکود رشد و تضعیف درختان می‌شود.
در اواخر خردادماه درختان فرصت تجدیدحیات می‌یابند، ولی در اواسط شهریورماه لاروهای سنین اولیه و تازه از تخم خارج شده مجددا شروع به تغذیه از برگ آنها می‌‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code