موضوعات
اردبیل

پرداخت غرامت زنبورداران در هاله‌ای از ابهام

نویسنده:
دریافت غرامت از بیمه چند سالی است برای زنبورداران به یک مشکل تبدیل شده است. به گفته برخی از این زنبورداران غرامت سال‌های گذشته آنها یا کامل پرداخت نشده است یا اصلا خبری از پرداخت غرامت نیست.
1396/05/21
 به گزارش تسنیم، زنبورداران استان از سال‌های گذشته با این مشکل دست به گریبانند. با این حال این مسأله از سوی جهاد کشاورزی و صندوق بیمه کشاورزان همچنان مسکوت و معلق مانده است. آنان از پرداخت نشدن غرامت همانقدر گله دارند که ادعای مسئولان مبنی بر پرداخت تمام و کامل خسارت‌ موجب ناراحتی‍‌شان شده است.

معوقه در پرداخت بیمه نداریم
مسئول صندوق بیمه کشاورزی استان می‎گوید: ما از سال‌های گذشته معوقه‌ای در پرداخت بیمه نداشته‌ایم مگر اینکه خود زنبوردار دام خود را بیمه نکرده باشد و یا پیگیر مطالبه و خسارت خود نباشد. «عادل محمدی» با اشاره به اینکه فقط خسارت دام چند تن از زنبورداران استان در سال زراعی جاری هنوز پرداخت نشده است، افزود: ما در صندوق بیمه کشاورزی همه خسارت‌های زنبورداران را ثبت کرده‌ایم و به موقع آن را پرداخت می‌کنیم. از فروردین امسال این غرامت‌ها پرداخت نشده است که در اسرع وقت با شناسایی و آزمایش دام زنبورداران خسارت‌دیده برای پرداخت غرامت آنها نیز اقدام خواهیم کرد.

غرامت پرداخت نشده است
یکی از زنبوداران استان می‎گوید: در سال‌های 92 و 93 دام من بیشترین خسارت را دید و با وجود پیگیری‌های مداوم در سازمان جهاد کشاورزی باز هم پاسخی قانع‌کننده از این سازمان دریافت نکردم. «مسعود پوربایرامیان» با اشاره به اینکه بعد از تعلل پرداخت غرامت از سوی جهاد کشاورزی ‌اکنون در منطقه‌ای در شمال کشور مستقر است، می‎افزاید: همه این تعلل‌ها باعث شد من همه دام‌های خود را بردارم و به منطقه‌ای در شمال کشور کوچ کنم. یکی دیگر از تولیدکنندگان عسل در استان که ‌اکنون در منطقه نیر فعال است، اظهار می‎کند: برای پیگیری خسارت زنبورهای خود چند بار به دامپزشکی مرکز نیز مراجعه کردم، اما آنها هم بهانه آوردند باید در خود استان پیگیر این مطالبه باشم. «علی نقی‌وند» با اشاره به برخی تعلل‌های مسئولان سازمان جهاد کشاورزی در طول سال‌های گذشته می‌افزاید: با آنکه سال گذشته بیمه‌نامه در دست داشتم و دام‌های خود را نیز بیمه کرده بودم، هزینه‌ای بابت خسارت سال گذشته به من پرداخت نشد. این زنبوردار بومی با بیان اینکه مراجعه‌‌هایی به صندوق بیمه کشاورزان در اردبیل داشته است، می‌گوید: در مراجعه اخیر بیمه‌گذار صندوق بیمه کشاورزی اردبیل گفت پرداخت خسارت سال زراعی جاری در دست اجراست و دستور آن برای بررسی به وزارت جهاد کشاورزی صادر شده است. نقی‌وند تصریح می‎کند: 200 کلنی از دام‌هایم در اسفندماه 95 و فروردین‌ماه 96 تلف شد، اما بیمه فقط غرامت 80 کلنی از آنها را برای پیگیری و پرداخت در نظر گرفته که این امر در واقع ظلم بزرگی در حق زنبورداران است. وی ادامه می‎دهد: متأسفانه در مراجعات اخیر ما به صندوق بیمه خبری از پرداخت هزینه خسارت سال‌های گذشته نبود در حالی که نیاز است مسئولان در این زمینه با پرداخت خسارت، رضایت زنبورداران را جلب کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code