موضوعات
اردبیل

پدافندغیرعامل؛ مصونیت واقعی جامعه در برابر تهدیدات

نویسنده: ساناز لطیفی اردبیل ـ خبرنگار
زندگی انسان همواره با حوادث مختلفی عجین بوده است، مخاطرات متعدد با منشأ طبیعی یا انسانی به‌سرعت یک چشم برهم زدن قادر است
1396/08/10
زندگی انسان همواره با حوادث مختلفی عجین بوده است، مخاطرات متعدد با منشأ طبیعی یا انسانی به‌سرعت یک چشم برهم زدن قادر است زندگی را دگرگون کند و به گونه‌ای نشانه‌های حیات را از پهنه وسیع جهان بزداید که گویی روزی حتی یک موجود زنده در آن نمی‌زیسته است. بر این اساس لزوم رعایت تمهیداتی پیشگیرانه برای مصون داشتن انسان‌ها از چنین خطرات احتمالی از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اردبیل استانی است كه حوادث زیادی در آن روی می‌دهد و برای جلوگیری از چنین حوادثی نیاز است كه اقدامات پیشگیرانه‌ای صورت بگیرد از این رو گفت‌وگویی با مدیر كل پدافند غیرعامل استان«بخشعلی لطیفی» انجام داده‌ایم كه در ادامه می‌خوانید:
  • به عنوان نخستین سؤال خوب است به ما بگویید اساسا پدافند غیرعامل چیست؟
پدافند به معنی دفاع و حفظ جان مردم، تضمین امنیت افراد در همه   مواقع در برابر هرگونه شرایط و موقعیت است. پدافند به 2 شاخه پدافند عامل و غیرعامل تقسیم می‌  شود. پدافند عامل دفاع در مقابل دشمن با به‌کارگیری سلاح‌ها، تجهیزات جنگی و تکنیک  ‌های رزمی است. پدافند غیرعامل نیز به مجموعه اقدامات و تدابیر غیرمسلحانه‌ای گفته می‌شود که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری در مقابل تهدید‌های رقیب یا دشمن توسط فرد یا جامعه انجام می‌شود تا امنیت همه‌جانبه جامعه تأمین شود.
  • پدافند غیرعامل استان از چه زمانی شروع به فعالیت كرد؟
اداره کل پدافند غیرعامل استان قبلا مستقل نبود و توسط اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری اداره می‌شد. این اداره برای نخستین بار در ششم اسفند سال 1391 با ابلاغ استاندار وقت و با تعیین و انتصاب اولین مدیر کل به صورت مستقل شروع به فعالیت كرد و در حال حاضر 6 سال است كه به طور مستقل اداره می‌شود.
  • اصلی‌ترین هدف پدافند غیرعامل در استان چیست؟
اهمیت موضوع پدافند غیرعامل همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است تا جایی كه آن را سپری مصونیت‌بخش برای کشور می‌دانند، زیرا کشور را از درون حفظ می‌کند. به همین دلیل اصلی‌ترین هدف پدافند غیرعامل ایمن‌سازی و شناسایی و کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌های مورد نیاز مردم است، البته دستیابی به این اهداف مستلزم همدلی، همگامی، انسجام و تعامل هدفمند ادارات و سازمان‌‌های مربوطه است. انتظار داریم در این زمینه شاهد همکاری و مشارکت هرچه بیشتر دستگاه‌های مختلف استان باشیم.
  • آیا پدافند غیرعامل فقط در مسائل نظامی دخالت دارد؟
برخی شاید تصور كنند كه پدافند غیرعامل فقط در زمان جنگ كاربرد دارد، اما باید گفت تأمین زیرساخت‌ها در جامعه در همه لحظات و برای مقابله با بحران‌های احتمالی ضروری است. پدافند غیرعامل مختص مسائل نظامی نیست و باید در همه مراحل به‌روز باشد، زیرا جنگ‌‌ها با پیشرفت‌ فناوری و به‌كارگیری تجهیزات مدرن و هوشمند ماهیت پیچیده‌تر و مخرب‌تری به خود گرفته‌‌اند پس وجود پدافند غیرعامل در شناسایی، ایمن‌سازی جامعه و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از تهدیدهای دشمنان و از بین بردن و سركوب كردن آنان می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
  • از مهم‌ترین اولویت‌های پدافند غیرعامل استان چیست؟
اصلی‌ترین اولویت پدافند غیرعامل استان در وهله اول تأمین نیازهای ضروری و مایحتاج اولیه مردم در مواقع بحرانی است و در مراحل بعدی فرهنگسازی، آموزش و اطلاع‌رسانی مردم در مورد پدافند غیرعامل است. در بحث اطلاع‌رسانی با چاپ بروشور، پوستر و همچنین مصاحبه‌‌های رادیویی، تلویزیونی و مطبوعاتی توانسته‌ایم مردم را با فلسفه وجودی پدافند غیرعامل آشنا کنیم.
  • برای اقدام به‌موقع در وضعیت بحرانی، پدافند غیرعامل اکنون چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد؟
با توجه به حساسیت موضوع و اینكه اقدامات حوزه پدافند غیرعامل باید منطبق با علم و دانش روز باشد مانورها و رزمایش‌های مختلفی در ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان برگزار می‌كنیم. هدف از برگزاری این رزمایش‌ها آشنایی و تمرین مقابله با پدیده‌ها در مواقع بحرانی است تا جایی كه روز به روز تعداد آنها افزایش می‌یابد.
  • چند دستگاه عضو پدافند غیرعامل استان هستند؟
پدافند غیرعامل استان قبلا 6 كارگروه داشت كه به تازگی برای انسجام و تقویت دستگاه‌های اجرایی مرتبط و با هدف تحقق برنامه‌های پدافند غیرعامل در استان به 14 كارگروه ارتقا یافته است. همه دستگاه‌ها مستقل‌اند و اعضای آنها نیز مشخص هستند، البته شورای پدافند غیرعامل در همه شهرستان‌های استان فعال است و در مورد تشكیل كارگروه برای مدیریت در مواقع بحران‌های احتمالی هیچ‌گونه نگرانی نداریم.
  • پدافند غیرعامل استان چه اقدامات پیشگیرانه‌ای برای مواقع بحرانی انجام داده است؟
دوگانه‌سوز شدن تعدادی از نانوایی‌ها در شهرستان‌های مختلف برای ارائه خدمات به مردم در مواقع قطع گاز و پیگیری برای گسترش تعداد این واحدها، انجام مطالعات پدافند غیرعامل و تأمین آب در شرایط اضطراری در تأسیسات آب و فاضلاب شهر اردبیل، ارتقای سطح کارگروه‌های استان و برگزاری همایش‌ها و دوره‌های مختلف در سازمان نظام مهندسی استان از جمله اقدامات اداره کل پدافند غیرعامل استان است.
  • دوگانه‌سوز شدن چه مراكزی بیشتر مورد تأكید پدافند غیرعامل است؟
دوگانه‌سوز کردن موتورخانه‌های مراکز حیاتی استان، راه‌اندازی ژنراتورهای برق اضطراری در مراکز حساس و حیاتی از جمله بیمارستان‌ها، مراکز نظامی و انتظامی، مراکز خدمات‌رسانی، استانداری و سایر سازمان‌های مهم به منظور مستمر کردن ارائه خدمات به مردم در مواقع اضطراری بسیار ضروری و از تأكیدات ماست.
  • اقدامات شما فقط در حیطه سخت‌افزای است؟
برنامه‌های ما فقط سخت‌افزاری نیست، زیرا نیاز است كه در حیطه ما اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی صورت بگیرد تا مردم با اهم فعالیت‌های ما آشنا شوند. از این رو برگزاری همایش سایبری و فناوری اطلاعات، شرکت در برنامه تلویزیونی و رادیویی با محوریت تبیین اهداف و وظایف پدافند غیرعامل، فرهنگسازی با مشارکت دستگاه‌های اجرایی استان، برگزاری نمایشگاه‌ها و مسابقات مختلف درباره پدافند غیرعامل و تهیه و توزیع سی دی و دفترچه‌های آموزشی پدافند غیرعامل از جمله اقدامات فرهنگی ماست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code