موضوعات
اردبیل

نیاز اردبیل به 2 هزار تخت بیمارستانی

نویسنده: عادله جوادزاده - شهرام جباری اردبیل - خبرنگار
استان اردبیل به لحاظ امکانات درمانی و فضای بیمارستانی در وضعیت مطلوبی نیست و سال‌هاست اهالی آن انتظار بهره‌برداری از چندین پروژه و طرح بیمارستانی ‌را مانند بیمارستان‌های تروما، پارس‌آباد و هزار تختخوابی جایگزین بیمارستان فاطمی دارند. در هفته اول مردادماه، به مناسبت هفته اردبیل، وزیر بهداشت با حضور خود در استان در جریان وضعیت درمانی و بهداشتی آن قرار گرفت و برخی پروژه‌ها به بهره‌برداری رسید....
1396/05/16
استان اردبیل به لحاظ امکانات درمانی و فضای بیمارستانی در وضعیت مطلوبی نیست و سال‌هاست اهالی آن انتظار بهره‌برداری از چندین پروژه و طرح بیمارستانی ‌را مانند بیمارستان‌های تروما، پارس‌آباد و هزار تختخوابی جایگزین بیمارستان فاطمی دارند. در هفته اول مردادماه، به مناسبت هفته اردبیل، وزیر بهداشت با حضور خود در استان در جریان وضعیت درمانی و بهداشتی آن قرار گرفت و برخی پروژه‌ها به بهره‌برداری رسید.

پولی وجود ندارد
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای ساخت بیمارستان هزار تختخوابی در اردبیل قولی نمی‌دهم زیرا ‌این موضوع در حد یک پیشنهاد مطرح شده است.
«حسن قاضی‌زاده هاشمی» در مورد ساخت بیمارستان هزار تختخوابی اردبیل اظهار کرد: این بیمارستان در حد یک پیشنهاد بوده و هیچ تصمیم‌گیری در ‌این حوزه انجام نشده است. به همین دلیل در‌ این خصوص وعده‌ای نمی‌دهم که امکان عملیاتی شدن پیدا نکند.  وی بیان کرد: تا سال ۱۴۰۴ استان حداقل به ۲ هزار تخت بیمارستانی نیاز دارد که ما از مدت‌ها قبل پیشنهاد‌ تامین آن را به شورای اقتصاد و سازمان برنامه‌ریزی داده‌ایم اما اعتباری برای ساخت آن وجود ندارد.  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: ما برای تحقق ‌این موضوع به سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس نیاز داریم که تاکنون در ‌این زمینه اقدامی جدی و عملیاتی انجام نشده است. از طریق مشاور عالی اقتصادی پیگیر تامین اعتبار برای پروژه‌های جدید هستیم تا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شورای اقتصاد را متقاعد کنیم در ‌این زمینه منابع اعتباری اختصاص دهند.  قاضی‌زاده هاشمی به مشکلات حوزه بهداشت و درمان در استان اشاره کرد و گفت: ساخت بیمارستان جدید در اردبیل توجیه دارد اما پولی وجود ندارد که بخواهیم چنین پروژه‌ای را اجرا کنیم.  عضو کابینه یازدهم با بیان ‌اینکه شرایط ما نسبت به 4 سال پیش بهتر شده و قطعا در 4 سال ‌آینده بخش دیگری از مشکلات نیز به حداقل می‌رسد، گفت: ما تصور نمی‌کنیم که رضایت مطلق در حوزه سلامت اتفاق بیفتد زیرا ‌این توقع درستی نیست.

حوزه سلامت و تحریم‌های جدید
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در تحریم‌های جدید آمریکا نگران حوزه سلامت نیستیم زیرا بعید است در این حوزه با مشکلاتی روبه‌رو شویم.
قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: با صحبتی که با دکتر ظریف داشتم، بعید است که تحریم‌های جدید آمریکا در حوزه سلامت مشکل‌ ایجاد کند. ولی هنوز زود است در‌این زمینه قضاوت کنیم، باید منتظر گذر زمان باشیم تا ابعاد ‌این تحریم‌ها روشن شود. فعلا بابت تبعات ‌این تحریم‌ها در حوزه سلامت نگرانی نداریم.  عضو کابینه یازدهم تصریح کرد: البته ممکن است ‌این تحریم‌ها به صورت غیرمستقیم روی سلامت جسمی و روانی مردم اثرگذار باشد که باید ابعاد ‌این موضوع را نیز مورد توجه قرار داد.  وی تصریح کرد: مردم ما بیش از ۳۰ سال است که تحریم‌ها را تحمل می‌کنند و بعید به نظر می‌رسد با ‌این مقاومت و ‌ایستادگی مشکلی به وجود ‌آید.  قاضی‌زاده هاشمی در مورد اخلاق در جامعه پزشکی نیز گفت: اخلاق تنها به پزشکی مرتبط نیست بلکه در ‌این حوزه همه چیز به هم ربط دارد. ‌اینکه در حوزه اخلاق عمومی در 2 دهه گذشته پسرفت یا سقوط داشته‌ایم، مربوط به تمام صنوف و اقشار است.

بهداشت آب آشامیدنی اردبیل
قاضی‌زاده هاشمی به وضعیت کم‌آبی در روستاها و وظیفه وزارت بهداشت در حوزه نمونه‌برداری و نظارت بر سلامت و بهداشت آب آشامیدنی اشاره و اظهار کرد: همکاران ما با حساسیت روی ‌این موضوع نمونه‌برداری و بررسی‌ها را انجام می‌دهند و مردم یقین داشته باشند که ما در‌ این زمینه کار خود را با دقت انجام می‌دهیم.
وی گفت: انتظار داریم مردم تحت تاثیر شایعات قرار نگیرند و به وزارت بهداشت اطمینان داشته باشند که در کنار آزمایشگاه وزارت نیرو ما نیز آزمایشگاه مجهزی برای تایید سلامت آب آشامیدنی و معدنی داریم.  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: در مورد کمبود آب در مناطق روستایی و مرزی، دولت برنامه‌ها و هدف‌گذاری مناسبی داشته است تا از محل صندوق توسعه ملی مهار آب‌های مرزی و بهبود شرایط آب روستاها در اولویت قرار گیرد.

بخشی‌نگری؛ مانع توسعه
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بخشی‌نگری در کشور مانع توسعه و پیشرفت شده است و‌ این یک اشکال عمده است که باید برطرف شود.  قاضی‌زاده هاشمی در مراسم افتتاح بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان کوثر اظهار کرد: ما در حوزه سلامت با مشکلات و تعدد وظایف و اختیارات روبه‌رو هستیم. همه چیز ساختمان و تجهیزات نیست بلکه باید به نیروی انسانی و تخصص‌ها در‌ این حوزه بها داده شود.  وی ضرورت ارتقای دانش و مهارت را برای نیروهای حوزه بهداشت و درمان یادآور شد و گفت: ما در کشور نیروی متخصص و فوق‌تخصص بسیار داریم و کشورمان از این نظر سرآمد و غنی است.  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به گستردگی فعالیت وزارت بهداشت و توجه به نیروهای متخصص و فوق‌تخصص اشاره کرد و گفت: در زمینه توسعه فضاهای بهداشتی و درمانی ما نباید تنها یک شهر و منطقه را ببینیم بلکه بهتر است به دور از بخشی‌نگری، به سمت توسعه کلی حرکت کنیم تا با‌ ایجاد یک فضای همدلی و صبوری بتوانیم مشکلات و موانع را برطرف کنیم.  قاضی‌زاده هاشمی با بیان ‌اینکه ما در کشور با بخشی‌نگری و ‌ایجاد موانع در حوزه بهداشت و درمان روبه‌رو هستیم، گفت: ‌این بخشی‌نگری مانع توسعه و پیشرفت واقعی است.  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ما در مورد ماندن پزشکان متخصص در مناطق محروم نیز اقدامات خوبی را انجام دادیم تا با مشوق‌های در نظر گرفته بتوانیم زمینه ماندگاری پزشکان را در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فراهم کنیم.

افتتاح کلینیک تخصصی نمین
در زمان حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اردبیل کلینیک ویژه تخصصی شهرستان نمین نیز افتتاح شد. در مراسم افتتاح ‌این کلینیک، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار کرد:‌ این پروژه با زیربنای ۷۸۴ مترمربع در مدت یک سال اجرا شده است.  «قدرت اخوان اکبری» گفت: برای ساخت ‌این بیمارستان ۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که شامل ۸ درمانگاه تخصصی اعم از ارتوپدی، چشم، داخلی، زنان و زایمان، دندانپزشکی، جراحی عمومی، اطفال، قلب، رادیولوژی و سونوگرافی است.  وی گفت: برای توسعه بیمارستان امام خمینی (ره) نمین نیز یک میلیارد تومان هزینه شده است. اعتبار این پروژه‌ها از محل اعتبارات طرح تحول نظام سلامت تامین شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code