موضوعات
اردبیل

نگاه علم محور در عملکرد نیروی انتظامی

نویسنده: ساناز لطیفی اردبیل ـ خبرنگار
یکی از نهادهایی که با شکل گرفتن اجتماعات و تولد جوامع شهری ضرورت وجودی پیدا می‌کند، پلیس است. می‌دانیم که زندگی در جوامع بشری مستلزم برقراری ضوابط و مقرراتی است که ضامن بقای سلامت و استقرار امنیت باشد، به طوری که نحوه ارتباط افراد را در زمینه‌های گوناگون تحت نظم خاصی درآورد...
1396/07/19
 یکی از نهادهایی که با شکل گرفتن اجتماعات و تولد جوامع شهری ضرورت وجودی پیدا می‌کند، پلیس است. می‌دانیم که زندگی در جوامع بشری مستلزم برقراری ضوابط و مقرراتی است که ضامن بقای سلامت و استقرار امنیت باشد، به طوری که نحوه ارتباط افراد را در زمینه‌های گوناگون تحت نظم خاصی درآورد. نظم بخشیدن به امور جاری زندگی اجتماعی مستلزم وجود مأمورانی است که ضوابط و مقررات قانونی را اعمال و اجرا می‌کنند. مأموران پلیس باید برای رفع مشکلات و بی‌قانونی‌ها آمادگی و معلومات کافی داشته باشند و افرادی با ویژگی‌های اخلاقی و اجتماعی مطلوب باشند تا بتوانند در تحقق اهداف نقش اصلی خود را ایفا کنند. همزمان با هفته ناجا با «عظیم حبیب‌زاده» رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان در مورد فعالیت‌های این دفتر
به گفت‌وگو نشستیم.
  • امروز مفهوم پلیس با آنچه مردم به شکل سنتی در ذهن دارند تغییر کرده است. شما پلیس را چگونه نهادی می‌دانید؟
به نظر من پلیس مهم‌ترین نهاد نظارت اجتماعی و اصلی‌ترین متولی برقراری امنیت در جامعه است. به همین دلیل نهادی است که بیش‌ترین میزان تماس را با جامعه دارد.
  • دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کرده است؟
نیروی انتظامی در کنار نمایش قدرت و اقتدار خود در سطح نیروهای انسانی، برای پیشبرد اهداف علمی و پژوهشی خود گام‌های بزرگ و باارزشی برداشته است که راه‌اندازی دفتر تحقیقات کاربردی پژوهشی در سال 1386 از جمله آن‌هاست. این مرکز در 10 سال گذشته توانسته است اقدامات پژوهشی و تحقیقی ارزشمندی را در استان انجام دهد.
  • مهم‌ترین فعالیت‌های دفتر تحقیقات کاربردی پژوهشی ناجای اردبیل چیست؟
این دفتر بیش از هرچیز در زمینه توسعه مشارکت همکاران ناجا در فعالیت‌های پژوهشی دفتر تحقیقات کاربردی، حضور فعالانه همکاران انتظامی در رقابت‌های علمی و پژوهشی، تعمیق فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی فعالیت کردن است. همچنین  برگزاری جلسات اتاق فکر و میزگرد علمی و سخنرانی‌ها در خصوص موضوعات جامعه و ریشه‌یابی علمی و دلایل وقوع آسیب‌های روانی و اجتماعی در جامعه  از دیگر فعالیت‌های این دفتر است.
  • هدف از راه‌اندازی دفتر تحقیقات پژوهشی ناجا چیست؟
ارتقای شأن و جایگاه پژوهشگران، فناوران و فعالان عرصه نظم و امنیت مهم‌ترین هدف این دفتر است. از این طریق قصد داریم بستر مناسبی را برای ادامه راه، تقویت، توسعه و و به کاربردن محور پژوهش و فناوری در ابعاد گسترده انتظامی، اجتماعی و فرهنگی فراهم کنیم، چراکه این موضوع ضامن امنیت و آرامش در جامعه است.
  • امسال چه شعاری برای هفته ناجا انتخاب شده است؟
بررسی شعارهای پلیس در یک دهه گذشته نشان می‌دهد نیروی انتطامی به دنبال همراه‌کردن مردم و تقویت چهره پلیس به عنوان نیرویی «مردمی اما مقتدر» است. نیروی انتطامی هر سال با انتخاب یک شعار می‌خواهد مهم‌ترین اهداف و چشم‌اندازهای خود را در سال پیش رو مطرح کند. شعارهایی که بررسی آن‌ها در این مدت می‌تواند سمت و سوی حرکت پلیس و نگاه موجود در این مجموعه را به مقوله امنیت و ابعاد آن نشان دهد. به همین دلیل امسال شعاری متناسب با همین معیارها با عنوان «پلیس برای امنیت، امنیت برای همه» انتخاب شده است.
  • ناجا چگونه می‌تواند به اهداف خود در استان دست یابد؟
تلاش برای مردمی کردن فعالیت‌های نیروی انتظامی موضوعی مهم است و نیروی انتظامی برای اینکه از نیروهای اجتماعی برای دستیابی به اهداف خود سود ببرد باید بتواند رویکردها و نگرش‌های افراد جامعه را با خود همسو کند، البته در این زمینه نباید چیزی به مردم تحمیل شود زیرا در این حالت کرامت و منزلت ناجا زیر سؤال خواهد رفت. به همین دلیل محوریت جامعه در کار پلیس از جمله مدل‌های نظری راهبرد پلیس در سال‌های اخیر به الگوی غالب و کارآمدی در فرایند امور پلیسی تبدیل شده است. به همین دلیل باید بین خواست مردم و برنامه‌های ناجا هماهنگی و همپوشانی وجود داشته باشد.
  • دفتر تحقیقات کاربردی پژوهشی ناجای استان امسال چه فعالیت‌هایی انجام داده است؟
امسال این دفتر با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی همایش ملی آسیب‌های اجتماعی را برگزار کرد. در این همایش همکاران ناجا بیش از 50 عنوان مقاله به دبیرخانه همایش ارسال کردند. همه مقالات مورد پذیرش قرار گرفت و در کتابچه همایش به ثبت رسید. نتیجه این همایش بیانگر این واقعیت است که ناجا دیگر نهادی با اقدامات چکشی نیست و امروزه همه اقدامات ناجا اصول با علمی و تحقیقاتی کردن عملیات صورت می‌گیرد.
  • به نظر شما مردم چه انتظاراتی از نیروی انتظامی دارند؟
تغییرات مداوم و سریع در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی موجب افزایش سطح انتظارات مردم از پلیس در تأمین نظم و امنیت است و جامعه مبتنی بر فناوری‌های نوین زندگی اجتماعی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. بر همین اساس اتخاذ تدابیر و شناخت نیازمندی‌های امنیتی با روش‌های علمی، تخصصی، پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی امری ضروری است. به همین دلیل با بازنگری در بسیاری از شیوه‌ها و روش‌های اجرایی می‌توان بسترهای تحقق امنیت را فراهم کرد تا جایی که دانش‌پژوهی علاوه بر همگانی بودن خدمات، وظیفه همیشگی نیروی انتظامی به شمار آید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code